Eurovision: Fire Saga’nın Hikayesi – “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” İncelemesi – BuMesele

Eurovision: Fire Saga’nın Hikayesi – “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” İncelemesi

2020 Eurovision şarkı yarışmasının iptaliyle sönük geçen bir Eurovision sezonunun ardından, Netflix bombayı patlattı ve Eurovision severlerin keyifle izleyebileceği bir filmi gösterime soktu. Başrollerinde Will Ferrell ve Rachel McAdams ‘ın olduğu film aslında 2020 Eurovision finaliyle aynı gün yayınlanacaktı ancak yarışmanın iptali planlarda küçük bir değişikliğe neden oldu.

Peki biz filmi nasıl bulduk? İzlemeye değer mi? Bu konudaki biraz karışık sayılabilecek cevabımızı sizler için “spoiler vermeden” detaylandıralım.

Aslında bizim cevabımız burada bir kriter değil. Eurovision hakkında tonla video yapmış ve konuya hakim bir kanal olarak bizim için Netflix’te Eurovision ile ilgili bir filmin yayınlanacağı haberi bile heyecan vericiydi. Ne de olsa her gün Eurovision ile ilgili böyle büyük ölçekli bir film yapılmıyor.

Bu filmi biz izlemeyecektik de kim izleyecekti. Haliyle film yayınlanır yayınlanmaz izledik.

Sinematik olarak çok büyük bir beklentimiz yoktu. Hatta daha da ileri gidelim: hiç beklentimiz yoktu. Durum böyle olunca film beklentimizi fazlasıyla karşıladı.

Öncelikle belirtelim: Eurovision’a olan ilginiz sadece Türkiye yarışmaya katıldığında, o da medya yönlendirmesiyle milli maç izler gibi 3 saat yarışma izleyip, sonra da kazanamadığımızda 40’tan fazla ülkenin katıldığı yarışmada tek favori bizmişiz gibi, bizi birinci yapmayan hain Avrupa ülkelerine çemkirmekten ibaretse, bu filmi pas geçebilirsiniz.

Yarışmanın özellikle son 10 yılına hakim biri değilseniz, filmdeki göndermeler, eski Eurovision şarkıcılarının kısa rollerde karşımıza çıkmaları ve parodisi yapılan Eurovision klişeleri size pek bir şey ifade etmeyecektir.

Yok eğer siz de bizim gibi Eurovision’u takip eden, her yeni çıkan şarkıyı heyecanla karşılayan ve öncesi sonrasıyla Eurovision izlemekten keyif alan biriyseniz, ve bu yarışmaya milyonlarca insanı bir araya getiren bir eğlence gözüyle bakıyorsanız bu filmden keyif alacağınızı düşünüyoruz.

“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” şimdiye kadar gördüğümüz en iyi absürt komedi mi? Değil.

Yönetmenlik ve oyunculuk sanatı açısından çığır mı açıyor? Hayır!

Hikayesiyle ödül alacak bir film mi? O da değil!

Zaten işin püf noktası da burası. Film bize bunları vadetmiyor.

Peki vadettiklerini yerine getirebiliyor mu? Bize göre evet, fazlasıyla. Eurovision gibi dünyanın en büyük müzik yarışmasını konu eden bir filmin her şeyden önce müziklerinin iyi olmasını beklersiniz. Film bu konuda beklentilerimizi aşacak kadar iyiydi. Şu kadarını söyleyelim, fragmanda duyduğumuz “Volcano Man” bize göre filmin en zayıf şarkısı. Double Trouble, Husavik, Lion of Love, In the Mirror ve Jaja Ding Dong başta olmak üzere, filmin bütün şarkıları bir birinden eğlenceli.

Filmi izleyenlerin şarkıları gerçekten Rachel McAdams’ın söyleyip söylemediğini merak edeceğine eminiz. Bu sebeple bunun küçük bir araştırmasını yaptık ve karşımıza İsveç’i 2006’da Junior Eurovision’da temsil eden Molly Sandén çıktı. Rachel McAdams’ın filmde söylediği şarkıları seslendiren İsveç’li şarkıcı muhteşem bir iş çıkarmış.

Sürpriz olsun diye isimleri tek tek saymak istemiyoruz ama çok sayıda eski Eurovision yarışmacısını filmde küçük rollerde görme şansınız olacak.

İzlerken sizlerin de aklına geldi mi bilmiyoruz ama film bazı sahnelerde bize 2016 yılında İsveç’teki yarışmada kusursuz Eurovision şarkısının reçetesini veren Måns Zelmerlöw ve Petra Mede’nin performansını hatırlattı.

Kendisi Amerikalı olan Will Ferrell’ın Amerikan kültürüne yaptığı tatlı sert eleştiriler ve Amerikalıların Eurovision konusundaki cehaletini vurguladığı sahneler de filmden aklımızda kalan detaylardı.

Sonuç olarak, filmi 10 üzerinden değerlendirecek olursak, salt sinemasal açıdan en fazla 6 veririz. Ancak Eurovision hayranı iseniz sadece Eurovision hakkında bir film izliyor olmak bile eğlence dozunu sizin için 10 üzerinden 10 ‘luk seviyeye çıkarabilir.

Bu videoya filmi izledikten sonra rastladıysanız sizler de düşüncelerinizi bizlerle paylaşın.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.