“Ölü Ozanlar Derneği” N. H. Kleinbaum – BuMesele

“Ölü Ozanlar Derneği” N. H. Kleinbaum

Kitabın Yazarı: N. H. Kleinbaum

Yayınevi: Bilge Kültür Sanat Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 136

Arka Kapak Bilgisi

Geleneklere olan bağlılığı ve katı disiplin kurallarıyla ünlü Welton Akademisi’nin öğrencilerinin okul ve yatakhane arasında geçen tekdüze hayatları yeni İngilizce öğretmenleri John Keating’in okullarına gelmesiyle bir anda değişir. İyi birer üniversiteye girmeleri için onları çok yoğun bir tempoda çalışmaya zorlayan öğretmenleri ve ebeveynlerinin aksine, bu ele avuca sığmaz adamın onlardan tek bir isteği vardır: Anı yaşamaları ve hayatlarını olağanüstü kılmaları. Byron, Shelly, Keats ve Shakespeare ile edebiyatın büyülü dünyasına dalan gençler Keating’in öğrencilik yıllarında üye olduğu gizli bir kulüp olan Ölü Ozanlar Derneği’ni de yeniden canlandırırlar. Ne var ki daha yeni kavuştukları özgürlüklerinin trajik sonuçları olabileceğini çok geçmeden farkına varacaklardır. “Acaba Ölü Ozanlar Derneği’nin bu yeni nesil üyeleri hayallerini yıkmaya kararlı otoritelerin baskısından kurtulmayı başarabilecekler midir?”

Ölü Ozanlar Derneği / N. H. Kleinbaum

Genellikle filmler kitaplardan uyarlanır ancak bu filmde tam tersi yapılmış. Tiyatro sahnesine de aktarılan, orijinal adı ‘Dead Poets Society’ olan 1989 yapımı filmin başrolünde, filmdeki performansı ile Oscar adayı olan Robin Williams yer almıştı. Film ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar almıştır.

Filmde, 50’lerin sonunda, disiplini ile nam salmış Welton Akademisine edebiyat öğretmeni olarak atanan John Keating’in, öğrencilerinin hayatlarında yeni bir kapı aralamalarında yardımcı olması konu alınıyor. Kitaptan önce filmini izlediğimden midir yoksa çeviri ile ilgili bir sıkıntı mı tam olarak bilemiyorum ancak kitapta aradığımı tam olarak bulamadım diyebilirim. Belki de filmdeki hissi aradığım içindir. Bu yorumu yapsam da okunmayacak bir kitap değil asla, okursanız hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Artist olmaları için değil, George. Yanlış anlamışsın. Ben özgür düşünceli olmaları için cesaretlendiriyorum onları.”

“Eh, müzmin bir ateist yetiştirmek istiyorsan, dedi McAlister, ona katı bir din eğitimi ver. Her zaman işe yarar.”

“Okuldan atılmanın mantıkla da cesaretle de bir ilgisi yok. Kusursuz olmasa da burada hâlâ faydalanılacak fırsatlar var.”

“Ormanda yol ikiye ayrılıyordu. Ben az kullanılanı seçtim. Evet yaptım bunu dostum.’

“Çoğu insan hayatını büyük bir çaresizlik içerisinde geçirir.’ Siz böyle olmayın!”

“Bana aptalca hayaller peşinde koşmayan bir kalp gösterin, ben de size mutlu bir adam göstereyim.”

“Kim ne derse desin sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirecek güce sahiptir.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.