Anne Sütü ve Emzirme ile İlgili Bilmeniz Gereken 5 Bilgi – BuMesele

Anne Sütü ve Emzirme ile İlgili Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

Sevgili anneler ve anne adayları; bu yazımızın konusu anne sütü ve emzirme ile ilgili bilinmesi gerekenler. 5 maddede sıralayacağım bu bilgilerin bazılarını biliyor bazılarını hiç duymamış ya da bazılarını yanlış biliyor olabilirsiniz. Umuyorum emzirme döneminizde faydasını görürsünüz.

İlk madde anne sütünün kalitesi; kalitesiz anne sütü yoktur. Ancak hamilelik ve devamındaki emzirme döneminde annenin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin ihtiyacı olan besin değerlerinin daha doğru bir şekilde karşılanmasını sağlayacaktır.

İkinci bilgi annenin süt miktarı bebeğin emmesi ile doğru orantılıdır. Bu doğru bir bilgidir. Vücuttaki süt üreten prolaktin hormonu bebeğinizi emzirdikçe artar ve daha fazla süt üretilmesini sağlar. Sütünüzün bebeğinize yetip yetmediğini anlamanız için ise bebeğinizin kilo alımına bakmanız en doğru yöntemlerden biri olacaktır. Yeni doğan bebekler ilk bir iki gün içerisinde doğum kilolarının %7 ila %10’u arasında kilo kaybı yaşarlar. Kaybettiği kiloyu ilk iki hafta içerisinde geri almış ve ilk 6 ay boyunca her ay yarım kilo almış ise bebeğiniz yeterli besleniyor olarak kabul edilir.

Bir başka bilgi der ki, emziren annelerin sütünün tadı hep aynıdır. Bu yanlış bir ilgidir, örneğin yoğun bir şekilde spor yapan emziren annede laktik asit birikimi olacağı için sütün tadı da değişecektir. Annenin emzirme döneminde yiyeceği besinler de sütün tadını değiştirebilir. Bu nedenledir ki annelere emzirme döneminde iken, acılı, baharatlı ve kızartma gibi ağır besinler önerilmez. Bu tarz besinler sütün tadını değiştireceği gibi gaza da sebep olabilir ve bebekte huzursuzluğa neden olabilir.

Bu yazıda anne sütü ve emzirme ile ilgili vereceğim beşinci ve son bilgi de anne sütü sağımı ve depolaması yapan anneler için önemli. Ben de fazla sütü pompa ile sağan ve depolayan annelerden biriyim. Bu bilgiyi ilk öğrendiğimde oldukça şaşırmıştım.

“Sağdığınız sütü günün hangi vaktinde sağdı iseniz sütü bebeğe verirken de o vakitte verin.”

Anne sütünün gün içerisindeki yapısı farklıdır. Sabah gelen süt bebeğe daha çok enerji verirken akşam gelen süt daha rahatlatıcı etki yapar. Bu nedenledir ki sağdığınız sütleri bebeğinize verirken aynı ya da yakın zaman dilimlerinde vermeye çalışmanız daha doğru olacaktır.

Anne sütünü depolama ile ilgili daha önce yazdığım “En Kullanışlı Anne Sütü Saklama Poşeti Hangisidir?-Karşılaştırmalı” başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Bebeğinizi bebeğinizin ihtiyacı olduğu kadar emzirebilmeniz dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir