Sağlıklı ve Temiz Bir Cilt için Uzak Durmanız-Tüketmeniz Gereken Besinler – BuMesele

Sağlıklı ve Temiz Bir Cilt için Uzak Durmanız-Tüketmeniz Gereken Besinler

Tükettiğimiz besinlerin görüntümüzde büyük etkisi vardır. Konu cilt olduğunda besinler daha da büyük önem taşıyor.

Cilt için zararlı besinler tüketirseniz, cildiniz yorgun, sağlıksız ve mat görünür. Ayrıca cildinizde sivilce ve farklı cilt kusurları da oluşabilir.

Cilt için zararlı olan besinler listesinin başında, içeriğinde şeker olan besinler geliyor. Her çeşit şeker zararlı olmamakla birlikte, meyve şekeri tatlılardan gelen şekerden daha yararlıdır. İşlenmiş şeker özellikle zararlıdır. Örneğin cildinizde iz bırakacak, zarar verecek cipsler tüketmektense, TV izlerken atıştırmalık olarak kuru üzüm ya da elma tercih etmek daha doğru olacaktır.

Süt ürünleri sağlık konusunda iyi bir üne sahip olmasına rağmen sağlıklı bir cilt için en iyi seçim değil maalesef. Süt ve süt ürünleri bünyedeki yağ üretimini artırarak sivilce oluşumuna neden olabilir.

Ne kadar sağlıklı bir cilt istiyorsanız, hazır meyve sularından ve asitli içeceklerden o kadar uzak durmalısınız. Bu ürünler şeker dolular ve şekeri atmak için vücuda yardımcı hiçbir lif içermiyorlar. Kutu içeceklerden uzak durmak için sebebe ihtiyacınız varsa, sivilce istemiyor olmanız en güzel motivasyonunuz olacaktır.

Gıda bir çok yönden vücudunuzu etkiler. Eğer temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız en iyi şey bol su ve vitamin içeren meyve ve sebzeler.

sivilce-icin

Cilde faydalı vitaminlerden A ve C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketmenizde fayda var. Havuç, ıspanak ve lahana A vitamini kaynağıdır. Antioksidan etkisi bulunan C vitaminini ise portakal, mandalina, limon, greyfurt, maydanoz, çilek ve domatesten alabilirsiniz.

* Hormon düzensizlikleri nedeniyle oluşan sivilceler tam tahıllı gıdalar arasında yer alan esmer pirinç, yulaf, arpa ile azaltılabilir.

Sağlık dolu günler dilerim 🤗

Yararlanılan Kaynaklar;

http://www.klix.ba/lifestyle/hranaipice/koju-hranu-da-izbjegavate-ako-zelite-cistu-i-zdravu-kozu/160928124

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.