Netflix Sır Verdi – En Çok İzlenen Netflix Yapımları – BuMesele

Netflix Sır Verdi – En Çok İzlenen Netflix Yapımları

Biz bu videoyu hazırlarken Netflix ve benzeri online yayıncılara sansür konusu gündemde değildi. O sebeple bu kısmı son anda ekleme kararı aldık.
“Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak?” Bu sözler Ertuğrul Özkök’ün yazısına göre, Netflix kurucusu Reed Hastings’e ait. Hastings’in bu cümlesinden sadece 16 ay sonra Türkiye, Netflix ve benzeri platformları RTÜK denetimine alacak bir karara imza attı.

Dünyada sadece savaşın ve huzursuzluğun olduğu Suriye ve Kırım gibi ülkelerle, ambargolu İran, kısıtlayıcı Çin ve adı fazlasıyla kötüye çıkmış olan Kuzey Kore’de bulunmayan Netflix, Türkiye’de ise RTÜK denetimine bağlanma kararıyla karşı karşıya kaldı.

İnsanların ücret ödeyerek izlediği içeriklere müdahale edilmediği bir gelecek umuduyla, videomuzun asıl içeriğine geçiyoruz.

Dünyanın online film ve dizi yayıncılığı konusunda en büyük servisi olan Netflix, son yıllarda platforma özel orijinal içerik üretimine çok önem vermeye başladı. 2018 yılında içerik üretimine 12 milyar dolar harcayan platform, 2019’da bu harcamanın 15 milyar dolara çıkacağını ön görüyor.

Genellikle platform üzerindeki içeriklerin reytinglerini sır gibi saklayan Netflix, zaman zaman, özellikle de bir yapım rekorlar kırıp çok büyük rakamlara ulaştığında bu bilgiyi halka açıklıyor.
Biz de Netflix’in aralıklarla yaptığı açıklamalara dayanarak dünya genelinde Netflix’te en çok izlenen yapımları sizler için derledik.
Listeye geçmeden önce kısa bir bilgi verelim: Videolara gelen her tıklamayı bir izlenme olarak sayan YouTube’un aksine, Netflix’te bir tıklamanın izlenme olarak kabul edilmesi için, hesap sahibinin tıkladığı bölümün en az %70’ini izlemiş olması gerekiyor.
Eğer aranızda “bugün Netflix’te ne izlesem” diye düşünen varsa, bu liste sizler için bir tavsiye niteliğinde olabilir.
İyi seyirler!
Tepedeki Ev (The Haunting Of Hill House)
Bu yapımın bazı izleyicilerin kusmasına ve bayılmasına sebep olacak kadar korkunç olması, yine de yüksek reytingler elde etmesine mani olmadı.

Diziye ilham veren Shirley Jackson’ın aynı adlı romanı, korku romanlarının kralı Stephen King tarafından “tüm zamanların en iyi korku romanlarından biri” olarak tanımlanmış. Kitap, daha önce 2 kez sinemaya da uyarlanmış.

Ölmek İçin On Üç Sebep (13 Reasons Why)
Netflix açısından oldukça başarılı bir dizi olan “Ölmek İçin On Üç Sebep” ilk 2 sezonunda istikrarlı reytinglere sahipti.

Netflix’in açıklamasına göre ikinci sezonun ilk bölümü ilk 3 günde 6.1 milyon izleyiciye ulaşmıştı. Yüksek reytingler sonrası dizinin 3. sezonu da yolda.

The Crown
Tarihin en uzun süre tahtta kalan kraliyet mensuplarından olan kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını anlatan “The Crown” ilk 2 sezonunda kendisine çok sadık bir izleyici kitlesi oluşturdu. Açıklamaya göre ikinci sezonun ilk bölümü 3 milyon kişi tarafından izlendi. İlk 2 sezonda Claire Foy tarafından canlandırılan Kraliçe Elizabeth rolünü, 3. sezonda Olivia Colman devralacak. Dizinin sabırsızlıkla beklenen 4. sezonunda, hikayeye genç prenses Diana da katılacak.

