Tüm Saç Tipleri İçin Bakım Maskeleri – BuMesele

Tüm Saç Tipleri İçin Bakım Maskeleri

Evdeki malzemelerinizle sağlıklı, kolay ve etkili saç bakım maskeleri yapmak istiyorsanız aşağıdaki tarifleri denemenizi öneririm. Her saç tipi için, yapımı en kolay maske tarifleri sizler için denendi.

portrait-1438935-640x640

Kuru Saçlar İçin Bakım Maskesi

Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler

  • 1 yumurtanın akı ile
  • 1 tatlı kaşığı yağsız yoğurdu

karıştırarak bakım maskenizi hazırlayın.

Öncelikle normal şampuanınız ile temizleme işlemini tamamlayın. Sonra saç diplerinizden uçlarına kadar masaj yaparak karışımı saçınıza yedirin, 30 dakika kadar bekletin. Mümkün olduğunca soğuğa yakın suyla saçlarınızı durulayın.

Not: Yumurtanın akının olduğu her maske için bu geçerlidir. Sıcak suyla yapılacak yıkama saçınızın daha zor temizlenmesine neden olacaktır.

Yağlı Saçlar İçin Bakım Maskesi

Karbonat ve Sirke Maskesi

Bu maskeyi haftada 1 defa yapmak faydalıdır. Saçın ürettiği yağı azalttığını göreceksiniz.

Malzemeler

  • 1/2 su bardağı elma sirkesi (üzüm de olabilir ancak elma üzüme göre daha hafif bir kokuya sahip olduğundan tercih edebilirsiniz),
  • 4 yemek kaşığı karbonat

Kaseye önce karbonatı alın ve üzerine suyu yavaş yavaş dökerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Macun haline gelen karışımı saç diplerinize sürüp 10 dakika bekletin. Ardından şampuan kullanmadan ılık suyla durulayın.

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Maskesi

Mayonez Maskesi

Malzemeler

  • Saçınızın uzunluğuna göre yeterince mayonez.

Maske hazırlamak zor geliyorsa sanırım sizin için daha kolay bir maske olamaz. Yerken bol kalorili olan ve vücudumuza pek fayda sağlamayan mayonez, yıpranmış saçlar için ideal bir yardımcı. İçinde hem sirke hem yumurta var. Mayonezi yıpranan saçlarınıza sürüp 1 saat beklemeniz faydalı olacaktır.

Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler

  • 1-2 yumurta akı

Saçınızın uzunluğuna göre yumurta aklarını köpürterek çırpın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 30 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra soğuk ya da ılık suyla durulayın. Hepsi bu.

Sirkenin Saç Bakımındaki Faydası

Sirke her tür saç tipine sahip kişi tarafından kullanılabilecek bir üründür. Saça parlaklık verir ve düşünülenin aksine saçı yumuşatır. Saç derisinde oluşabilecek ve saçları kurutabilecek cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Duş aldıktan sonra saçınızı son duruladığınız suya %20 oranında sirke karıştırın ve saçlarınızı durulayın Saçlarınızdaki fazla suyu süzdükten sonra havlu ile sarın ve saçlarınızı hırpalamayın kurumaya bırakın. Başta alışılmışın dışında kokuya neden olacaktır ancak kurudukça koku azalır.

Yalnız bu uygulamayı da çok sık yapmamak gerekir. Çünkü fazla kullanımı saçları kurutabilir. Bu yüzden yağlı bir saça sahipseniz 3-4 ayda bir kez yapılabilir.

Başka önerilerde tekrar görüşmek üzere…

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.