Hamileliğin 2. Ayı İçin Öneriler ve Beslenme – BuMesele

Hamileliğin 2. Ayı İçin Öneriler ve Beslenme

2. ay önerileri yazıma hoş geldin anne!

Her ay öneri yazılarım devam edecek. Bu yazılar benim kendi hamileliğim sırasında öğrendiğim bilgilerin ve yaşadığım tecrübelerden oluşuyor. Sizler de yaşadıklarınızı, başınıza gelenleri yorum olarak paylaşın ki diğer anne adayları da sizin yaşadıklarınızı görsün ve akıllarına takılan sorulara yanıtlar bulsunlar, kendilerini yalnız hissetmesinler. (1. ay için; “Hamileliğin 1. Ayı İçin Öneriler ve Beslenme” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.) İkinci ay yazısı ile devam ediyoruz.İkinci ay mide bulantılarının genelde arttığı bir dönemdir. Mide bulantısı yemek yemede isteksizliği de beraberinde getirebilir. Bu tür durumların ilk üç ay hatta bazı hamileliklerde daha uzun sürmesi de normal karşılanıyor. Genellikle 6. haftada başlayan bulantılar, 10. haftada en yoğun halini alır, 14. haftadan sonra azalır ve yavaş yavaş sonlanır. Tabi bazı hamileliklerde bu süre daha uzun sürebilir. Ama canınızı sıkmayın sizinki de 14. haftadan sonra azalacak ve bitecek, merak etmeyin, öyle düşünün öyle olsun. Benim öyle olmuştu:)Mide bulantılarınızı arttıracak bazı sebepler şöyle;

Baharatlı ve yağlı yiyecekler yemek, gece geç saatte yatmadan önce yemek yemek, fiziksel yorgunluk, endişe ve stres. Mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Genellikle sabahları hissedilen mide bulantılarınızı bastırmak için tuzlu kraker ve galeta yiyebilirsiniz. Şekersiz bir limonata, şeftali ve yoğurt da mide bulantılarınıza iyi gelebilir. Nane yaprağı çiğnemek, elma yemek, zencefil tüketmek, ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler tüketmek de mide bulantılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hamileliğin ikinci ayında, süt, yoğurt, peynir, kefir, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, patates, lahana, brokoli, turunçgiller beslenme listesine eklenmelidir.

Hamileliğin 3. Ayı için Öneriler ve Beslenme yazısı için tıklayabilirsiniz;

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir