PS5 Rekor Kırar mı – En Çok Satan Oyun Konsolları – BuMesele

PS5 Rekor Kırar mı – En Çok Satan Oyun Konsolları

PlayStation 5’in 11 Haziran’daki tanıtımı sonrası oyun severlerin aklında cevabı merak edilen bir çok soru var. Bu sorulardan bazıları elbetteki konsolun hangi fiyatla satışa çıkacağı ve daha önceki PlayStation versiyonları kadar satıp satmayacağı ile ilgili olanlar. PS5’in dünya konsol piyasasında yeni satış rekorları kırıp kırmayacağını şimdiden tahmin etmek imkansız, ancak biz konsolun yeni fütüristik tasarımıyla yarışa 1-0 önde başladığını düşünüyoruz. PS5’in tasarımı, internette kule vantilatörden sandviçe kadar pek çok farklı objeye benzetilerek eleştirilse de, tüm bunların ücretsiz reklam anlamına geldiği ortada.

İşin üzücü yanıysa dünyada yeni satış rekorlarına aday olan bu konsol, Türk lirasının günden güne erimesiyle Türkiye’deki oyun severler için her geçen gün daha da ulaşılmaz hale geliyor. PS5 satış rekoru kıracaksa bile Türkiye’deki satışların genel toplama her zamanki kadar katkı vermeyeceğini söyleyebiliriz.

Şimdilik bu tahminleri bir kenara bırakalım ve yeri gelmişken oyun tarihinin en çok satan konsollarına kısaca bir göz atalım. Bakalım PlayStation 5’in geride bırakmaya çalışacağı konsollar hangileri.

Listeye sadece ev konsollarını değil elde taşınabilir portatif konsolları da dahil ettiğimizi baştan belirtelim. iyi seyirler!

15- Xbox One (XOne) / Satılan Konsol Adedi: 47.85 Milyon

14- Super Nintendo Entertainment System (SNES) / Satılan Konsol Adedi: 49.10 Milyon 

13- Nintendo Switch (NS) / Satılan Konsol Adedi: 57.80 Milyon
Nintendo Switch sekizinci jenerasyona bir hayli geriden katılsa da gümbür gümbür gelen satışlarla çok kısa bir süre sonra Top 10’a girip bu listede üst sıraları zorlayacak gibi görünüyor.

12- Nintendo Entertainment System (NES) / Satılan Konsol Adedi: 61.91 Milyon
NES ülkemizdeki pek çok oyun meraklısının nostalji damarına dokunacak bir konsol. Nintendo tarafından 1983 yılında piyasaya sürülen ve Amerika’daki adıyla NES, Japonya’daki adıyla Famicom olarak bilinen Nintendo Eğlence Sistemi, 61 milyon 910 bin adet satarak, 80’lerde krizde olan video oyun pazarını kurtarmıştı. Konsolun dünyanın her yerinde en çok tanınan oyunlardan biri olan Super Mario Bros oyunuyla paketlenmiş olarak gelmesi bu başarıda önemli rol oynamıştı.

11- Nintendo 3DS (3DS) / Satılan Konsol Adedi: 75.29 Milyon
Taşınabilir oyun konsolları pazarının tartışmasız lideri Nintendo’nun, bu listedeki konsollarından sadece birisi olan 3DS, Switch’in çıkışı sonrası biraz arka planda kaldı.

10- PlayStation Portable (PSP) / Satılan Konsol Adedi: 81.09 Milyon
Sony’nin 2004 yılında piyasaya sürdüğü taşınabilir oyun konsolu “PlayStation Portable” yada daha çok bilinen adıyla PSP bugüne kadar 81 milyondan fazla cihaz satmayı başardı.

9- Game Boy Advance (GBA) / Satılan Konsol Adedi: 81.51 Milyon
Yine taşınabilir bir oyun konsolu ve yine Nintendo! Oyun devinin 2001 yılında piyasaya sürdüğü “Game Boy Advance” 81,5 milyon adet satarak önemli bir başarı elde etti.

8- Xbox 360 (X360) / Satılan Konsol Adedi: 85.80 Milyon
7. jenerasyona dahil bir konsol olan Xbox 360 sırasını yakın zamanda Playstation 3’e kaptırsa da 86 milyona yaklaşan satış rakamıyla Microsoft adına kesinlikle bir başarı hikayesiydi. 2005’te piyasaya sürülen konsol, Xbox markasının konsol pazarında ciddi bir oyuncu haline gelmesine büyük katkı sunmuştu.

