En İyi 10 Barış Manço Şarkısı – BuMesele

En İyi 10 Barış Manço Şarkısı

Barış Manço’ yu 1999 yılının 1 Şubatında kaybettik ancak eserlerini hala severek dinliyoruz. Onu tanıma fırsatını kaçıran şanssız yeni nesil de bıraktığı eserler sayesinde bir nebze olsun Barış Manço’ yu biliyor ve şarkılarını dinlemeye devam ediyor.

Bestelediği iki yüzün üzerindeki eserle gönüllerde taht kuran Barış Manço’ yu sevmeyen sanırım yoktur. 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını alan sevilen sanatçının, unutulmayan TV programları da “Adam Olacak Çocuk” ve “7’den 77’ye”dir.

Sayısız ödülleri, şarkıları ve programları olan, herkesin sevdiği sanatçının en sevilen, unutulmayan 10 şarkısını bumesele.com’ göre listeliyoruz.

10- Nane Limon Kabuğu; Barış Manço’nun Ful Aksesuar’88 Manço: Sahibinden İhtiyaçtan adlı sekizinci -albümünün ilk şarkısıdır. Seksenli yılların televizyon programları ile de en önemli isimlerinden olan Barış Manço’nun bu albümü en popüler şarkılarının yer aldığı albümlerden. ‘Gönül Ferman Dinlemiyor’ ve ‘Ömrümün Sonbaharında’ bu şarkılardan yalnızca birkaçı.

9- Hal Hal; Şarkıyı ilk olarak 1980 yılında Nazan Şoray seslendirmiştir. Barış Manço’nun başka bir sanatçı için yaptığı ilk şarkı olan ‘Hal Hal’ yılın şarkısı ödülünü alırken, Nazan Şoray’a da altın plak ödülünü kazandırmıştır. Barış Manço, şarkıya 1981 yılında ‘Sözüm Meclisten Dışarı’ adlı albümünde yer vermiştir.

8-  Sarı Çizmeli Mehmet Ağa; Barış Manço’nun 1979 yılında çıkardığı, ‘Yeni Bir Gün’ adlı üçüncü plağının çıkış şarkısıdır. ‘Aynalı Kemer’, ‘Anlıyorsun Değil mi?’ gibi şarkılar, 14 şarkıdan oluşan albümün diğer unutulmayan şarkılarından.

7- Can Bedenden Çıkmayınca; Tüm söz ve müziklerini Barış Manço’nun yaptığı, 10 şarkıdan oluşan ‘Darısı Başınıza’ adlı dokuzuncu albümünde yer alan eserdir. Albümün yapımcısı Garo Mafyan’dır. Şarkı, sonraları Muazzez Ersoy ve Fuat Güner tarafından da seslendirilmiştir.

6- Alla Beni Pulla Beni; 1981 yılında yayınlanan Sözüm Meclisten Dışarı albümünde yer alan, güftesi ve bestesi Barış Manço’ya ait şarkıdır. Şarkı, 1999 yılında yayınlanan, 23 parçadan oluşan ‘Mançoloji’ albümünde yer alan eserlerdendir.

5- Dağlar Dağlar; Barış Manço’ya sanat kariyerindeki tek platin plak ödülünü kazandıran şarkıdır. Ödül, Sanat Plak tarafından verilmiştir. 700.000 den fazla satan Dağlar Dağlar Plağı Kasım 1970 tarihinde yayınlanmıştır. Şarkı 1993 yılında Barış Manço Klasikleri albümünün de ilk şarkısıdır.

4- Kol Düğmeleri; Barış Manço’nun 1983 yılında Kurtalan Ekspres ile çıkardığı Estağfurullah … Ne haddimize adı son albümünde yer alan şarkıdır. 10 şarkının yer aldığı albümün diğer unutulmayanları Bal Sultan, Kazma ve Halil İbrahim Sofrası.

3- Gülpembe; Aynı zamanda Barış Manço’nun babaannesinin ismi olan Gülpembe, 1981 yılında yayınlanan dördüncü albümü olan Sözüm Meclisten Dışarının hitlerindendir. Şarkının sözleri Barış Manço’ya, bestesi Ahmet Güvenç’e aittir.

2- Dönence; Sözüm Meclisten Dışarı adlı unutmaz albümden, unutulmayan bir şarkı daha. Güftesi Barış Manço’ya, bestesi, Celal Güven, Ahmet Güvenç, Nejat Tekdal’a aittir. Bas gitar performansı ile Kurtalan Ekspresi öne çıkaran şarkılardandır.

1- Unutamadım; Barış Manço’nun 1986 yılında yayınlanan yedinci albümü olan ‘Değmesin Yağlı Boya’ isimli albümünün unutulmayan şarkılarındır. Zerrin Özer, Bülent Ortaçgil, Ümit Besen ve Teoman tarafından da yorumlanan şarkının söz ve müziği Barış Manço’ya aittir.

Barış Manço’ nun şarkılarında Top 10 Listesi yapmak oldukça zor çünkü sevdiğimiz şarkıları çok fazla. Bizim listemiz bu şekilde oluştu, sizler de en sevdiğiniz “Barış Manço” şarkılarını paylaşın 🙂 başka bir top 10 listesinde tekrar görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.