Fuller House
Bir dönem ülkemizde de çok popüler olan ve 1995 yılında final yapan “Bizim Ev” (Full House) dizisinin tam 21 yıl sonra gelen devamı niteliğindeki “Fuller House” Netflix’in en başarılı yapımlarından biri. Orijinal oyuncu kadrosunun neredeyse tamamının rollerine geri döndüğü dizi, birinci sezonun yayına girdiği ilk ay tam 21.5 milyon izleyiciyi ekran başına topladı. 3. sezonun ilk bölümünün yayındaki ilk haftasında 4.6 milyonluk bir izlenme rakamına ulaştığını da biliyoruz. 5. sezon da yakında yayında olacak.

When They See Us
80’li yıllarda tecavüz suçlamasıyla haksız yere ceza alan 5 siyahi gencin hikayesini anlatan mini dizi ilk yayınlandığı 31 Mayıs tarihinden başlayarak uzun bir süre ABD’de her gün en çok izlenen dizi olmuştu.
23 milyon kişi tarafından izlenen dizi, yayınlandıktan sonra öylesi bir infial yarattı ki, davanın savcılarından biri Columbia Hukuk Okulundaki işinden istifa etmek zorunda kaldı.

Orange Is The New Black
Netflix’in en eski orijinal yapımlarından olan dizi, hikayesini genelde görmezden gelinen siyahi, latin, lezbiyen ve trans topluluklara üye kadınların gözünden anlatıyor. 4. sezonunun ilk bölümü ABD’de ilk 3 günde 6.7 milyon kişi tarafından izlenirken, 6. sezonun ilk bölümü aynı sürede 5.5 milyon izleyiciye ulaştı.

Big Mouth
Yetişkinlere yönelik bir animasyon komedi dizisi olan “Big Mouth” ABD’de 2018’in en çok izlenen 20 yapımından biriydi.

Stranger Things
Netflix’in ülkemizde de en çok izlenen yapımlarından olan “Stranger Things” ilk yayınlandığından beri izlenme rekorları kırmaya devam ediyor. İlk bölümü ilk 3 günde 15.8 milyon izleyici toplarken, ikinci sezonun ilk bölümü aynı sürede 8.8 milyon kişi tarafından izlendi.

Dizinin üçüncü sezonu ise, 4 Temmuz’da yayına girmesinin üzerinden 1 hafta geçmeden, 40.7 milyon üye tarafından izlenerek yeni bir rekora imza attı. Daha da etkileyici olan istatistik ise, 18.2 milyon abone, ilk 4 günde 8 bölümün tamamını izlemişti bile.

BoJack Horseman
Yine bir yetişkin animasyon komedi dizisi, yine 2018’in en çok izlenen 20 yapımından biri. 2014’ten beri yayında olan yapım eleştirmenlerden de tam not almayı sürdürüyor. Dizinin 6. sezonu yakında yayında olacak.

Making A Murderer
Tecavüz ve cinayetten haksız yere hüküm giyerek 18 yıl hapis yatan bir adamın, çıktıktan 4 sene sonra başka bir cinayetle suçlanarak tekrar hapse girmesinin konu edildiği ve gerçek bir hikayeden uyarlanan dizi, yayındaki ilk 35 gününde ABD’de 19.3 milyon izleyiciye ulaştı.

Sex Education
Dizinin 8 bölümlük ilk sezonu öyle başarılı bir açılış yapmıştı ki, Netflix, ilk 4 haftada 40 milyonluk bir izlenme rakamına ulaşılacağı tahmininde bulunmuştu. Tahminin tutup tutmadığı resmi olarak onaylanmasa da, yüksek reytingler daha ilk ayın tamamlanmasının ardından 2. sezonun kesinleşmesini sağlamıştı.

You
Netflix’in bugüne kadarki en başarılı yapımlarından biri olan “You” ilk 4 haftasında 40 milyon kişi tarafından izlenmişti.

Daredevil
Netflix’in en popüler Marvel dizisi Daredevil’in ikinci sezon prömiyeri -ilk haftasında- 5.8 milyon izleyici tarafından izlenirken, 3. sezonun ilk haftası 2.5 milyonda kalmıştı. 3. sezon aynı zamanda dizinin son sezonu olmuş ve Daredevil da Netflix tarafından birkaç sezon sonra iptal edilen Marvel dizilerinin arasına katılmıştı.

