Karanfil’in Faydaları nelerdir, Saç Bakımında Nasıl kullanılır? – BuMesele

Karanfil’in Faydaları nelerdir, Saç Bakımında Nasıl kullanılır?

Ulaşması oldukça kolay olan bu bitkinin ana vatanı Endonezya’dır. Dört mevsim yeşil kalan karanfil ağacı, 20 metreye kadar büyüyebilir.

Peki karanfil nerelerde kullanılır?

Akla ilk gelen kullanım yeri sarımsak ve soğan yendiğinde ağızda oluşan kokuyu ortadan kaldırmak olabilir. Bunun yanı sıra, anti bakteriyel etkisi bulunan karanfil, içeriğindeki ‘Eugenol’ maddesi sayesinde diş ve diş eti ağrılarına da iyi gelir. (Tabi ilk yardım olarak düşünülmelidir. Diş konusunda çok hassas olunmalı ve diş bakımı ihmal edilmemelidir.)Balgam sökücü özelliği olan karanfil, grip, mide bulantısı, ishal gibi hastalıklara karşı oldukça faydalıdır, soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Karanfil yağının romatizma ağrılarının hafifletmek amacıyla kullanıldığını da çokça okudum.

Bir diğer kullanım alanı da ‘Saç Bakımı’

Evet yanlış okumadınız. Yazın bittiği bugünlerde, güneşten, havuzdan, denizden saçları yıpranmayan sanırım yoktur. Bu konuyu araştırmamdaki en büyük neden benim de geçen hafta yaşadığım saç dökülmesi problemi. Ancak bu saç dökülmesi öyle günde 50-100 tel normaldir denecek türden değildi ve beni bir hayli korkuttu.

Bu yaptığım tarifle hem dökülme sorunum çok azaldı hem de saçlarım parlamaya başladı. Uzun süreli kullanımda saçların kırılmasını engellediğini ve daha hızlı uzadığını öğrendim. Şu anda benim için dökülmeyi çözmesi kafi. Uzun süreli kullanımdaki etkilerini de sizlerle paylaşmaya devam ederim.

Gelelim bu kolay bakımın nasıl yapılacağına. O kadar kolay ki tarif bile diyemiyorum. Bir litrelik kapaklı bir cam kavanozu alın ve içine 20 tane karanfil atın. Bir gün boyunca kavanozu güneş görmeyen bir dolapta saklayın. (Ben banyodaki dolapta beklettim.) 24 saat sonra içindeki karanfilleri alabilirsiniz.Bu karışımı saçınızı yıkadıktan sonra saç diplerinize yedirin. Bu aralar şampuandan uzak durmaya başladım ve sabun kullanıyorum. Uzun süreli etkilerini ve değişimi de sizlerle paylaşırım. Karanfilli su hem saçınızın çok güzel kokmasını sağlayacak hem de saç dökülmesine iyi gelecek. Bir deneyin bir şey kaybetmesiniz 🙂

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.