Yulaf mı İrmik mi Daha Sağlıklı? – BuMesele

Yulaf mı İrmik mi Daha Sağlıklı?

Yulaf mı irmik mi? Sizce hangisi daha lezzetli? Peki hangisi daha sağlıklı?

Yulaf pişirilerek lapası yapılan, özellikle instagramda süslenmiş tabak fotoları ile iştah kabartan, sevmeyenini bile acaba denesem mi düşündürten, son dönemde çokça tarifte kullanılan bir besin.

İrmik denince aklıma ilk olarak helvası gelse de o da şerbetli tatlılarda kullanılan ya da daha fit olsun diye meyvelerle karıştırılarak şekersiz tariflerde de yer alan diğer bir besin maddesi.

Tüm Yemek Tariflerimiz İçin Tıklayınız!

 Instagram Yemek Tarifleri İçin!

Youtube Yemek Tarifleri İçin!

İrmik unu olarak da bilinen, makarnanın yapımında da kullanılan irmik, buğdayın işlenmiş hallerinden bir tanesidir. Karbonhidrat açısından zengindir ve gluten içerir.

İşlenmemiş bir tahıl türü olan yulaf ise karbonhidrattan zengin olmasına karşın irmiğin aksine glutensizdir. İrmiğe göre kan şekerini daha yavaş yükselttiği için yulaf, diyabet hastaları için daha iyi bir seçim olacaktır.

Aynı ölçüdeki (4 yemek kaşığı) yulaf ve irmik değerleri şu şekildedir. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa hayatımızda yer almasında sakınca olmayan bu iki besin her şekilde tariflerimizde yer almaya devam edecek sanıyorum. Sizin tercihiniz hangisi?

Yulaf

İrmik

140 kalori

144 kalori

22.9 gr karbonhidrat

29 gr karbonhidrat
4.5 gr protein

5 gr protein

2.3 gr yağ

0.42 gr yağ

4.9 gr lif

1.6 gr lif

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.