En Kullanışlı Anne Sütü Saklama Poşeti Hangisidir?-Karşılaştırmalı – BuMesele

En Kullanışlı Anne Sütü Saklama Poşeti Hangisidir?-Karşılaştırmalı

Bu yazımızın konusunu, anneleri ilgilendiren ve anne adaylarını yakın zamanda ilgilendirecek olan ‘anne sütü saklama poşetleri’ oluşturuyor.

Yeni anne olmuş ve bebekli hayata alışmaya çalıştığım şu günlerde, emzirme ile ilgili yaşanabilecek sorunların neler olabileceğini çevremde yaşadıklarıma bakarak aşağı yukarı anladığımı zannederken, şimdi bizzat yaşıyorum. Her annenin yaşayacağı problemler şüphesiz ki farklı. Ancak yalnız olmadığınızı bilmek bu zamanlarda en çok duymak isteyeceğiniz şey. Acıdır ki başkalarının da aynı şeyleri yaşadığını bilmek o acıları yaşarken insana bir nebze de olsa yardımcı oluyor. Neden bilemiyorum ama insan psikolojisi işte 🙂

En güzeli en ideali anneye herhangi bir eziyet olmadan bebeğini ağrısız sızısız emzirebilmesi ve sütünün bebeğe yetecek kadar gelmesidir. Bu ideali o kadar ideal ki ben hiçbir problem yaşamayan anne pek duymadım. Bu dönemde, göğüs uçlarınız yara olabilir, kanayabilir, sütünüz hemen gelemeyebilir ya da tam tersi bol gelebilir. Bunların hepsi farklı problemler.

Ben şikayet etmek gibi olmasın ama sütü bol gelen bir kısımda yer alıyorum. Ne kadar sürer bilmiyorum ama ilk aylar için durumum bu. (Yazıya devam etmeden önce şunu hatırlatmak isterim ki bu benim kişisel hikayem ve herkeste aynısı olacak gibi bir durum söz konusu olamaz. Buradaki amacım, kullandığım ürünleri artıları ve eksileri ile sizlerle paylaşmak.)

Sezaryen doğum yaptım ve hastanede iki gece kaldıktan sonra taburcu oldum. Ancak hastaneden çıktığım günün gecesinde kendimi hastanede süt çekme makinesinin başında buldum. Mastit olmanın eşiğindeydim. Hal böyleyken makine ile süt çekmeye başlayanlar kervanına katılmış oldum. Tabi çekilen sütleri 3 günlük bebek hemen içemeyeceği için onları depolamak gerekiyordu.

Bu yazıda sizlere, denediğim tüm anne sütü saklama poşet markaları ile ilgili artıları ve eksileri, fiyat performans ilişkilerini anlatacağım. Yazının sonunda tablo halindeki karşılaştırmaya göz atmayı unutmayın. 🙂

Şimdiye kadar altı adet süt poşeti markası denedim.

Bunlar; Kraft, baby me, bebedor, weewell, milkway ve Dermolife Baby’s. Aşağıdaki fotoğrafta Dermolife Baby’s’ın fotoğrafı yok. Onu bu şekilde ekliyorum.

1- Dermolife Baby’s markasını hiç duymamıştım ancak acil ihtiyacım olduğundan eczanede bulduğumuz bu marka olduğu için ilk kullandığım poşet olmuştu.

20 adet poşet içeren ürün eczaneden 25 TL idi. Ancak internette (Kasım 2019 itibari ile 12,50 TL ve üzeri fiyatlara birçok sitede satılıyor.) Ürün ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadım. BPA içermeyen, sterilize edilmiş ürün, 200 ml kapasiteye sahip, dondurucuya uygun ve sızdırmaz kilit sistemine sahip.

2- Kullandığım ikinci marka, e-bebek markası olan baby me; ürünün 25’lik ve 50’lik paketler halinde iki farklı seçeneği var. İkisini de kullandım. 50 adet ürün içeren büyük paket daha uygun fiyatlı oluyor tabi. 50 adetlik paketin fiyatı 36,90 TL. 25 adet içeren ise 19,90 TL.Tabi ki tüm poşetler gibi BPA içermiyor. Çift kilit sistemine sahip, sterilize edilen bu ürün benim en çok sevdiklerimden biri oldu diyebilirim. Bilgilerin yazıldığı alan, isim, tarih, saat ve miktar olarak düzenlenmiş. Bilgileri sütü poşete doldurmadan yazmanız daha kolay oluyor. 200 ml’den fazla süt koyamıyorsunuz poşete. Havasını alıp dondurucuya yatay bir şekilde yerleştirirseniz ince bir kalıp halinde dondurmuş olursunuz. Donduktan sonra paketi dikine yerleştirerek yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Bir de bilgileri yazdığınız kısım yumuşak kaldığı için dosyalama sistemi gibi istediğiniz tarihteki süte kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün olacaktır.

