Bedel – BuMesele

Bedel

Yazan: Arthur Miller

Çevirmen: Fatih Gençkal

Yönetmen: Kayhan Berkin

Yapımcı: Kerem Yılmaz

Işık Tasarımı: Akın Yılmaz

Dekor; Ömer Mete Yılmaz

Dekor Realizasyon: Ali Nadir Birim, Coşkun Gültekin

Kostüm Tasarım: Beyza Birgen

Asistan: Eyüp Türkan, Selin Selçuk

Oyuncu: Rüzgar Aksu, Murat Karasu, Merve Anlağan, Hakan Eratik

Süre: 2 saat (İki Perde)

BuMesele.com’un instagram sayfası üzerinden yaptığı Tiyatro ve kitap paylaşımları ile ilgili, takipçilerimizden zaman zaman aldığımız istekler doğrultusunda, sitemizde yer verdiğimiz tiyatro oyun yorumlarımızı YouTube kanalımıza da taşımaya karar verdik. Bu seriye “Oyuncu Tayfası”nın sahneye koyduğu “Bedel” adlı oyunun değerlendirmesiyle başlıyoruz.

13.12.2017 tarihinde prömiyerini yapan oyun, bu sezon da devam ediyor. Oyunu izler izlemez bu yazıyı yazmak için sabırsızlandım. Öncelikle belirteyim, oyuna hiçbir bilgim ve beklentim olmadan gittim. Ancak aranızda oyunu merak eden tiyatro severler varsa ve izlemek istiyorsanız, sizlerle oyun ile ilgili bazı bilgileri ve izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

Arthur Miller’ın bilinen eserlerinden olan ‘Bedel’ in yönetmenliğini Kayhan Berkin üsteniyor. Oyuncu kadrosunda; Rüzgar Aksoy, Murat Karasu, Hakan Eratik ve Merve Anlağan var.

Hayatta her şeyin bir ‘Bedel’i olduğunu anlatan oyun, biri doktor biri polis olan iki kardeşin, babalarının ölümünün ardından yıkılacak olan evlerindeki eski eşyaları satmak için yıllar sonra bir araya gelmelerini ve yaşadıkları hayatı sorgulamalarını konu alıyor.

1929 yılında Amerika’daki ekonomik krizin ardından tüm varlıklarını kaybeden bir ailenin iki oğlu geçmişlerini, yaşadıklarını, tercihlerini ve hayatın kendilerine getirdikleri ile yaşamlarından neler götürdüğünü trajik bir şekilde gözler önüne seriyorlar.

Başarı ve mutluluk, satın alınabilir mi?

Geçen zaman, söylenen sözler, geri alınabilir mi?

İnsanın hayattaki amacı, kendine, sevdiklerine karşı olan sorumlulukları, onu neler yapmaya zorunlu kılar ya da nelerden vazgeçmek zorunda bırakır?

İstemeden de olsa hayatınızı sizin istediğinizden, hayallerinizden çok başka bir şekilde yaşamanıza sebep olan insanları affedebilir misiniz?

Aile, ilişkiler, hayat, tercihler ve daha fazlası. Oyunu izlerken kendinizi, hayatınızı sorgularken bulacaksınız.

İlk perdede yavaş yavaş kimin kim olduğu anlaşılmaya başlıyor ve ikinci bölümde tüm sıkıntılar, yaşanmışlıklar, pişmanlıklar ortaya çıkıyor.Sahne ve dekorda iki perdede de hiçbir değişim olmayan oyun, sade görselliği, oyunculukları, hikayesi ile bence kesinlikle izlemeniz gereken bir oyun.

Oyun yakın zamanda; 28 Kasım Çarşamba, Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde, 13 Aralık Perşembe Akşamı Akasya kültür sanat merkezi /Akasya AVM’de sahnede olacak. Benden söylemesi. Şimdiden iyi seyirler.

(Ufak bir not: Oyunu izlediğim Bahçeşehir Kültür ve Sanat Salonundaki ses düzeni hiç yeterli değildi. Daha önce de aynı sorunla karşılaşmıştım. Düzelmiş olacağını umdum ancak bu defa da olmadı.)

Son Söz: Kendinizi, hayatınızı, yaşadıklarınızı, yaşamak istediklerinizi, tercihlerinizi ya da tercih zannettiğiniz mecburiyetlerinizi düşündürten bu oyun, tek kelime ile çok başarılıydı. İzlemeyi düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Hikaye:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Oyunculuklar:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Dekor:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Sunum:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
KARAR:4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.