Dolap Kullanıcıları Bunları Biliyor Musunuz? – BuMesele

Dolap Kullanıcıları Bunları Biliyor Musunuz?

Biliyorsunuz İOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara çok sayıda uygulama indirilebiliyor. Popüler uygulamalardan biri de ‘İkinci El’ ürünlerin satışına olanak veren uygulamalar. Daha önce kullandığım ‘Zebramo Uygulaması’ nı nasıl çalıştığını ve uzun bir süredir kullandığımı sizlerle paylaşmıştım.

Aynı tarzdaki bu uygulamaları kullanmaya devam ediyorum. Bunlardan biri de ‘Dolap’. Uygulamaları kullandıkça artılarını ve eksilerini sizlerle paylaşıyor olacağım. Karşılaştırma yapabilmeniz için bu yazı da size yardımcı olacak.

‘Dolap’ şu an için “yalnızca kadın ve bebek/çocuk” kategorilerinde giyim, çanta, ayakkabı ve aksesuar ürünlerinin yer aldığı bir uygulama. Hala giymediğiniz, sezonu geçen ve artık kullanmayı düşünmediğiniz ürünleriniz varsa uygulamada satışa çıkarabilirsiniz.

‘Dolap’ta yeniyim ancak girer girmez bir satış yaptım ve uygulamanın bahse değer birçok özelliği ile karşılaştım.

Sitenin çalışma prensibi basit anlamda diğerlerinden çok farklı değil. Adım adım sizlerle paylaşacağım.

Satıcı iseniz,

 • Ürününüzün fotoğraflarını çekip, marka, kullanım durumu gibi bilgilerini çok kolay bir şekilde ekleyip sayfanızda paylaşıyorsunuz. Burada bir ürün için 8 adet fotoğrafa kadar yükleme imkanınız var. Bu da ürünü ayrıntısına kadar alıcılara gösterebilmenizi sağlıyor.
 • Eklenen ürün, sitenin onayına sunuluyor. Çok uzun sayılmayacak bir sürede cevap geliyor. Onaylandı ise satışa çıkıyor, reddedildi ise nedeni ‘Editörün Notu’ ile gönderiliyor.
 • Sitenin komisyon oranı değişiklik gösteriyor. 10 adetten daha az ürün varsa %20. Daha fazla ürün eklediğinizde de ürünün fiyatına göre; 49,99 TL’e kadar %15, 50 TL-299 TL arası %13, 300 TL-999 TL arası %10 ve 1000TL üzerine %8 olarak azalan oran şeklinde belirlenmiş. *** Oran ve tutarlardaki değişikliklere ‘Dolap Uygulaması Yenilikler ve Değişimler’ adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.
 • Ürünün satış fiyatı minimum 20 TL olabiliyor. Ancak, ürünü eklerken tekliflere açık hale getirebilirsiniz. Bu durumda alıcı %30 a kadar daha düşük fiyat teklif edebilir ve 14 TL’ye ürünü satın alabilir.
 • Bir ürün için birden fazla teklif alınabilir. Bu indirim talebi yalnızca iki taraf arasındadır. Diğer kişiler bunu göremez. Gelen teklife cevap verme süreniz 24 saattir. Teklife cevabınız olumlu ise alıcı da 24 saat içinde alım yapabilir. Bu süre içinde alım yapılmazsa ürün ilk belirlediğiniz fiyatı ile satışta kalmaya devam eder.

Satış Gerçekleştiğinde;

 • Alıcının bilgilerine ‘Sattıklarım’ bölümünden ulaşabilirsiniz. Ürünü 3 iş günü içerisinde kargo yapmanız gerekiyor.
 • PTT, Sürat ve Yurtiçi Kargo ile yapılan gönderimler uygulamada ücretsiz*. Gönderimi yaptıktan sonra kargo şirketi ve kargo takip numarası bilgilerini yine ‘Sattıklarım’ bölümünden giriyorsunuz. Ürün alıcıya ulaştığında onay vermesi gerekiyor. 3 iş günü içinde onay vermez ise sistem otomatik olarak satışınızı onaylıyor ve paranız ‘DolapHesap’ kısmına aktarılıyor,

*Ücretsiz kargo özelliği olan ve çok sevilen bu uygulama 10.10.2017 tarihi itibariyle, 20,00 TL altındaki satışlarınız için 2,99 TL kargo ücreti alacağını açıkladı. Bilginize, duyurulur.

 • Site, ilk satışınıza özel olarak bir de ayrıcalık tanımış satıcıya. ‘DolapHesap’taki paranızı site içerisinde 2 gün içerisinde kullanırsanız paranızın değeri %50 daha fazla. (Yani 50 TL ise ilk satışınız 75 TL oluyor.) 2 günden sonra %10 fazla değerde kullanabiliyorsunuz,

 • Hesabınızda biriken parayı farklı şekillerde de değerlendirebiliyorsunuz. Bunlardan biri, hesaptaki tutarı Trendyol, Morhipo, hepsiburada ve n11 sitelerinde kullanmak üzere hediye çekine dönüştürebiliyorsunuz, (Kasım 2018 itibariyle yalnızca Trendyol çekine dönüştürülebiliyor.)
 • UNIDEF, MİKADER, HAÇİKO ve AİP kurumlarına bağış yapabilir ya da,
 • Banka hesabınıza aktarılmasını isteyebilirsiniz. Talep saat 13.00’e kadar yapılırsa aynı gün, sonra yapılırsa para ertesi iş günü hesabınıza geçiyor.

İkinci el ya da kullanmadığım ürünlerin satışı için gözde uygulamam en az ‘Zebramo’ kadar beğendiğim “Dolap” ın iyi tarafları şöyle;

 • Ürün eklemek oldukça kolay,
 • Çok sayıda fotoğraf eklemeye olanak sağlıyor,
 • Kargo ücreti uygulama tarafından karşılanıyor,
 • Site kesinti oranı diğer bazı uygulamalara göre düşük düzeyde olması,
 • Uygulama satıcı ve alıcıyı karşılıklı olarak koruyor,
 • Satışlardan elde edilen tutarlar hediye çeklerine dönüştürülebiliyor.

Giymediğiniz kıyafetleriniz artık “Dolap” da beklesin, kullanacak başka insanlarla buluşsun.

Uygulamayı indirerek ürünlerinizi eklemeye başlayın. Bu tarz uygulamaları kullandıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Görüşmek üzere…

Bu yazıyı paylaşın!
400 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.