7- PlayStation 3 (PS3) / Satılan Konsol Adedi: 87.41 Milyon
Sony’nin 2006 yılında piyasaya sürdüğü PlayStation 3 ilk çıktığında yüksek fiyatının da etkisiyle, satış rakamlarında rakiplerinin çok gerisinde kalacak gibi görünmüştü. Ancak daha sonra piyasaya sürülen slim modeller durumu fazlasıyla toparlayarak 87 milyondan fazla konsol satılmasını sağladı. PS3’ün satış figürünün 90 milyonu bulup bulmayacağı merak konusu.

6- Nintendo Wii (Wii) / Satılan Konsol Adedi: 101.64 Milyon
2006 yılında piyasaya çıkan Wii, 101 milyonu aşan satış rakamıyla 7. konsol jenerasyonunun en çok satan konsoluydu. Bu başarıda ilk kez Nintendo’nun piyasaya sürdüğü harekete duyarlı oyun kollarının payı yadsınamaz. Bu cihazlar zamanla raflarda tozlanan yararsız zımbırtılara dönüşmüş olsalar da, o yıllarda oyunlara ilgi duymayanların bile gözlerini boyamayı başarmışlardı.

5- PlayStation (PS) / Satılan Konsol Adedi: 102.50 Milyon
Başlangıçta konsol işine Nintendo ile ortak bir konsol üreterek girmeyi planlayan Sony, yaşanan anlaşmazlık sonrası planlarda bir değikliğe giderek kendi konsolunu üretmeye karar verdi. 1994’te piyasaya sürülen ilk PlayStation 100 milyonluk satış rakamını aşan ilk ev konsoluydu. Bu başarının en büyük sebebi hiç şüphesiz, rakiplerinin hala kartuş kullandığı bir dönemde, CD teknolojisini kullanmış olmasıydı. Telif hakları açısından tasvip etmesek de, CD’lerin korsan olarak çoğaltılmaya çok müsait olması ilk PlayStation’ın popülaritesine büyük katkı sağlamıştı.

4- PlayStation 4 (PS4) / Satılan Konsol Adedi: 111.24 Milyon
PS4 2013’te piyasaya çıktığında artık “konsolların devrinin kapanmaya başladığı” şeklinde spekülasyonlar yapılıyordu. 2020 yılına geldiğimizde ise bu yöndeki tahminlerin hedefi tutturmaktan ne kadar uzak olduğu çok net bir şekilde ortaya çıktı. Sony’nin 4’üncü ev konsolu, kimsenin ön göremediği satış rakamlarına ulaşarak, konsolların devrinin kapanmaktan çok uzak olduğunu kanıtlamış oldu. PS4 çok büyük bir olasılıkla bu listede daha üst sıralara tırmanacaktır.

3- Game Boy (GB) / Satılan Konsol Adedi: 118.69 Milyon
Nintendo’nun 1989 yılında çıkardığı GameBoy, hiç şüphesiz 90’lı yılların en büyük sembollerinden biri. Konsolun başarısının sırrını size tek kelimeyle açıklayabiliriz: Tetris!.. 80’li ve 90’lı yılların çocukları Tetris’in nasıl bir sansasyon olduğunu çok iyi hatırlayacaklardır. Game Boy’un “annelerin ve teyzelerin bile ellerinden düşüremediği Tetris” ile paketlenerek satılması, 118 milyonu aşan bir satış rakamına sebep olmuştu. GameBoy, ekranında arka aydınlatma olmamasına rağmen, 4 adet kalem pili çok kısa sürede tüketebiliyordu.

2- Nintendo DS (DS) / Satılan Konsol Adedi: 154.90 Milyon
Yine Nintendo ve yine taşınabilir bir oyun konsolu: Nintendo DS. 2004’te piyasaya çıkan çift ekranlı konsol, 2013’te üretimine son verilene kadar tam 154 milyon 880 bin adet satarak mobil konsollar açısından tekrarlanması çok güç bir rekor kırmıştı. Nintendo DS’in başarısı kendisinden sonra gelen Nintendo 3DS’e de ön ayak olmuştu.

1- PlayStation 2 (PS2) / Satılan Konsol Adedi: 157.68 Milyon
Sony’nin 2000 yılında piyasaya sürdüğü PS2, gelmiş geçmiş en çok satan oyun konsolu. Son güncellenen rakamlara göre 157 milyon 680 bin adet satan konsolun en büyük avantajı, DVD teknolojisinin yaygınlaştığı 2000’lerin başında, DVD oynatabilen ilk konsol olarak ortaya çıkmasıydı. Bir çok klasiğe ev sahipliği yapan konsol, Sony’nin video oyun pazarındaki yerini iyice sağlamlaştırırken, oyun severlere de 4000’e yakın oyundan oluşan bir oyun kütüphanesi sunmuştu.

Sizce PS5 bütün bu konsolları geçerek ilk sıraya çıkabilir mi? Bundan 10 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda bu listede kaçıncı sırada olacağını düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.