“Su İçmek” ile İlgili Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Önemli Bilgi – BuMesele

“Su İçmek” ile İlgili Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Önemli Bilgi

Hepimizin bildiği ve devamlı olarak duyduğu bilgilerden biridir, “bol su içmek” faydalıdır. Evet su içmek vücut için vazgeçilmez ve çok gerekli. Kimi der günde en az 8 bardak, kimi der 2-3lt kimi der ne kadar çok içilebilirse o kadar çok su içmek iyidir.

Aslında su içmek ile ilgili bilmemiz gereken 2 önemli bilgi var.

Birincisi, ne kadar içilmesi gerektiği,

ikincisi ise içilen suyun ne kadar kaliteli olduğu.

Her şeyin fazlası nasıl zararlıysa söylendiği gibi çok su içmek de vücuda faydadan çok zarar verebilir. Vücudun ihtiyacından fazla su içmek aşırı terlemeye ve uykusuzluğa neden olabilir. Su kaybı % 10’u bulursa, kas spazmı, aşırı yorgunluk, böbrek yetmezliği gibi sorunlara neden olurken, kayıp %20lere çıktığında yaşam tehlikeye girebilir.

Ayrıca böbreklerin su atma kapasitesi belirlidir bu nedenle fazla su tüketildiğinde bunu vücuttan atmak zorlaşır. Bu nedenle kişinin vücut ihtiyacı kadar su içmesi önemlidir. Her 1 kilo için 0,35 cc lik su içilmesi vücut için yeterlidir. Yani 60 kiloluk bir insanın 60*0,35=2,1 lt su içmesi faydalıdır.

İkinci önemli konu ise; içilen suyun alkali olması.

Peki alkali su nedir?

pH seviyesi 7’nin üzerinde olan su alkali sudur. 7’nin altı asidik, üstü bazik 7 ise nötr kabul edilir. Sağlıklı olmak için vücut pH seviyesini 7,45 seviyesinde tutmaya çalışılmalıyız. Alkali su, cildi güzelleştirir ve parlaklık verir. Yaşlanmayı geciktirir, saç ve tırnakların daha güçlü uzamasını sağlar.Suyu alkali hale getirip içerseniz zorlanmadan daha çok su içebildiğinizi fark edeceksiniz. Daha çok içtikçe daha az acıkacak ve formunuzu da koruyacaksınız. Böbrek yetmezliği, kalp, tansiyon, şeker gibi hastalıklar için de mücadele etmiş olacaksınız.

İçtiğimiz suyun kaliteli olduğunu anlamamızı sağlayan etmenlerden biri olan pH seviyesini eczanelerden temin edebileceğiniz bir pH ölçer sıvı ile test edebilirsiniz.

Suyu alkali yapmanın 3 yönteminden bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki, suya aktarlardan bulabileceğiniz sodyum bikarbonat diğer adıyla İngiliz karbonatı eklemek. 2 lt suya 1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı eklerseniz suyun pH seviyesi yükselecektir.İkinci yöntem 2 lt suyun içine 1 limonu dilimler halinde kesip bırakmak.

Bir de eczanelerden temin edebileceğiniz pH damlasını da suyunuza ekleyerek kolayca alkali su elde edebilirsiniz.Alkali suyun pH derecesi 8-9 arasındadır. Bu da demek oluyor ki vücudumuzun sahip olması gereken 7,45 pH derecesi için, belirli ölçüde alkali su içilmesi gerekir. Sağlıklı olsun diye her gün karbonatlı su içmek de vücuda zarar verebilir. Faydalı olsun derken daha büyük zarara uğramak için, bir gün içtiğiniz suyu alkali yapıp ertesi gün normal içme suyunu tüketirseniz bu dengeyi başarabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sıkıntınız var ise doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.