Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı? – BuMesele

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte alınan kilolar meşhurdur.

Bazı hamileler bu dönemde birçok şeye aşerdiğinden ve yeme istekleri arttığından ya da çevredeki çoğu insanın ‘sen iki canlısın ye tabi, birşey olmaz’ demesi ile verilen destekle, hamile olan kişi kendini tutamazsa, o zaman gelsin yersiz alınan, doğum sonrası bile verilmesi kolay olmayacak olan onlarca kilo.

Gebelikte alınan fazla kiloları sonrasında vermek güç olacağı gibi bir de yol açacağı sağlık problemlerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Anne ve bebek sağlığı açısından diyabet ve yüksek tansiyon gibi riskleri artıracak, gebelik sonrası verilmesi zor olacağı için kalıcı hale gelecek kilolar kalp damar sağlığınıza olumsuz yönde etki edecektir.Evet hamilelikte kilo alımı elbette ki kaçınılmaz. Ancak burada önemli olan kilo alırken, ne kadar kilo almanızın doğru olacağını bilmektir.

Hamilelikte ne kadar kilo alabileceğiniz, hamile kalmadan önce kaç kilo olduğunuz ile doğrudan ilgilidir.

Gebelik öncesi vücut kitle endeksiniz;

18,4 ve altı ise normalden az kilolusunuz, 13-18 kilo arası,

18,5-24,99 arasında ise normal kilodasınız, 11-15 kilo arası,

25 ve üzeri ise kilonuz fazladır, 7-10 kilo arası kilo almanız normaldir. Daha fazlasın önerilmez.

Vücut Kitle Endeksinizi Hesaplamak için yazımıza bir göz atın!

Hamilelik öncesinde kilonuz normalden az ya da fazla ise düşük ya da erken doğum yapma ihtimaliniz artabilir. Bu nedenle eğer gebeliğiniz planlı olacak ise, öncesinde normal bir kiloda olmakta büyük fayda var.

Gebeliğin ilk aylarında kilo almak bebek sağlığı için pek gerekli değildir. İlk 3 ayda 1,5-2 kilo almak gayet yeterlidir. Bu 2 kilo için de normalde günde aldığınız kalori miktarına ek 200-250 kalori demektir. Bir kase yoğurt ve bir adet muz ile fazlada 250 kaloriyi almış olursunuz.3. aydan itibaren aylık 1.5-2 kiloyu düzenli olarak almak ise gereklidir. Günlük 300 kalorilik bir artışla da bu 2 kiloyu almanız hiç de zor olmayacaktır. Yani ilk 3 ayda toplam 2, sonraki altı ayda da her ay 2 kilo alırsanız 14 kilo artış ile hamileliğinizi tamamlamış olursunuz.

Kaç kalori almanız gerektiği yaşınıza, boyunuza, kilonuza ve hareketlilik derecenize bağlı olmakla birlikte ortalama olarak; ilk 3 ay için, 2000, ikinci 3 ay için, 2200 ve son 3 ay için de 2400 kalori yeterli olacaktır.

Alacağınız besinler ile ilgili yediğiniz miktardan daha fazla ne yediğinize dikkat etmeli ve taze,mümkün olduğunca doğal ve işlenmemiş gıdalar tercih edilmelidir. En azından elimizden geldiği kadar.

Sağlıklı bir hamilelik ve kolay bir doğum diliyorum hepinize 🙂

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.