Yenidoğan Bebek Davranışları ve Gelişimsel Dönüm Noktaları – BuMesele

Yenidoğan Bebek Davranışları ve Gelişimsel Dönüm Noktaları

Yeni doğan bebeğiniz için tebrik ederiz! Bebek beklediğinizi öğrendiğiniz günden bu yana aylar öylesine hızlı akıp geçti ki, ne olup bittiğini anlamadan bebeğinizi kucağınıza aldınız. Eğer ilk kez anne baba oluyorsanız kendinizi “sudan çıkmış balığa dönmüş gibi” hissediyor olabilirsiniz. Bu dönem sizin için hem çok heyecan verici, hem de biraz zorlayıcı olabilir. Ama biliyoruz ki yanında getirdiği bütün sorumluluklara rağmen bebeğinizi çok seviyorsunuz ve karşınıza çıkacak bütün zorlukları aşmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya hazırsınız.

<< Hamilelik Önerileri

1 Aylık Bebek >>

Yeni bebek sahibi olmuş bir aileyseniz size en başından söyleyelim: Bebek gelişiminde, hangi gelişimsel dönüm noktasının hangi ayda “normal” karşılandığı konusu oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Bir bebeğin yürümeye başlaması 12. ayda da normaldir, 18. ayda da. Bir gelişimsel dönüm noktasını çok hızlı geçen bir bebek, diğer bir dönüm noktasını daha uzun sürede geçebilir. Bu çoğu zaman bebeğin bir önceki dönüm noktasında edindiği yeteneği mükemmelleştirmeye çalışmakla meşgul olduğu anlamına gelir.

Bebeğinizin hafta hafta, ay ay gelişimi ve yaşayacağı dönüm noktalarını derlemeye çalıştığımız yazı dizimize başlıyoruz. İşte haftasına ve ayına göre bebeğinizden bekleyebileceğiniz davranışlar ve gelişimsel dönüm noktaları!

Yeni Doğan Bebek, Gelişim Aşamaları ve Dönüm Noktaları

 • Yeni doğan bebeklerin doğuştan gelen bazı refleksleri vardır. Bunların başında güçlü bir emme refleksi gelir. Bebek bu sayede emzirme esnasında kendisi için gerekli miktardaki sütü içebilir.
 • Yanağına dokunduğunuzda o yöne doğru dönmesini sağlayan refleks sayesinde ise meme ucunu ya da biberonu bulması kolaylaşır.
 • Doğum anne için olduğu gibi bebek için de yorucudur. Bu sebeple hayatın ilk 2-3 gününde daha uzun uyku süreleri ve baygınlık hali normaldir. Günler ilerledikçe uyanık olduğu ve gözlerini açık tutabildiği süreler de uzayacaktır. İhtiyaç duyduğu günlük uyku süresi 14-17 saat arasında değişir ve beslenme araları vererek her seferinde 2-4 saat arasında uyur.
 • Yeni doğan bir bebek yüzüstü yatırdığınızda çok kısa süreli olarak kafasını kaldırabilir. Ancak boyun kasları henüz tam olarak gelişmediğinden bebeğinizi tutarken mutlaka nazik davranın başını elinizle destekleyin.
 • Neredeyse bütün bebekler doğduktan sonra kilo kaybı yaşarlar. Bu tamamen beklenen ve normal bir durumdur. Genellikle 2 hafta içinde doğum kilolarına geri dönerler. Mama ile beslenen bebeklerde kilo alımı daha hızlı olabilir.
 • Yeni doğan bebeklerin büyük bir kısmının kilosu 2 buçuk ile 4 buçuk arasında değişir. Ortalama doğum kilosu 3 buçuk kilogram civarıdır.
 • Boyları 45-55 cm arasında değişmekle birlikte ortalama yeni doğan bebek boyu 51 cm’dir.
 • Tüm yeni doğan bebekler K vitamini eksikliği ile doğduğundan, doğumdan sonraki ilk saatlerde veya en geç hastaneden ayrılmadan önce K vitamini iğnesi yapılır. K vitamininin işlevi, yenidoğanlarda kan pıhtılaşmasına yardımcı olmak ve bu sayede tehlikeli olabilecek kanamaların önüne geçmektir.
 • 1 haftalık bir bebek sesinizi tanıyabilir ve tanıdığı bu ses ona güven vererek yabancısı olduğu dünyaya alışmasına ve uyum sağlamasına yardımcı olur. Söylediklerinizi anlamasa da onunla konuşun ve sevginizi hissettirin.
 • 2 haftalık bir bebek 20-30 cm kadar uzaklıktaki nesnelere odaklanabilir. Bu mesafe aşağı yukarı emzirme esnasında annenin yüzü ile bebek arasındaki mesafeye denk gelir. Bebeğinizi emzirirken kafanızı sağa sola hareket ettirerek gözleriyle sizi takip edip etmediğini gözlemleyebilirsiniz. Bu küçük egzersiz bebeğin göz kaslarının ve takip yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.
 • Hareketleri hala sarsak ve gelişigüzel olsa da bebeğiniz 3. hafta itibarıyla size sokulmaya başlayabilir. Kollarınız ve kokunuz bebeğiniz için sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Onu tutarken duruşunu size doğru ayarladığını görürseniz şaşırmayın.
 • 4. hafta itibarıyla bebeğiniz agulamaya ve ağlama dışında sesler çıkarmaya başlayabilir.

<< Hamilelik Önerileri

1 Aylık Bebek >>

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.