Eurovision 2019 Hakkında Bildiklerimiz – BuMesele

Eurovision 2019 Hakkında Bildiklerimiz

2018 Eurovision şarkı yarışmasının anıları hafızamızda henüz taze olsa da, şimdiden 2019’daki yarışmayla ilgili bazı detaylar belli olmaya başladı.

2018’i İsrail kazandıktan sonra bütün beklentiler yarışmanın Kudüs’te düzenleneceği yönündeydi. Ancak organizatörler bu yönde beklentisi olan herkesi ters köşe yaparak, yarışmanın Tel Aviv’de gerçekleşeceğini açıkladılar.

Eurovision severlerin merakla beklediği 2019 Eurovision Şarkı Yarışması’nın yarı finalleri 14 ve 16 Mayıs’ta, finali 18 Mayıs’ta Tel Aviv’de, Tel Aviv Kongre ve Fuar Merkezinde düzenlenecek.

Yarışmanın düzenlendiği şehirlerde geleneksel olarak kurulan ve yarışmanın festival alanı olarak kullanılan Eurovision köyü, Tel Aviv’de plaj kenarında yer alan Charles Clore Park’da kurulacak. Eurovision köyünde sanatçıların canlı performansları, bazı özel etkinlikler ve arena’daki finaller de toplu olarak izlenebilecek.

Biletler genellikle bir önceki yılın Kasım/Aralık aylarında satışa sunuluyor. Hesapta olmayan bir durum oluşmazsa bu yıl da beklenti o yönde.

Yarışmacıların basın ve fanlarla buluşacağı kırmızı halı etkinliği, 12 Mayıs 2019’da olacak. Kırmızı halı etkinliği için düşünülen mekân ise Tel Aviv Sanat Müzesi. Tel Aviv Sanat Müzesi kırmızı hali etkinliğinin hemen ardından Eurovision 2019’un açılış seremonisine sahne olacak.

Yarışmaya en büyük finansal katkıyı sağlayan ülkeler, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve İspanya ile 2018 yılının birincisi, ev sahibi İsrail Eurovision’a doğrudan katılacak olan ülkeler. Yapılacak her iki yarı finalde de 10’ar ülke daha finale çıkacak ve toplam 26 ülke finalde yarışacak.

Bir çok defa oylama sisteminde değişikliğe giden yarışmada bu yıl herhangi bir değişim yok. Oylama sistemi %50 Ulusal Jüriler ve %50 Televoting olarak gerçekleşecek.

Avrupa yayın birliği üyesi yayın kuruluşları ülkeleri adına resmi başvuruları Ekim 2018’e kadar yapmak zorundalar.

Şimdilik (24 Eylül 2018 itibarıyla) 34 ülke 2019 ‘daki yarışmaya katılma konusundaki ilgilerini ifade ettiler. Bu ülkeler: Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, FYR Makedonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İsrail, Letonya, Litvanya, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Ukrayna, İngiltere.

Katılacağı düşünülen ülkelerden olan İrlanda ve İzlanda’da yarışmaya boykot çağrısı yapanlar olsa da resmi makamlar şimdilik bu çağrıları dikkate almış değil.

Türkiye’nin Eurovision’a katılıp katılmayacağı konusuna gelirsek, maalesef Türk Eurovision severlerin özlemi bu yıl da devam edecek.Türkiye başta olmak üzere, 6 ülke 2019’a katılmayacaklarını açıkladılar. Bu ülkeler, Andorra, Bosna Hersek, Lüksemburg, Monako ve Slovakya.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.