Unutulmaz 10 Kemal Sunal Filmi – BuMesele

Unutulmaz 10 Kemal Sunal Filmi

Herkesin sevdiği, sayısız filme imza atmış, unutulmaz oyuncu Kemal Sunal, aramızdan ayrılalı 18 yıl oldu. Tiyatro ile oyunculuğa başlayan usta sanatçının, bilinen 12 tiyatro oyunu vardır.

İlk oynadığı sinema filmi, başrollerini Filiz Akın ve 2016’da kaybettiğimiz usta oyuncu Tarık Akan’ın paylaştığı, 1972 yapımı “Tatlı Dillim”dir. Kemal Sunal bu filmde Tarık Akan’ın basketbolcu arkadaşı olarak ilk defa görülmüş ve filmde oldukça az yer almıştır.

İlk başrolü, yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı 1974 yapımı, “Salako” filmidir.

Sizi daha fazla merakta bırakmadan, Kemal Sunal’ın en iyi filmlerinin geri sayımına başlıyoruz.

10- Korkusuz Korkak: 1979 yapımı filmin yönetmenliğini Natuk Baytan yapmıştır. Mülayim Sert, arkadaşları tarafından ezilen ve kirasını ödeyemediği için ev sahibi tarafından evden atılmakla tehdit edilen biridir. 6 ay sonra öleceğini öğrenen Mülayim Sert, kalan günlerini gönlünden geçtiği gibi yaşamaya başlar. Ta ki, hastaneden aldığı sonuçların aslında Mülayim Ters adında birine ait olduğunu öğrenene kadar.

9- Köyden İndim Şehire: Senaryosunu Sadık Şendil’in kaleme aldığı 1974 yapımı film, “Salak Milyoner”in devamı niteliğinde. Hayret, Gayret, Saffet ve Himmet adlı dört kardeş, bu filmde aradıkları defineyi bulmuşlardır. Artık zengin olan kahramanlarımızın başlarına gelen komik olayları konu alan film, ekmek yapma ve altın sayma sahneleriyle hala akıllarda.

8- Zübük: Aziz Nesin’in aynı adlı eserinden uyarlanan film, 1980 yapımı. Senaryosunu Atıf Yılmaz’ın yazdığı, yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı filmde, Nevra Serezli, Kadir Savun ve Ali Şen de Kemal Sunal’a eşlik ediyor. Politik bir eleştiri olarak öne çıkan filmde Kemal Sunal, mesleğinden ihraç edilmiş, ahlaksız bir milletvekili olan “İbrahim Zübükzade” karakterini canlandırıyor.

7- Kibar Feyzo: Türkiye coğrafyasında her dönem görülen çarpıklıkları, mizahı bir dille başarılı bir şekilde eleştiren Atıf Yılmaz filmi. Başrollerinde, Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen, Adile Naşit, İlyas Salman ve Erdal Özyağcılar gibi başarılı oyuncuların yer aldığı Kibar Feyzo 1978 yapımı.

6- Şaban Oğlu Şaban: Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı film, Şaban’ın askerlik arkadaşı Ramazan ile kayıp elması ararken başlarına gelen komik hikayeleri anlatıyor. Kemal Sunal ile birlikte görmeye alışkın olduğumuz kadro başta Şener Şen, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda ve Adile Naşit olmak üzere, yeniden bir arada.

5- Kapıcılar Kralı: Senaryosunu Umur Bugay’ın yazdığı, yönetmenliğini Zeki Ökten’in yaptığı film, 1977 yapımı. Kapıcı Seyit’in unutulmaz hikayesinin anlatıldığı  film ile, Zeki Ökten “En Başarılı Yönetmen”, Kemal Sunal da “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini almıştı.

4- Süt Kardeşler: Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani isimli romanından uyarlanan film 1976 Arzu film yapımı. Ertem Eğilmez’in yönettiği, iki kafadar Şaban ve Ramazan’ın hikayesinin anlatıldığı filmde, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda ve Ali Şen gibi usta oyuncular yer alıyor.

3- Çöpçüler Kralı: Umur Bugay’ın yazdığı, Zeki Ökten’in yönettiği film, Cahit Berkay’ın müziği ile de akıllara kazınmıştır. Yetkilerini kötüye kullanarak esnafa zulmeden zabıta ile mahallenin çöpçüsü aynı kıza aşık olursa ne olur. Kemal Sunal bu filmde Şener Şen ve Ayşen Gruda ile birlikte rol alıyor. Çöpçüler Kralı Umur Bugay’a ‘En İyi Senaryo’, Şener Şen’e de ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirmiştir.

2- Hababam Sınıfı Serisi: Rıfat Ilgaz’ın, yazdığı öyküleri birleştirerek kitaplaştırdığı eseri, Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin ilk serisinde Yeşilçam’ın başarılı isimleri, Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan ve Halit Akçatepe de yer almıştır. Kemal Sunal’ın ‘İnek Şaban’ tiplemesi, “Hababam Sınıfı”nın en unutulmaz karakterlerinden biridir.

Bir numaraya geçmeden önce, ilk 10’a girmeyi, en az listedeki diğer yapımlar kadar hakeden, Kemal Sunal filmlerine kısaca bir göz atalım.

1- Tosun Paşa: Yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı, senaryosunu Yavuz Turgul’un yazdığı Arzu film yapımı eser, Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda ve Müjde Ar gibi başarılı isimleri bir araya getirmiştir.  Seferoğlu ve Tellioğlu ailelerinin paylaşamadıkları Yeşil Vadi için verdikleri mücadeleyi konu alan film 1976 yapımı.

Şüphesiz hepsi birbirinden güzel filmler, birbirinden unutulmaz eserler. Siz de sevdiğiniz Kemal Sunal filmlerini yorum kısmında bizlerle paylaşın.

İzlediğiniz ve kanalımıza abone olduğunuz için şimdiden teşekkürler. Başka bir Top 10 listesinde tekrar görüşme üzere…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.