“Küçük Prens” Antoine De Saint Exupery – BuMesele

“Küçük Prens” Antoine De Saint Exupery

Kitabın Yazarı: Antoine De Saint Exupery

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınları

Kitap Türü: Hikaye-Roman-Masal

Yayım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 96

Arka Kapak Bilgisi

Küçük Prens, uçağı arızalanınca çöle inmek zorunda kalan ve orada başka bir gezegenden gelen son derece sıra dışı, küçük bir çocukla karşılaşan bir pilotun masalsı öyküsü. Minicik gezegeninden yola çıkıp altı gezegeni ziyaret eden ve her birinde değişik tiplerle tanışan Küçük Prens sonunda yedinci gezegen olan Dünya’ya iner ve pilotla karşılaşır. Pilot uçağını onarmaya çalışırken bir yandan da Küçük Prens’in hikâyesini dinler. Evine dönmeye çalışan sadece pilot değil, gezegenini ve orada bıraktığı çiçeğini de özleyen Küçük Prens’tir. Dünyadaki bütün dillere çevrilen ve küçük büyük herkesin başucu kitabı olan Küçük Prens, bizi hayatın olumlu yanlarıyla tanıştıran, her şeye farklı bir gözle bakmamızı sağlayan eşsiz bir hazine.

Küçük Prens / Antoine De Saint Exupery 

“Küçük Prens” uzunca bir süredir aylık olarak hazırlanan “En Çok Satanlar” listelerimizde yer alan, çokça okunan ve beğenilen bir kitap. Ben de bu nedenle okumamış olmayayım dedim ve okudum.

Çocuk kitabı gibi görünse de aslında herkesin beğenerek okuyabileceği bir kitap. Çocukların gözünden yetişkinler nasıl mı görünüyor? Bunu öğrenmek istiyorsanız bence siz de okumalısınız.

Emek verdiğiniz her şeyin sizin için kıymeti başkadır. Başkalarına göre ne kadar değerli olduğunun önemi yoktur. Onu, diğer her şeyden daha değerli yapan, sizin ona verdiğiniz zaman, sevgi ve emektir.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Hayatım boyunca pek çok ciddi insanla tanıştım. Yetişkinlerin arasında uzun zaman geçirdim. Onları çok yakından tanıma fırsatım oldu. Ancak yine de, onlar hakkındaki görüşüm olumlu yönde pek değişmedi.”

“Biliyor musun? İnsan bu kadar üzgün olunca gün batımlarını seviyor…”

“En zoru da budur. Kişinin kendi kendini yargılaması, bir başkasını yargılamasından çok daha zordur.”

“Acaba, günün birinde herkes kendi yıldızını bulabilsin diye mi bu kadar parlaktır yıldızlar?”

“Artık insanların hiçbir şey öğrenmeye zamanları yok. Dükkanlardan her istediklerini satın alıyorlar. Ama dost satılan bir dükkan olmadığı için hiç dostları kalmadı.”

“Alışkanlıklar, bir günü diğerlerinden, bir saati diğer saatlerden farklı kılan şeylerdir.”

“Esas görülmesi gerekeni gözler göremez. En iyi yüreğiyle görür insan.”

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir