ÖTV’ siz Ticari Araç Alma İmkânı – BuMesele

ÖTV’ siz Ticari Araç Alma İmkânı

ÖTV (özel tüketim vergisi), ilk olarak Avrupa Birliği kalite standartları baz alındığı için 2002 yılında yasalaşarak yürürlüğe girmiş bir vergi türüdür. Bu vergi türünün diğerlerinden farkı gayrimenkul ürünlerin üzerinden belirli oranlarda alınıyor olmasıdır. Bu vergi oranı da yıldan yıla farklılık göstermektedir. Cep telefonundan tutun beyaz eşyaya kadar, arabalarda dâhil olmak üzere bu vergiyi birçok üründe ödüyoruz. Bir nevi de gider vergisi denilebilir.

ÖTV

Model yılı ilerlemiş veya yıpranmış olan şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri ile ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ve tırların yenilenmesine yönelik olarak Torba Yasa’ da ÖTV’ siz taşıt alımı yönünde düzenleme yapıldı.

Buna göre, söz konusu araçların, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 Haziran 2019 tarihine kadar ilk iktisabı ÖTV’ den müstesna olacaktır. Düzenlemeden, ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar yararlanabilecek,

  • Yenilenmeye konu edilen taşıtın, istisnadan yararlanılan tarihten itibaren 2 tam yıl içerisinde satılması, devredilmesi veya işletme aktifinden çıkarılması gerekecek. Aksi takdirde yeni alınan taşıta ilişkin zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler tahsil edilecek.

Yeni alınan taşıtın, ilk iktisap tarihinden itibaren 3 tam yıl geçmeden devri halinde,

  • Adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan;
  • Ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise bu düzenleme hükmünden yararlanandan

ÖTV alınacak.

 

Yararlanılan Kaynaklar

http://www.karar.com/ekonomi-haberleri/2016-otv-indirimi-hesaplama-182122#

http://otvhesapla.engelliler.gen.tr/

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.