Netta’nın “Toy” Şarkısı Çalıntı mı? – BuMesele

Netta’nın “Toy” Şarkısı Çalıntı mı?

Geçtiğimiz haftalarda Universal müzik, 2018’de İsrail’e Eurovision’u kazandıran ‘Toy’ şarkısının yazarlarına, şarkının ‘The White Stripes’ın 2003 klasiği ‘Seven Nation Army’den çalıntı olduğunu iddia eden bir mektup yolladı ve olayı mahkemeye taşıyabileceklerini ifade ederek durumla ilgili görüşlerini talep etti.

Normalde şarkıları yeterince benzetmediğimiz için bu konuya girmeyi düşünmüyorduk ama izleyicilerimizden gelen istekler üzerine kısaca görüşümüzü belirtmeye karar verdik.

Netta’nın şarkısının hayranı olmadığımız en başından beri malum. Ancak şarkıyı sevmiyor olmamız ve kazanmayı hak etmediğini düşünmemiz, en ufak bir karalama veya dedikoduyu fırsat bilip üzerine atlamamızı makul kılmaz.

Söz konusu şarkıyı dinledik…

İki şarkının birbirine benzediğini iddia edenlerin ve benzetenlerin aksine biz ortada bir eser hırsızlığı var denecek kadar ciddi bir benzerlik bulmadık.

Avrupa yayın birliği organizatörleri de bu iddiaları çok ciddiye almadıklarını ve önümüzdeki sene yarışmanın İsrail’de yapılacağını, hatta hazırlıkların tam gaz sürdüğünü açıkladılar.

Sonuç olarak Netta’nın şarkısı ile ilgili düşüncelerimiz çok olumlu değil, hatta şarkı Romanya, Bulgaristan gibi Avrupa’nın üvey çocukları sayılabilecek ülkelerin temsilcisi olsaydı dereceye girebileceğini dahi düşünmüyoruz. Ama şarkının The White Stripes grubunun “Seven Nation Army” şarkısından çalıntı olduğu fikrine de katılmıyoruz.

Bu, Eurovision şarkılarıyla ilgili ilk çalıntı iddiası değil. 2015 yılında yarışmayı kazanan İsveç’in ‘Heroes’ şarkısı da DJ David Guetta’nın 2014’te piyasaya çıkan ‘Lovers on the Sun’ şarkısıyla oldukça benziyordu. Bu tür haberlerin çıktığı o dönemde, ciddi benzerlik olmasına rağmen bir uyarı ya da yarışmanın sonucunu etkileyecek bir durum oluşmaması, bu seneki iddia ile ilgili de herhangi bir yaptırım olmayacağını düşündürtüyor.

Siz de bu konudaki görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın!

Videoyu sonlandırmadan önce yeri gelmişken küçük bir bilgi: 2019’daki yarışmanın Kudüs’te yapılacağı çokça dillendirilse de, Avrupa Yayın Birliği’nin istediği şartların tamamını karşılayabiliyor olması sebebiyle yarışmanın Tel Aviv de düzenlenebileceği de konuşulan ihtimaller arasında.

Her zamanki gibi, izlediğiniz ve fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Hoşçakalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir