Samsung Galaxy S8 ve S8+ Karşılaştırması: Hangisini satın almalıyım? – BuMesele

Samsung Galaxy S8 ve S8+ Karşılaştırması: Hangisini satın almalıyım?

Samsung Galaxy S8 ve S8 plus Karşılaştırması: Samsung’un yeni amiral gemileri arasındaki farklar nelerdir? Hangisini satın almalıyım?

Samsung nihayet yeni Galaxy S8 ve Galaxy S8+ (S8 plus) telefonlarını tanıttı.

Peki merakla beklenen bu iki telefonun arasındaki fark ne? Sadece birinin daha büyük olması mı? Bu konuya yakından bakalım.

Öncelikle her iki telefon da süper geniş ekranları ile birer tasarım harikası gibi duruyor. İlk bakışta boyutları dışında hiç bir fark göremiyoruz. S8 ve S8 plus arasındaki fark sadece boyut mu, yoksa “+” işareti daha belirgin farkları mı ifade ediyor?

Detayları okuyun yada daha kısa bir özet için bu sayfanın altına gidin.

Samsung Galaxy S8 ve S8+: Tasarım!

Dikkatimizi çeken ilk olay Samsung’un bu sene “Edge” modelinden vazgeçmiş olması. İşin aslı her iki telefonun da kavisli kenarlara sahip olması “kenar” anlamına gelen “Edge” etiketini gereksiz hale getirdi.

Yani bu yıl, iki model daha önce hiç olmadığı kadar birbirine benziyor. Her ikisi de Samsung’un ‘Infinity Display’ olarak adlandırdığı kıvrımlı ekranlarla geliyor. Telefon kenarlarına kadar genişleyen ekran alanı ve dokunmatik hale gelip ekrana gizlenen “ana ekran” düğmesi sayesinde telefon, boyutuna oranla oldukça geniş bir aktif alan elde etmiş.

Ayrıca daha fazla alan oluşturmak için, parmak izi algılayıcısı da arkaya taşınmış ve kameranın yanına yerleştirilmiş. Bu bazılarımızın çok hoşuna gitmese de bir süre sonra alışılabilir.

Parmak izi tarayıcısına ek olarak, Galaxy Note serisinden aşina olduğumuz iris tarayıcısı daha gelişmiş bir versiyonu ile nihayet Galaxy S serisinde de yerini almış. İris tarayıcı, telefonun ön kamerasının hemen yanında yer alıyor.

Tasarım olarak S8 ve S8+ (S8 plus) arasında gerçek bir fark yok!

Standart model 140.1 x 72.2 x 7.3 mm, Artı modeli ise 152.4 x 78.5 x 7.9 mm ölçülerinde karşımıza çıkıyor.

Standart Galaxy S8, 5.8 inç ekrana sahipken, S8+ 6.2 inç ekrana sahip. Her ikisi de 1440 x 2960 çözünürlüklü Super AMOLED panelle geliyor.

Samsung Galaxy S8 ve S8+: Peki hangi telefon daha güçlü?

Donanım olarak büyük farklar var mı? Aslında hayır. Her iki telefon da şu anda en hızlı telefonlar olarak değerlendirilebilir. Her ikisi de Samsung’un amiral gemisi cihazları olduklarından en son donanım ve yazılımlarla donatılmış vaziyette olacaklar.

Telefonlar ABD’de Qualcomm’un son teknoloji Snapdragon 835 yongası ile gelirken, Avrupa ve Asya ülkelerinde Samsung’un kendi Exynos 8895 yongasıyla birlikte gelecek. Her iki yongasetinin de yeni 10nm işlemi ile üretilmesi sebebiyle farklı bölgelerdeki modeller arasında büyük bir performans farkı olmayacak. Öte yandan Galaxy S8 ve S8+ arasında ise kesinlikle bir performans farkı olmayacağı ifade ediliyor.

Her iki cihaz da 4GB RAM’e ve 64GB dahili belleğe sahip olacak. Ayrıca dahili belleği 256GB’a kadar genişletmenize olanak tanıyan bir Micro SD kart yuvası da mevcut.

S8 ve S8+ arasında göze çarpan tek önemli fark pil boyutu. Galaxy S8’de 3000mAh pil, Galaxy S8+’da ise 3500mAh pil bulunuyor. S8+’nın daha büyük bir ekrana sahip olduğu düşünülürse, ekstra pil gücünün nerede kullanılacağını tahmin edebilirsiniz. Muhtemelen her iki telefon da benzer pil ömrüne sahip olacak ancak bu konuda kesin yargıya varmak için daha detaylı testlerin yapılmasını beklemekte fayda var.

Her iki modelin de arkasında 12 megapiksellik bir kamera bulacaksınız. İşin aslı kamera neredeyse geçen seneki S7 ile aynı. Fakat Samsung bu sefer, deklanşöre her basışınızda üç fotoğraf çeken ve bu üç fotoğrafın en sorunsuz kısımlarını birleştirerek anı en net şekilde yakalamanıza yardımcı olan bir özellik ekledi. Bunun dışında pek bir şey değişmedi.

Hem S8, hem S8+ iyi kalitede selfieler çekmenize yardımcı olacak 8 megapiksellik ön kameralarla geliyor.

Her iki telefonda da IP68 su yalıtımının yanısıra, USB Type C portu ve kablosuz şarj gibi özelliklerin ortak olduğunu belirtmekte fayda var.

Samsung Galaxy S8 ve S8+ hangi fiyata satılacak? Hangisi daha iyi bir fiyat performans ürünü?

Galaxy S8’in 4.399 TL, S8 plus’ın 4.999 TL’den satılması bekleniyor. Açıkçası geçtiğimiz senelerdeki Samsung modellerine göre fiyatlar beklenenden biraz yüksek açıklandı.

Biz S8+’nın daha büyük ekranının ekstra maliyeti hakettiğini düşünmüyoruz. Özellikle bu sene telefonların kenarlarına kadar genişleyen ekranları sayesinde standart model bile oldukça büyük bir aktif ekran alanı sağlıyor.

Ancak “ekran ne kadar büyük olursa o kadar iyi” diyenlerdenseniz S8 plus’ı düşünebilirsiniz.

Galaxy S8 vs S8 Plus: Kısa Özet!

Tasarım: Telefonlar boyutları dışında aynı. S8, 140.1 x 72.2 x 7.3 mm, S8 plus 152.4 x 78.5 x 7.9 mm ölçülerinde.

Özellikler: Aynı işlemci, aynı RAM, aynı depolama seçenekleri, aynı kamera, aynı bağlantı noktaları… Tek fark, daha büyük ekran boyutundan dolayı S8+’da daha büyük bir pile ihtiyaç duyulmuş olması. Hem S8, hem de S8+’nın IP68 su yalıtımı ile geldiğini de bir kez daha hatırlatalım.

Fiyat: S8 4.399 TL, S8 plus 4.999 TL

Fiyat / Performans: Ekran ve Pil boyutu dışında aynı performansa sahip iki telefondan tabi ki fiyatı daha uygun olan Galaxy S8 fiyat/performans olarak öne çıkıyor.

Sonuç: Her ikisi de Samsung’un amiral gemisi modelleri. İki pahalı telefon. Gün itibarıyla en iyi donanımı elde edeceğinize şüphe yok. Ancak kararınızda bir telefona 5000 TL civarında bir meblağ ödemek isteyip istemediğiniz, ne kadar süre kullanmak istediğiniz gibi faktörler de etkili olacaktır.

Siz hangisini tercih ederdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.