Faydalı 5 Yaz Meyvesi – BuMesele

Faydalı 5 Yaz Meyvesi

Meyveyi pek sevmeyen daha doğrusu çoğuna karşı mesafeli olan, sevdiklerini de aramayan, yemeyi unutan biri olarak, ilkbaharın yarılandığı, Nisan Ayının sona erdiği bugünlerde ilkbahar ve yaz mevsiminde bol bol yenmesi gereken 5 meyveyi sizlerle paylaşıyorum. Belki bu vesile ile meyve sevmeyenlere bir yardımı olur.1- Çilek; Rengiyle, şekliyle ve tadıyla genel olarak sevilen bir meyve olan çileğin faydaları arasında ilk olarak C vitaminini içermesi geliyor. Günlük C vitamini ihtiyacınızı 6 adet çilek yiyerek alabileceğinizi unutmayın. C vitamini; kalp ve damar hastalıklarını önlemede, kötü kolesterol seviyesinin düşürmede, kanserden korunmada, lif bakımından zengin olduğu için kabızlıkta, manganez mineralini içerdiğinden kemik güçlenmesine de faydalıdır.

2- Kayısı; Kayısı denince akla ilk gelen yer Malatya şüphesiz. En çok bilinen faydası ise kabızlığa çözüm olması. Tabii ki faydası yalnızca bu değil. Kemikler için önemli olan, kalsiyum, potasyum, fosfor, manganez, demir gibi mineralleri içeren kayısı, kemik sağlığına, lifli olduğu için, kilo vermeye yardımcıdır. Kalp, göz, saç ve cilt sağlığının korunmasında da önemli bir meyvedir.

3- Kiraz; Yaz gelirken yapılan diyetlerin vazgeçilmezlerindendir kiraz sapı. Lifli yapısı ve antioksidan özelliğinin yanı sıra A, C ve K vitaminleri, demir, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin bir meyvedir. Uykusuzluk, gut, diyabet, kanser gibi hastalıklara karşı vücudu korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp, damar sağlığını korur.

4- Dut; A, E, C ve K vitaminleri açısından zengin olan dut ayrıca antioksidan etkisi ile hastalık tedavisinde, cilt ve saç bakımında da kullanılır.

Sayısız faydalarından bazıları şu şekilde; şeker hastalığına, kansızlığa, ülsere, gastrit gibi mide hastalıklarına, romatizmal ve böbreklerdeki ağrılara, bronşit, astım gibi akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.

5- İncir; İçerdiği C vitamininin yanı sıra, B2, B3, B6 ve K vitamini içermektedir. Kalp ve mideye çok faydası olan incir, lif açısından oldukça zengindir, sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini rahatlatır.

Bağışıklığı güçlendirir, içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemikleri besler ve yaşlılıkta ortaya çıkan kemik hastalıklarından korunmak için fayda sağlar. Meme kanseri riskini azaltır. Antioksidan özelliği ile cilt ve saç bakımında kullanılır.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.