Bodyguard
İlk olarak BBC 1 de yayınlanan ve büyük bir hit olan 6 bölümlük “Bodyguard” dizisiNetflix tarafından yayınlandığında Britanya’dan sonra dünya çapında da büyük başarı elde etti. Dizinin sezon finali 11 milyon ile rekor bir izleyici kitlesine ulaştı.

Black Mirror
Orijinal olarak Channel 4’da yayınlanan Britanya dizisi “Black Mirror”, 2015’te Netflix tarafından satın alındıktan sonra da başarısını sürdürdü. Dizinin 3. sezon prömiyeri 3.7 milyon kişi tarafından izlendi. Dizinin başarısı Netflix’in ilk interaktif  filmi “Black Mirror: Bandersnatch”i de beraberinde getirdi.

House Of Cards
Netflix’in en eski orijinal yapımlarından olan “House of Cards” bu listeye girecek kadar önemli izlenme rakamlarına ulaşan ilk orijinal Netflix dizisiydi. 5. sezon prömiyeri 4.6 milyon izleyiciye ulaşan dizinin reytingleri, Kevin Spacey’nin ayrılması sonrası büyük düşüş yaşadı. 6. ve son sezonun ilk bölümü 2.9 milyon kişi tarafından izlendi.

Unbreakable Kimmy Schmidt
İkinci sezonu 8.4 milyon gibi izlenme rakamlarına ulaşan dizi, 2015’teki prömiyerinden beri Netflix’in en başarılı yapımlarından biri.
“Black Mirror: Bandersnatch” ile interaktif filmlere güçlü bir başlangıç yapan Netflix, söylentilere göre bu dizi için de bir interaktif film hazırlığında.

Ozark
Reyting raporlarına göre 16.7 milyon izleyiciye ulaşan dizi, Stranger Things, Narcos, Ölmek İçin On Üç Sebep (13 Reasons Why) ve House of Cards gibi yapımları geride bıraktı.

Dead to Me
Başrolünde Christina Applegate’in olduğu “Dead to Me” Netflix’teki ilk ayında 30 milyon kişi tarafından izlendi.

The Perfect Date
Romantik komedi filmi “The Perfect Date” platformdaki ilk 4 haftasında tam 48 milyon izleyiciye ulaştı.

Always Be My Maybe
Ali Wong ve Randall Park’ın oynadığı romantik komedi, 32 milyonluk izlenme rakamıyla Netflix için bir başka hit oldu.

Murder Mystery
Başrolünde Jennifer Aniston ve Adam Sandler’ın olduğu film açılış haftasonunda 30.8 milyon abone tarafından izlenerek büyük bir rekor kırdı. Filmin ilk 4 haftasında ulaştığı izlenme rakamıysa 73 milyon oldu.

The Umbrella Academy
İlk 4 haftasında 45 milyonluk bir izlenme rakamına ulaşan dizi, şimdiden ikinci sezonu garantiledi.

Triple Frontier
Başrolünde Ben Affleck’in yer aldığı Netflix yapımı aksiyon filmi, ilk 4 haftasında 52 milyon abone tarafından izlendi.

The Highwaymen
Kevin Costner ve Woody Harrelson’ın, kötü şöhretli suçlular Bonnie ve Clyde’ı yakalamak ve öldürmekle görevlendirilen 2 eski polisi canlandırdıkları film, ilk ayında 40 milyon izleyiciye ulaştı.

Elite
Orijinal dili ispanyolca olan bu gençlik dizisi ilk 4 haftasında 20 milyon kişi tarafından izlendi.

Gezegenimiz (Our Planet)
Önemli bir doğa belgeseli olan “Gezegenimiz” çıkışının ilk ayında 40 milyonluk bir izleyici rakamına ulaştı.

Bird Box
Başrolünde Sandra Bullock’un olduğu gerilim filmi “Bird Box”, Netflix’ten gelen açıklamaya göre ilk haftasında 45 milyon abone tarafından izlenmişti.

Sizlerin bu yapımlar arasında izledikleriniz ve sevdikleriniz hangileri? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Videomuzu izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.