Zayıflamak İçin Bol Bol Yemek Yemeyi Daha Önce Hiç Denediniz mi? Dr. Fevzi Özgönül Röportajı – BuMesele

Zayıflamak İçin Bol Bol Yemek Yemeyi Daha Önce Hiç Denediniz mi? Dr. Fevzi Özgönül Röportajı

Yaz mevsimi yaklaşırken hızlı sonuç veren diyet arayışları başlar. Peki kışın alınan kiloları verebilmek için ne yapmak gerekir? En doğru diyet hangisidir? Spor ne kadar yapılmalıdır? Neyi, ne zaman yemek doğrudur? Bunları ve merak edilen birçok soruyu ‘Beden Aklıyla Zayıfla’ ve ‘ Göbeğimi Nasıl Eritirim?’ adlı kitapların yazarı Dr. Fevzi Özgönül’e sorduk.

Bir süredir takip ettiğim, bugüne kadar duyduğumuz alışılagelen klasik diyet anlayışından oldukça uzak söylemleri olan Dr. Fevzi Özgönül, ‘Beden Aklı ile insanın istediği kiloyu koruyabileceğini’ söylüyor.

Hem kendinde hem danışanlarında uyguladığı  tedavi yöntemlerini, ‘Beden Aklıyla Zayıfla’ ve ‘ Göbeğimi Nasıl Eritebilirim?’ adlı kitaplarında okur ile buluşturan Dr. Fevzi Özgönül ile yapmış olduğumuz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Sayın Özgönül’e bize zaman ayırdığı ve sorularımıza verdiği samimi cevaplar için çok teşekkür ediyoruz.

Dr. Fevzi  Özgönül ‘ün söylemlerinden bazıları şöyle;

“Sağlıklı olanı seçin, yiyin, geçin.”

“Yediğinizden pişman olmayın. Yediğinizi düşündüğünüz yanlış şey günahsa, kendinizi cezalandırmayın. Hiç yememeyi değil, daha sağlıklı şeyler yiyerek sevapları artırın.”

“Tatlıyı gece 22.00’den sonra yiyin.”

“Sabah kahvaltılarında ve öğle yemeklerinde istediğiniz kadar yiyin.”

Sizin için de yeterince farklı mı?

Kilo alıp vermede ‘sindirim sistemi’nin önemi üzerinde duran, Dr.Fevzi Özgönül, 1985 Yılında Antalya Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Bir dönem kendisi de 110 kilonun üzerinde olduğunu, rahmetli babası Prof Dr. Hamit Özgönül ile birlikte Obezite tedavisi ile ilgili farklı çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Dr. Fevzi Özgönül, çalışmalarını babasını kaybettikten sonra da sürdürüyor.

Tüm soruların cevapları videoda!

1- “Kilo Vermede Diyetsiz Devrim Beden Aklı ile Zayıfla adlı kitabınızda bahsettiğiniz ‘Beden Aklı’ nedir, nasıl çalışır hale getirilebilir, bunu isteyen herkes başarabilir mi?

2- “İnsana kilo aldıran şey yedikleri değil sindiremedikleridir.” diyorsunuz. Burada ne demek istediğinizi kilo vermek isteyen, bir çok kez buna teşebbüs eden ancak başaramayan ve vazgeçen kişilere kısaca anlatabilir misiniz?

3- Zayıflamak yerine kullandığınız, çok anlamlı ve en sevdiğimiz tabirlerinizden biri olan ‘Küçülmek’ ile ilgili ne söylemek istersiniz? ‘Küçülmek’ nedir?

4- Kibrit kutusu, tane, gr ölçüleri sizin için bir şey ifade etmiyor. ‘Sağlıklıyı seçin, yiyin geçin.’ ve ‘Doyana kadar yiyin.’ diyorsunuz. Bu yemek yemeyi seven herkesin duymak isteyeceği bir cümle. Kilo vermek isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken şey nedir?

5- ‘Sabah kahvaltısını ve öğle yemeğini kral gibi yapın akşam yemeğini acıkmadıysanız yemek zorunda değilsiniz.’ diyorsunuz. Örneğin; çorbanın yemeklerden önce değil sonra içilmesini tavsiye ediyorsunuz. Ya da çiğ sebze ve meyveyi akşam saatlerinde önermiyorsunuz. Hangi öğünde hangi besinlerin tüketilmesi daha dorudur siz ne tavsiye edersiniz? Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemekleri için ideal saat var mıdır?

6- Bugüne dek diyet yapanların en çok zorlandığı ve şikayet ettiği konulardan biri de sık sık ve az az yemek. Eğer bunları biri sizin için hazırlamıyorsa bütün gününüz  kendinize ara ve ana öğünleri hazırlamakla geçiyor. Ara öğünleri yanlış buluyorsunuz. Diyet yapan herkesin kabul etmek zorunda kaldığı ‘Ara Öğünler’in aslında neden gerekli olmadığı ile ilgili ne söylemek istersiniz?

7- Her Pazartesi diyete başlamak gelenektir. Ancak bu diyetler birkaç gün ya da bir kaç hafta içinde  bırakılıyor. Tüm kilo vermek isteyenlerin en çok merak ettiği şey, ‘Bu diyeti ben nasıl sürdürebilirim?’ oluyor. Devamlılık konusunda diyet yapmak isteyenlere öneriniz nedir?

8- En dikkat çekici söylemlerinizden biri de tatlıyı akşam 22:00’de yiyin. Mutlaka gece 22:00’de tatlı yiyin gibi algılamaya hazır bir çok kişi olabileceği için burada ne demek istediğinizi kısaca özetlemek ister misiniz?

9- Son dönemlerde adını duymaya başladığımız, sağlıklı olduğu söylenen karabuğday, chia gibi besinler hakkında ne düşünüyorsunuz? Son zamanlarda öğrendiğimiz, deyim yerindeyse moda olan besinler gerçekten anlatıldığı kadar faydalı mıdır yoksa yalnızca ticari amaçlı bir reklam mıdır?

10- Spor yapmanın önemi size göre nedir? Hangi sporların ne kadar yapılmasını tavsiye edersiniz?

11- Uyguladığınız “Karboksipunktur” kısaca nedir? Kimlere öneriyorsunuz? Bu tedavinin uygulanabilme yaşı ya da herhangi bir yan etkisi var mıdır?

12- Beden aklıyla kilo vermek nasıl mümkün oluyor? Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için yapılması ve yapılmaması gerekenleri 5 cümle ile özetleyebilir misiniz?

13- Son olarak, gün geçtikçe artan, çağın hastalığı haline gelen Obezite ile mücadele edenlerin kurtulmak için, ya da Obezite hastası olmamak için insanların kendilerine yapacakları en büyük iyilik nedir? Kısaca ne söylemek istersiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.