“Dönüşüm” Franz Kafka – BuMesele

“Dönüşüm” Franz Kafka

Kitabın Yazarı: Franz Kafka

Yayınevi: Antik Dünya Klasikleri

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 70

Arka Kapak Bilgisi

“Gregor Samsa bir sabah kötü bir rüyadan uyandığında, kendini yatağında korkunç bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.”

Sayfalar ilerledikçe Gregor Samsa’ nın hayatına bir böcek olarak devam etmeye çalışmasına ve ailesinin, yakın çevresinin bu durum karşısındaki bocalamalarına tanık oluruz. Hayatın normal akışı içinde ortaya çıkan bu değişiklik, aslında Franz Kafka’ nın toplumda var olan kalıplaşmış düzene başkaldırısıdır. Kafka, farklı insanların dışlanışını da bu yolla oldukça başarılı bir şekilde eleştirir.

Yaşadığı çağın zihniyetine o kadar büyük bir tepki duyar ki Kafka, bütün eserlerini ölümünden sonra yakılması için yakın dostu Max Brod’ a emanet eder. Max Brod ise bu isteği yerine getirmez. Bugün Kafka gibi büyük bir edebi dehayı okuyabiliyorsak, bunu Max Brod’ un “ihaneti”ne borçluyuz.

“Kafka’ nın ötesinde belki de hiç kimse bu pişmanlık hayaletlerine bu denli et, kemik, bu denli derinlik vermemiştir. Kafka bizi insan düşüncesinin sınırlarına getirmiştir.”

Albert Camus

donusum

Dönüşüm / Franz Kafka

Bazı çevirilerde “değişim” adı ile anılan eser psikolojik tahlillerin bolca yer verildiği bir kitaptır. Daha önce Franz Kafka okumadıysanız, başlamak için doğru bir tercih olacaktır. Oldukça kısa, anlaşılır ve sıkılmadan okuyabileceğiniz bir roman.

Eser, Gregor Samsa’ nın sıradışı hikayesini anlatıyor. Babasının borcunu ödemek zorunda kalan Samsa pazarlamacılık yaparak ailesini geçindirmektedir. Sistemin kölesi haline gelen Samsa, bir sabah böcek olarak uyanır ve kölelikten kurtulur. Kurtuluş zannedilen bu dönüşüm beraberinde farklı zorluklar getirir. Böceğe dönmesiyle birlikte kendisi olmaya devam eder ancak bunu ailesi dahi en yakınları ve toplum anlamayınca da ölmeyi tercih eder.

İnsan, çoğunluğun olduğu şekilde davranmazsa, normalin doğru ya da yanlış olduğuna bakılmaksızın “normal” kabul edilmez. Normal değilseniz toplum sizi kabul etmez, toplum size kabul etmezse çarkın bir parçası olan aileniz dahi sizden uzaklaşabilir. Ve eğer “normal” değilseniz en yakınlarınızın bile tepkilerinden emin olamazsınız.

Dönüşüm ile ilgili romanın basıldığı pek çok yayın evi  mevcut ancak ben kapağında Franz Kafka’ nın isteğine saygı duyan Antik yayınlarını tercih ettim. Yazar, kitabın içeriği ile ilgili açık bilgi vermekten kaçınmak istemiş ve böcek fotoğrafına yer verilmesini istememiştir.

Bazen bir “ihanet” bile güzelliklerle sonuçlanabilirmiş! Max Brod sözünü tutmuş olsaydı belki de Kafka’ nın eserleri ile tanışamayacaktık.

Eserde geçen satırlardan;

“Bana ne oldu böyle? “ diye düşündü. Gördüğü bir rüya değildi.

“Bırakın gireyim Gregor’ un yanına o benim zavallı oğlum. Yanına gitmek zorunda olduğumu anlamıyor musunuz?” diye bağırdığında Gregor annesinin gelmemesinin belki de daha iyi olacağını düşündü.

“Buradan gitmeli!” diye bağırdı Grete. “Başka çaremiz yok baba. Bunu başarabilmek için onun Gregor olduğu düşüncesini kafamızdan atmamız gerek. O nasıl Gregor olabilir ki? Gerçekten Gregor olsaydı, insanların böyle bir hayvanla birlikte yaşamalarının mümkün olmadığını çoktan anlar ve kendiliğinden çıkıp giderdi.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.