Hamilelikte Yenilebilen ve Yenilemeyen Balıklar – BuMesele

Hamilelikte Yenilebilen ve Yenilemeyen Balıklar

Balık, sağlık açısından tüketilmesi son derece önemli besinlerden biri. Hayatım boyunca balık yemeyi seven insan sayısından çok daha fazla sevmeyen insanla karşılaştım. Ben de dahil. Sevmek ya da sevmemekten ziyade, belki aileden gelen bir alışkanlık olmayışı, belki küçüklüğümde boğazıma kaçan hamsi kılçığı gibi nedenler balıktan ömrüm boyunca uzak durmama neden oldu diyebilirim.

Ancak hamilelik dönemi başka bir şeymiş. Artık kendiniz için değil, hiç göremediğiniz hatta uzun bir süre hissetmediğiniz biri için sevmediğiniz ve iyi olduğunu duyduğunuz şeyleri yemeye başlıyorsunuz. Bende öyle oldu. Balık da bunlardan yalnızca biri.B12 ve Omega 3 açısından zengin olan balığın, hamilelik döneminde yenmesi ekstra önem kazanıyor fakat normal zamanlarda her iyi olan şey bu dönemde başka etkilere neden olabiliyor. Bu nedenle her türlü balık da tavsiye edilmiyor. Bebeğin gelişimi için iyi bir şeyler yapalım derken yanlış işler yapmayalım. Bazı balık türleri daha yüksek oranda cıva içerdiğinden, bir de çiftlik balıkları bazı zehirlerle kirlenmiş olabilecekleri için tavsiye edilmiyor.

Tavsiye Edilen Balıklar;

Konserve somon balığı, çiftlik olmayan yabani somon, mezgit, okyanus ve deniz levreği, kırlangıç, dil, pisi, morina, yayın, diyet konserve ton balıkları tavsiye edilen balıklardan.Tavsiye Edilmeyen Balıklar;

Suşi, kiremit balığı, kılıç balığı, uskumru, taze ton balığı, pişirilmeyen, tütsülenmiş füme balığı ve alabalık.

Sağlıklı, kolay ve mutlu bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle. Sevgiler…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.