Isıtılmaması Gereken Gıdalar – BuMesele

Isıtılmaması Gereken Gıdalar

Bugünkü konumuz ısıtılmaması gereken gıdalar. Gönül ister ki, her öğün için yeteri miktarda yemek yapılabilsin, tamamı bitsin ve hep taze yemek yensin. Ancak, günümüzde çalışma saatlerinin yoğunluğu nedeniyle yemek yapmaya fırsat bulunamayabiliyor. Böyle olunca da ya hazır gıdalar tercih ediliyor ya da vakit olduğunda bolca yemek hazırlayıp sonrasında bu yemekler ısıtılıyor.

Bu noktada, ısıtılması oldukça zararlı olan besinlerin neler olduğuna ve neden zararlı olduğuna bakalım. Bazı besinlerin ısıtılması herhangi bir değişikliğe neden olmuyorken bazıları da ısındıktan sonra değişen kimyasallar nedeniyle zararlı hale gelebiliyor. Bu gıdalar beslenme özelliklerini kaybederken, organizmaya da zararlı hale geliyor.

Peki bu gıdalar hangileri?Bazı durumlarda; pirinç, mantar, patates, yumurta, tavuk eti ve yeşil sebzelerin zehirli hal almasına neden olabilir.

Pirinç; Piştikten sonra bile hayatta kalabilen bakterilere dönüşen sporları içerir. Pilav oda sıcaklığında bırakılısa, bakteriler çoğalır, kusma ve ishal gibi zehirlenme belirtileri gösterebilir.

Mantar; Mantarlar, yeniden ısıtma sırasında yapısı değişen, bundan sonra vücuda zararlı olabilecek birçok protein içerirler. Isıtılarak tüketilen mantarlar, şişkinlik ve karın ağrısı gibi sindirim problemlerine neden olabilir.

Patates; ısıtıldıktan sonra tüm besin değerini kaybeden bir diğer besin. Oda sıcaklığında tutulan patates botulizme neden olan bakterilerin artmasına neden olur. Botulizm, “Botulin” adlı zehir bulunan besinleri yiyen insanlarda gelişen ve felçlere yol açan zehirlenme anlamına gelir.

Yumurta; Yumurtaların yüksek sıcaklıklarda ısıtılması, vücuttaki emilimi etkiler.

Tavuk Eti; Tavuktaki yüksek protein seviyesi ısıtılması durumunda maya olumsuz tepki verir. Proteinlerin yapısı ısınınca değiştiğinden, şiddetli sindirim problemlerine neden olabilir.

Pancar; Nitrat bakımından zengin olan pancar da ısıtıldığında kimyası değişen besinlerden.

Yeşil Sebzeler; Demir ve nitrat bakımından zengin olan ıspanak, lahana, kereviz gibi besinler de ısıtılmaması gereken gıdalardan.

Sağlıklı günler dilerim.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.