Posta Gazetesi İçerik Hırsızlığı – BuMesele

Posta Gazetesi İçerik Hırsızlığı

BuMesele’den merhabalar!..

Bugün karşınıza böyle bir yazı ile çıkmayı planlamıyorduk. Fakat Türkiye’nin en yüksek tirajlı ve en çok okunan gazetelerinden biri olan ‘Posta’nın msn.com sitesi üzerinden tesadüfen ulaştığımız bir haberinde, 03.07.2017 tarihinde sitemizde yazdığımız “Türkiye’de En Çok İzlenen 10 Yabancı Pembe Dizi” başlıklı yazımız ve 07.09.2017 tarihinde Youtube kanalımızda yayınladığımız “90’ların En iyi 10 Yabancı Pembe Dizisi” videomuz, 21.03.2018 tarihinde Posta gazetesinde, kaynak göstermeden ve izin almadan birebir kullanmıştır.

Bumesele.com 19 Ağustos 2016 tarihinden beri içerik üreten yeni sayılabilecek bir site. Youtube kanalı da henüz 1 yıllık. Bu güne kadar yazdığımız konuların ve ürettiğimiz videoların tamamında, yaptığımız araştırmalar sonucu oluşan fikirlerimizi kendimize ait cümleler ile ifade ettik. Bu videonun yayınlandığı sırada 2000 kadar abonesi olan küçük bir kanal olmamıza rağmen içerik üretirken başkalarının fikir haklarına gösterdiğimiz saygıyı Türkiye’ye mal olmuş bir gazete olan “Posta” gazetesinin de göstermesini beklerdik.

Tabi ki konu ettiğimiz dizi veya filmleri biz üretmiyoruz ancak bu eserler hakkında Bumesele Youtube kanalında duyduğunuz ve bumesele.com sitemizde okuduğunuz düşünce ve yorumlar tamamen bize ait olup, hiç bir yerden kopyalanmamıştır.

Bizim olduğu gibi herkesin aynı konularda içerik üretme hakkı vardır ancak içeriği üretenin, araştırma sonucu oluşan kendi fikirlerini paylaşması gerekir. Daha önce emek verilerek yapılan paylaşımları aynen kopyalamak etik bir davranış olmadığı gibi, izinsiz ve kaynak gösterilmeden yapılan bu tür haberler, gazetenin saygınlığını da sorgulanır hale getirir.

Yazımızın aynen alındığını gördüğümüzde böyle bir yazıyı kaleme aldık ancak sonrasında ilk olarak kendileri ile iletişime geçmenin daha doğru olduğunu düşündük ve öyle yaptık. Kendileri de bize hak verdiler ve baştan beri yapmaları gerekeni, konunun içinde Kaynak: bumesele.com şeklinde link vererek yaptılar. Birkaç ay sonra da bu linki hiçbir sebep olmaksızın kaldırmışlar. Tekrar konuyu bildirdiğimizde ise herhangi bir yanıt dahi vermediler. İlgili haber aşağıdaki gibidir.

İşte Posta’nın sitemizden ve yayınladığımız videodan kopyaladığı haber bu şekilde. Yorumu size bırakıyoruz. Sizden ricamız bu içeriği sosyal medyada paylaşmanız ve bu emek hırsızlığını mümkün olduğunca çok kişiye duyurmanız. Tek tuşla yapacağınız bir paylaşım belki bir gün emek hırsızlığı yapacak olanların 2 kere düşünmesini sağlayabilir.

Paylaştığınız için şimdiden teşekkürler.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.