Günde 3 Fincan Kahve Bunama (Demans) Riskini Azaltıyor – BuMesele

Günde 3 Fincan Kahve Bunama (Demans) Riskini Azaltıyor

Bilim adamlarına göre, günde 3 fincan kahve tüketilmesi bunama (demans) riskini azaltıyor.

Kafeinin orta düzeyde tüketilmesinin, alzaymır (Alzheimer) hastalığı ile ilişkili beyinde toksik kalıntıları oluşumunu engellediği biliniyor.

Ancak yeni raporlar gösteriyor ki, uzun süreli kafein kullanımı, bilişsel fonksiyonların yerine getirilmesi için vücuda yardımcı oluyor.

Ayrıca, Avrupa’nın en büyük kahve şirketleri tarafından yaptırılan araştırmaya göre, kahve Parkinson hastalığı ve diğer nörolojik bozuklukları da önleyebiliyor.

Uzmanlar uzun yıllar kahvenin vücut için zararlı olduğunu savundular. Önceki araştırmalar, erken gebelikte düşüğe yol açabileceği ve kalp krizini teşvik edeceği yönündeydi. Kafein, anksiyete, mide ekşimesi ve sıcak basmalarından da sorumlu tutuluyordu.

kahve

Ancak, yeni çalışmalar kafeinin bunama (demans) hastalığına çare olduğuna dikkat çekiyor.

Yapılan bir çalışma; “Uzun vadeli ve düzenli kahve tüketiminin, merkezi sinir sistemini uyararak alzaymır hastalığını %27 oranına kadar azalttığını”  söylüyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, günlük 5 bardak ya da 400 miligram kafein tüketiminin insan sağlığı için risk teşkil etmeyeceğini iddia ediyor.

* Alzaymır ve demans hastalığı arasındaki fark şudur;

Alzaymır hastalığının nedenleri tam olarak bilinir. Hastalık belki önlenebilir ancak geriye dönülemez iken, Demans teşhisi konulduğunda nedenler tam olarak bilinemez ve bazı demans türleri iyileştirilebilir.

Her alzaymır bir demanstır ancak her demans alzaymır değildir.

Ülkemizde çok tercih edilen Türk Kahvesi ile ilgili “Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları” adlı yazımızı okumanızda fayda var 🙂 Sağlıklı, bol kahveli günler.

 

Yararlanılan Kaynaklar;

http://www.klix.ba/lifestyle/zdravlje/tri-soljice-kafe-dnevno-smanjuju-rizik-do-demencije/161130056

http://sinirbilim.org/alzheimer-hastaligi-demans-arasindaki-farklar/

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.