“Ermişin Bahçesi” Halil Cibran – BuMesele

“Ermişin Bahçesi” Halil Cibran

Kitabın Yazarı: Halil Cibran

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Kitap Türü: Felsefe

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 51

Arka Kapak Bilgisi

Cibran’ın en sevilen yapıtı Ermiş’in devamı olan Ermişin Bahçesi, yazarın ölümünden sonra, 1933’te   yayımlandı. Ermiş’in sonunda on iki yılını geçirdiği Orphalese kentinden ayrılarak denize açılan El Mustafa, doğduğu adaya, annesiyle babasının ebedi uykularına daldıkları bahçeye döner. Uzun bir aradan sonra müritleriyle yeniden bir araya gelmiştir. Onlara ayrılıktan, yalnızlıktan, zamandan, insanla insanı, insanla doğayı birleştiren bağlardan söz eder. Sözlerinde mutlu ve aydınlık bir hayatın sırları gizlidir yine.

Ermişin Bahçesi / Halil Cibran 

On iki yıl boyunca kaldığı Orphalese şehrinden ayrılarak ve doğduğu yere dönen El Mustafa, bu defa özlendiği yerde, kendi topraklarında insanları aydınlatmaya devam ediyor.

Yazarla tanıştığım eseri “Ermiş” in devamı niteliğinde olan “Ermişi Bahçesini” araya çok zaman ve kitap almadan okudum. Ancak ilkinde bulduğum tadı bulamadığım ve tamamlamak için okuduğumu söyleyebilirim. Yine güzel cümleler, derin anlamlı tespitler var tabi. Halil Cibran seviyorsanız, okunabilir bir eser. Ancak “Ermiş” bu tarz bir anlatım için bence kafi.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Çünkü aşk, hele sıla hasretiyle de karışmışsa, zamanı ölçüp yoklayacak her aleti tüketir. Bazı anlar vardır, uzun ayrılık sürelerine denktir. Ama ayrılık zihnin tükenmesinden başka bir şey değildir. Belki de biz hiç ayrılmadık.”

“Yazık o millete ki, zorbayı bir kahraman gibi alkışlar ve gösterişli fatihi hayırsever sanır. Güçlü adamları henüz beşikteyken, bilgeleri yıllarca susturulan o millete yazık!”

“Gün size bilginin gücünü verir ve parmaklarınıza alma sanatında deneyimli olmayı öğretir; ama gecedir hayatın hazinesini sakladığı yere sizi götüren.”

“Gönül çelen bir hakikati az sözcükle dile getirin, ama çirkin bir hakikati asla söze dökmeyin.”

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.