“Cemile” Cengiz Aytmatov – BuMesele

“Cemile” Cengiz Aytmatov

Kitabın Yazarı: Cengiz Aytmatov

Yayınevi: Ötüken Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 80

Arka Kapak Bilgisi

Aytmatov’a ilk büyük şöhretini kazandıran Cemile, bir çoklarınca en güzel aşk hikâyesi olarak değerlendirilmiştir. Gerçekten de Cemile, aşk ve tabiatın çocuk dikkat ve masumiyetiyle sunulduğu şahâne bir duygu tablosudur. Ayrıca töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısından da olağanüstü bir hikâyedir.

“İşte şimdi burada, Villon’un, Hugo’nun, Baudelaire’nin Paris’inde, kralların ve devrimlerin Paris’inde, ressamların yüzyıllık Paris’i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris’te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile’yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci dünya savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile’ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit’e rastladım.” Louis Aragon

Cemile / Cengiz Aytmatov 

Dürüst, çalışkan aynı zamanda haksızlığa karşı sözünü sakınmayan Cemile’nin, Danyar ile yaşadığı saf ve duygu dolu aşk hikayesini küçük Seyit’in bakış açısıyla okuyacaksınız.

Yazarın okuduğum ilk eseri olmakla birlikte diğerlerini de zaman içerisinde okuyup sizlerle paylaşacağımı söylemeliyim. Güzel ve yalın bir üslubu, hikayeye kolay uyum sağlamanızı sağlıyor. Ancak “Arka Kapak Bilgisi” kısmındaki büyük büyük yorumlara bence çok aldanmayın. Çünkü açıkçası benim kitabı büyük bir beklentiyle okumamam neden oldu. O kadar da değil dedim sonunda ama gayet güzel, okunabilecek ve keyif alacağınız bir eser.

Olay, zaman ve kişi tasvirleri oldukça etkileyici. Olayları onlarla birlikte yaşayacak, kitabın sonunu merak edeceksiniz.

Eserde Geçen Satırlardan;

“…böylesi dedikodu yapmaktan, dolaylı ve iğneli sözler söylemekten iyidir. Sizinkiler erdemli görünüp saman altından su yürütürler. Kokmuş yumurtalar da hep böylelerinden çıkar. Dıştan bakınca bembeyaz, ama hiç burnunuzun direğini kırar.”

“Dönüp gelen insan, yiğit, mert bir insandır. Senin dönmüş olmandan memnunuz, atarının ruhu da memnundur.”

“Başımı geri çevirir ve Danyar’ın yoğun toz bulutu arasından Cemile’ye bakmakta olduğunu görürdüm. Bakışında bir iyilik, her şeyi affeden bir görünüm vardı. Ama ben bu bakışlarında onun inatçı, gizli bir hasretle yanıp tutuştuğunu daha o zamanlar seziyordum.”

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.