Diş Macunu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler – BuMesele

Diş Macunu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Dişleri düzenli olarak, günde en az iki kez fırçalamak, diş ipi kullanmak ağız bakımı için yapılması gerekenlerden.

Düzenli olarak yapılmayan bakım, diş tartarı veya dişte lekelerin oluşmasına neden olabilir. Sigara kullanımı, yüksek miktarda çay ve kahve tüketimi dişlerde leke oluşturmayı hızlandıran etkenlerden yalnızca birkaçı.

Her insanın vücut yapısı farklıdır. Bu nedenle, ağız bakım yöntemleri de kişiye göre değişebilir. Ancak ortak bir bakım var ki o da, dişleri doğru diş macunu ve fırçası ile fırçalamak. Peki ağız bakımı ve diş sağlığı konusunda ne kadar bilinçliyiz?

Ülkemizde konu ile ilgili birçok araştırma yapılmış ve

  • Nüfusun yarısının diş fırçası yok,
  • Nüfusun %85’inden fazlası dişlerini fırçalamıyor,
  • Bir kişiye yılda bir diş fırçası bile düşmüyor,
  • Evlerin %70’ine diş macunu girmiyor gibi,

birçok istatistiki sonuca ulaşılmış.

Burada sayısal değerlerin doğruluğundan ziyade sonucun iç açıcı olmadığı görülüyor.

Sizinle, genel olarak doğru olduğu düşünülen ya da hiç bilinmeyen bir bilgi paylaşmak istiyorum.

Diş macunlarının ambalajında yer alan “renkli kutucuk” nedir ne işe yarar? ve Diş macunu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu sorunun cevabını ararken çoğunlukla karşıma çıkan cevap; “Diş macunu ambalajında yer alan renkli kareye dikkat edilmesi gerektiği”.

İddiaya göre; bu tüplerde 4 farklı renk  bulunuyor ve renkler, ürünün doğal ya da kimyasal içerikli olup olmadığını gösteriyor.

Yeşil: Doğal,
Mavi: Doğal ve ilaçlı
Kırmızı: Doğal ve kimyasal karışımlı;
Siyah: Kimyasal karışımlı.

Konu ile ilgili bu denli az bilinçli olmamızın yanı sıra bir de yanlış bilgiler veriliyor yazılı ve sözlü medya kanallarında. Doğru bildiğimiz yanlışlardan biri de diş macunları ile ilgili. Bir yarışma programında dahi, konu ile ilgili bir soru sorulmuştu. Cevap seçenekleri de bu bilgiye göre düzenlenmişti.

Ancak, konuyu araştırdığımda aslında bu renklerin,ürünün içeriği ile ilgili hiçbir bilgi vermediğini öğrendim. Bu renkli kutucukların yalnızca diş macunlarında değil, bazı kozmetik ürünlerinde de yer aldığını söylemekte fayda var. “Fotosel İşareti” denen bu renkli kutucuk, yalnızca ambalajın üretim bandında, dolumlarının doğru yapılabilmesi ve ambalajın doğru yerden kapatılması için yapılmış bir sistem.

Bahsi geçen renklerin farklı olmasının nedeni ise, bu işi yapan makinenin algılayabileceği ve ilgili ürüne ait ambalajın rengine zıt bir renk olması gereği.

Sonuç olarak, bazı kozmetik ürünlerin ve diş macunlarının paketlerinde yer alan renklerin ürün içeriği ile ilgili bir bilgi vermesi söz konusu değil.

Ülkemizde kozmetik mevzuatını “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu” düzenliyor. Yayınlanmış olan “Kozmetik Ürün Kullananlar ve Satışını Yapanlar İçin Bilgilendirme Kılavuzu Sürüm 2.0” de aşağıdaki şekilde açıklanmıştır:(1)

“(30) Kozmetik ürünlerin ambalajlarında rastlanabilen değişik renklerdeki manyetik bant işaretleri (örneğin diş macunları vb.) yasal olarak ürün bileşenlerinin niteliğine (bitkisel/kimyasal vb.) ilişkin bir belirteç değildir.”

Yararlanılan Kaynak;

(1) http://www.ktsd.org.tr/sayfa-3102-sikca-sorulan-sorular

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.