3- Denediğim diğer bir marka Kraft oldu. Kraft da baby me gibi beğendiğim bir ürün oldu. (BPA içermiyor ve sızdırmaz kilit sistemi mevcut)

Bunun farkı miktar olarak 350 ml’e kadar süt koyabiliyor olmanız. Bu da bebeğiniz büyüdükçe ve süt ihtiyacı fazlalaştıkça dondurucudan daha az poşet çıkararak ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacaktır.

Bu poşet de aynı baby me gibi kullanışlı bir takip alanına sahip. Bilgilerin yazıldığı alan ile ilgili fark saat kısmının olmayışı, (isim, tarih ve miktar kısımları aynı şekilde mevcut). Siz boşluk kalan bir yere yazabilirsiniz.

Bir de bilgi kısmı baby me’ye göre ters yapılmış. Bu ilk anda beni rahatsız etmişti ancak düşününce bunun da bir mantığı var aslında. Bu terslik sütünüzü poşete yerleştirdikten sonra bilgileri rahatlıkla yazabilmenizi sağlıyor.

4- Bebedor markası da 200 ml hazneli bir poşet. Poşetin malzemesi baby me ve kraft gibi yumuşak değil, Dermolife Baby’s gibi daha sert bir madde. Bu poşette de bilgi kısmı kraft gibi ters olarak düzenlenmiş. BPA içermeyen, sterilize edilmiş olan bu ürünün kilit sistemi de başarılıydı herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Almayı düşünüyorsanız tereddüt etmeden deneyebilirsiniz.

5- Weewell; Bu kadar marka ürünü denemişken, BPA içermeyen, sterilize edilmiş ve sızıntıyı önleyen fermuar tasarımı ile yerli üretim olan poşetleri de denemek istedim. Weewell 200 ml kapasiteli bir poşet. Bebedor ve Dermolife Baby’s gibi daha sert bir malzemeden üretilmiş.

Diğer ürünlerden eksik kalan bir tarafı yok açıkçası. Sadece Yerli malı olmasına rağmen kutusunun neredeyse tamamının İngilizce yazılmış olması enteresan geldi. Ürünün bilgiler bölümünde sadece isim ve tarih bölümü ayrılmış. Saat ve miktar kısmını alanı geniş olduğu için yazabilirsiniz ancak diğerlerine göre biraz daha karışık görünüyor. Bir de bilgileri yazdığınız kısım diğerleri gibi poşetin üst kısmında ayrı bir parçada durmuyor. Doğrudan poşetin üzerinde yani, süt donduktan sonra dik konumda dondurucunuzda muhafaza ederseniz, tarihlere göre kullanmak istediğinizde diğer denediğim poşetlerdeki kolaylığı sağlamayacaktır. Bu açıdan benim için eksik bir ürün oldu.

6- Milkway; Bu ürün de Weewell gibi yerli üretim bir ürün. Poşetin yapısı da aynı Weewll gibi. BPA içermeyen, sterilize edilmiş ve sızdırmaz kilidi ile bu markayı da tercih edebilirsiniz. Ancak benim için eksi bir yönü, poşetin açılımı. Açabilmeniz için yanınızda sürekli bir makas olması gerekiyor, yoksa doğru düzgün poşeti açamıyorsunuz  maalesef. Bir de 120 ml kapasitesi ile en küçük poşet denediklerim arasında bu marka idi.Kullandığım altı marka ile ilgili tüm deneyimlerimi, artılarını eksilerini, fiyat performans ilişkisini sizlere anlatmaya çalıştım. Aşağıda konu ile ilgili özet bir tablo da bulacaksınız. Siz de kendi kullanım şeklinize, ihtiyaçlarınıza göre bu poşetlerden birini tercih edebilirsiniz. Umarım yazım size yardımcı olabilmiştir. Sizler de kendi deneyimlerinizi hikayelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın ki yalnız olmadığımızı görelim 🙂 sevgiler.

Bir de altı adet ürün denemişken neden ‘lansinoh’u denemediğime gelince; fiyatının hepsinden oldukça fazla oluşu ilk sebebimdi diyebilirim. Bu kadar ürün denedim ve bir sıkıntı yaşamadım. Yüksek fiyat farkı ile denediklerimden  çok farklı olacağını düşünmediğim için henüz denemedim. Lansinoh’u deneyenler varsa onlar da yorumlarını yazabilirler.

Düzeltme: Lansinoh markasını yazıyı ilk yazdığım sırada denememiştim. Şimdi denedim ve baby me markasına göre hiçbir farkı olmayan ürünün tek artısı bilgi yazma kısmının Kraft gibi ters olması. Yani bilgileri sütü poşete koyduktan sonra yazabiliyor olmanız. Neredeyse iki kat fiyat farkına değecek bir farklılık kesinlikle yok diyebilirim.

Bu yazıyı paylaşın!
3 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.