Faydalı Sosyal Ağ; Kitap Dostum Uygulaması – BuMesele

Faydalı Sosyal Ağ; Kitap Dostum Uygulaması

Kitap okumayı seven ancak, yüksek fiyatlı olmasından şikayet edenlerin çok seveceği bir uygulama yorumu ile karşınızdayım.

IOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlardan indirebileceğiniz ‘Kitap Dostum’ uygulaması takas yolu ile kitap okuyabileceğiniz bir uygulama.

Kitap Dostum uygulaması, nasıl çalışıyor? Nasıl kullanılıyor?Uygulamada, okuduğunuz, okumak istediğiniz, takas yapmak istediğiniz kitapları listeleyebiliyorsunuz. Bir nevi dijital kütüphanenizi oluşturabiliyorsunuz. Okuduğunuz kitaplar ile ilgili yorumlar yapabiliyorsunuz.

Kitap dostları, uygulamada kitaplar, yazarlar ve yayınevleri göre sıralamalar ve aramalar yaparak, kitaplar hakkında yorumlar yapabiliyorlar. Bu paylaşımlar kitaplar ile ilgili okuyucuya fikir de vermiş oluyor.

Okumak istediğiniz kitabın adını arama kısmına yazarak, hangi kitap dostlarında ya da uygulamanın kütüphanesinde olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Sonrasında takas işlemi için devam edebiliyorsunuz.

İki şekilde takas işlemi yapılabiliyor. Biri ‘kitap dostum’ uygulaması ile takas, diğeri ‘kişilerle takas’. Uygulamanın kütüphanesinde olan kitaplar ile takas işlemi gerçekleştiriyorsanız hiçbir ücret ödemesi yapmıyorsunuz, kargo ücretini de uygulama karşılıyor. Sözleşmede, kitabınızın ön kapağının içine; “kitapdostum.com kütüphanesine sevgilerle” yazıp, adınız, soyadınız ve imza atmalısınız deniyor. Bilginiz olsun.

Kişilerle takas yapıyorsanız sadece kargo ücretini ödüyorsunuz. Kişilerle takas yaparken, mesajlaşabiliyor ve hangi kitapla hangi kitabı takas edeceğinizi konuşabiliyorsunuz. PTT kargo ile gönderirken de 3,00 TL’ye gönderim yapabiliyorsunuz. Ancak kargoda kitap gönderiyorum demeyi unutmayın. Uzunca bir süredir PTT’de kitap gönderimleri 3,00 TL. Aynı kişiyle birden fazla kitap takası yaparsanız tek kargo ücreti ile birden fazla kitap değişimi yapmış olursunuz.

Ayrıca ‘Pdf’ olarak okunabilecek bazı kitaplar da mevcut. Ben telefondan uzun süreli okumayı sevmediğimden çok fazla kullanmadım ancak böyle bir özelliği olduğunu da bilin.

Kitap okumayı sevenleri bir araya getiren uygulamayı bir süredir aktif olarak kullanıyorum. Birçok takas işlemi gerçekleştirdim. Şu ana kadar bir sıkıntı ile karşılaşmadım. ‘bumeselecom’ adı ile benim de sayfama ulaşabilirsiniz. Oradan da ‘kitap dostu’ olabiliriz.

Uygulama ile ilgili, şu ana kadar üç negatif  durum ve soru işareti var kafamda. Biri uygulama, güvene dayalı bir uygulama, güzel. Henüz bir sıkıntı ile karşılaşmadım ancak karşılaşırsam kiminle muhatap olunur henüz bilmiyorum. İnsanlara güvenebilmek için önceki takas işlemlerine bakabilirsiniz belki, bu bir yol olabilir.

İkincisi, mesaj kutusu ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorum. Yapılan yorumlara baktığımda sorunu sadece benim yaşamadığımı anlıyorum. Mesaj kutunuzda bildirim görmenizle mesaja hemen ulaşmanız mümkün olamayabiliyor. Bu da işlemleri geciktirebiliyor. Zamanla düzeltileceğini umuyorum.

Bir de pdf olarak sunulan kitapların, ücretsiz okunmasını yasal olarak nasıl sağlıyorlar henüz bunu bilmiyorum. Benim aklıma gelen ve uygulama ile ilgili sizlerle paylaşabileceğim düşüncelerim bunlar. Sizler de uygulamayı biliyorsanız, kullanıyorsanız yorumlarınızı yazın ki tüm kitap dostlarına bir faydamız olsun. Sevgiler…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.