Tırnak Bakımı ve Tırnak Beyazlatma – BuMesele

Tırnak Bakımı ve Tırnak Beyazlatma

Tırnaklarınızın bakımlı olmasına önem veriyor ve oje kullanmayı da seviyorsanız bu yazı tam da sizin için.

Manikür ve pedikürünüzü, çok kolay ulaşabileceğiniz malzemelerle evinizde yapabilirsiniz. Bakımı nasıl yapacağınızı anlatmadan hemen önce oje kullanıyorsanız, özellikle koyu renk ojeler favoriniz ise, tırnaklarınızın yıpranması ve sararması kaçınılmaz bir sonuç, bunu unutmayın.Bunun da sebebi, ojenin içerisindeki toksisiteye neden olan, ‘toluen’ maddesi. Toluen kimya terimi olarak, maden kömürü katranında benzinle birlikte bulunan, eritici ve leke çıkarıcı olarak kullanılan, yanabilir sıvı hidrokarbür.

Ojenin içeriğindeki maddelere tümüyle bakarsak, diğer kozmetik ürünlerde olduğu gibi birçok zararlı madde daha bulabiliriz ancak bu yazının konusu; kolay tırnak bakımı ve oje kullanmayı sevenlerin, uzun süreli kullanımdan sonra oluşması muhtemel tırnak sararmalarını nasıl beyazlatabilecekleri.

Hemen malzemeleri ve tarifi veriyorum.

1 çay kaşığı toz şeker,

1 çay kaşığı pirinç unu ve

1 çay kaşığı karbonatı

Karıştırıp biraz ılık su ekleyin. Hafif kremsi bir kıvamı olsun. Tırnaklarınızı vazelin ya da zeytinyağı ile nemlendirin ve 5 dakika kadar bu karışımda bekletin. Sararan tırnaklarınızın rengi açılacağı gibi elleriniz maniküre de hazır hale gelecek. Sararma çok ileri safhada ise, bu bakımın ardından diş macunu ve diş ya da tırnak fırçası ile tırnaklarınızı fırçalayabilirsiniz de. Daha fazla vaktiniz varsa bu karışımı maske olarak da kullanabilir ve 30 dakika kadar bekletip daha uzun bir bakım da yapabilirsiniz.Öncelikle, manikür ve pedikür yaparken kendi ürünlerinizi kullanmanız çok önemli. Evde herkes ile ortak ürünler kullanmak yerine herkesin kendine özel ürünleri olması gerekir. Yapılan en önemli yanlışlardan biri tırnak etlerinin kesilmesidir. Bu bakımı yaptıktan sonra et itici ile hoşunuza gitmeyen tırnak etlerinizi kolaylıkla itebilir ve tırnaklarınızı daha uzun gösterebilirsiniz.Tırnak kısaltma işleminizi de bitirdikten sonra törpüleme kısmında dikkat etmeniz gereken şey, törpüyü tırnağınıza uygularken tek yön seçmeniz ve bu işlemi yavaş yapmanız. Tersini yapar yani çift yönlü ve hızlı yaparsanız sürtünmeden çıkan kokunun oldukça rahatsız edici olduğunu fark edersiniz. Tırnaklar için de hırpalayıcı bir işlem bu. Tek yön ve yavaş yapılması önemli.

En sonda ellerinizi, ayaklarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra bir de krem sürerseniz en fazla 30 dakikada tüm işlemlerinizi evinizin rahatlığında, kuaförde sıra beklemeden, hijyenik olup olmadığından emin olmadığınız ürünlere maruz kalmadan ve çok uygun fiyata kendiniz halletmiş olacaksınız.Uygulamanız çok kolay yeter ki yapmak isteyin. Bir kez yaptıktan sonra sonuç sizi o kadar memnun edecek ki bu bakımı yapmaktan vazgeçmeyeceksiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.