Eurovision 2020 – Corona Virüsü Salgını Yarışmayı Erteletecek mi? – BuMesele

Eurovision 2020 – Corona Virüsü Salgını Yarışmayı Erteletecek mi?

Salgının gölgesi Eurovision’un tepesinde “Demokles’in Kılıcı” gibi sallanıyor. Günlerdir bir çok izleyicimizin merak ettiği ve yorumlarında sıkça dile getirdiği bu konu hakkında bir şeyler söylemek artık kaçınılmaz hale geldi.

Şimdiden dünyanın dört bir yanında bir çok organizasyonun iptal edilmesine neden olan önlemler paketi Eurovision’un yapılmasına da engel olacak mı? İsrail delegasyonunun Hollanda’daki bir toplantıya gitmemesi, Danimarka’nın ulusal seçmesi olan “Melodi Grand Prix”nin seyircisiz final yapması gibi olaylar bu konudaki endişelerin iyice artmasına sebep olmuştu.

Şu an için hazırlıkların her zamanki gibi rutin şekilde devam ettiğini biliyoruz. Peki salgın tehdidinin kontrol altına alınamaması durumunda Eurovision’un ertelenmesi, hatta iptali söz konusu olabilir mi?

Hollanda’da 100 kişiden fazla insanın bir araya geldiği bütün toplanmaların yasaklanmasının ardından, eğer durumda bir gelişme olmazsa binlerce insanın bir araya geldiği Eurovision’un bu yasaktan etkilenmemesi mümkün değil.

Eurovision’un iptal edilen bir çok organizasyona göre avantajı yarışmanın Mayıs ortasında yapılacak olması. Şayet uzmanların tahmin ettiği gibi, problem havaların ısınması ile kendiliğinde ortadan kalkarsa Eurovision hiç bir değişiklik olmadan planlandığı şekilde yapılacak.

Normal şartlarda yarışmanın yapılacağı sahnenin kurulmasına Nisan ayının ilk haftasında başlanacak. Rotterdam belediye başkanı “sahnenin kurulmaya başlanacağı güne kadar süre verdiğini ve yayıncı kuruluşun kararının o gün verilecek sağlık tavsiyesi ile çelişmesi durumunda organizasyonu iptal etmek zorunda kalabileceğini söylüyor.

Yarışmayı heyecanla bekleyen bizler elbetteki 1 ay sonra durumun iyileşmiş olmasını ve her şeyin normal seyrinde gerçekleşmesini umuyoruz.

Aksi bir durumda Nisan ortasına gelmeden bir durum değerlendirmesi yapılacak ve farklı opsiyonlar gündeme gelecek. Yarışmanın arenada veya tv stüdyosunda seyircisiz yapılması, bütün ülkelerin şarkıları kendi ülkelerindeki stüdyolardan yayınlaması veya erteleme gibi ihtimaller masada olacak. Eurovision’un tamamen iptal edilmesi ise şimdilik gündemde yok. Önümüzdeki günlerin neler getireceğini hep birlikte takip edeceğiz.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.