Şarkı Nasıl? Eurovision 2020’de Azerbaycan Şansını “Cleopatra” ile Deneyecek! – BuMesele

Şarkı Nasıl? Eurovision 2020’de Azerbaycan Şansını “Cleopatra” ile Deneyecek!

Azerbaycan’la ilgili önceki videomuzda “tek eksik var, o da iyi bir şarkı” demiştik. Peki o şarkı geldi mi?

Dün yayınlanan klibiyle şarkı sonunda Eurovision severler ile buluştu ve Samira Efendi’nin yarışmada seslendireceği şarkı “Cleopatra” oldu.

Öncelikle söyleyelim ki şarkının daha önce internete düşen kısa demolarını pek beğenmemiştik. Azerbaycan’da birçok izleyicimiz olduğunu bildiğimiz halde birbirinden güzel eleştiriler hazırlamış, şarkının yayınlanmasını bekliyorduk. 😉

Neyse ki, o eleştirileri yapmak zorunda kalmayacağız çünkü şarkının tamamını dinleyince çok beğendik.

Daha önceki videolarımızda bütün eleştirilere rağmen Sırbistan’ın şarkısına oldukça yüksek bir sırada yer vermiş ve şarkının potansiyeline değinmiştik. “Hasta La Vista” performans ile parlayıp sönebilecek bir şarkı. Cleopatra da öyle. Orada yaptığımız yorumların benzeri burada da geçerli.

“Cleopatra” kesinlikle potansiyeli olan bir şarkı ve Eurovision sahnesine çıktığında doğru tercihler yapılırsa ses getirebileceğini düşünüyoruz. Azerbaycan’ın şarkısı slow bir şarkı olmadığı için “şarkıcı çıksın, detone olmadan muhteşem bir vokal performans ile işi bitirsin” diyebileceğiniz bir şarkı değil. Tabi ki Samira Efendi’nin şarkıyı klipteki ses ile söyleyebilmesi çok önemli ve hanesine büyük bir artı yazacaktır. Ancak bu şarkı iyi bir görsel koreografi için adeta bağırıyor.

Seçilen kostümler doğru olursa, danslar ve koreografi izleyicinin dikkatini çekebilirse birincilik zor olsa da mümkün. Ancak eğer bu konularda yanlış tercihler yapılırsa kendini rahatlıkla ilk 10’un dışında da bulabilir. Biraz ilham almak için Ani Lorak’ın konserinde “Shady Lady” şarkısı için yaptığı koreografiye bir göz atılabilir. Tabi Eurovision sahnesinde bir performansta 6 kişiden fazlasına izin verilmediğini hesaba katarsak, Azerbaycan istese bile Ani Lorak kadar çılgınlık yapamaz. Yine de bu gösteri kesinlikle bazı fikirler verebilir. Sonuçta Samira ve ekibi için asıl iş şimdi başlıyor. Umuyoruz ortaya etkileyici bir şov çıkarabilirler. Kazanamasa bile gecenin en eğlenceli ve dikkat çekici performanslarından birine imza atacağına eminiz.

Ek olarak, diğer ülkelerin ulusal finallerinde yaşanan sürprizler ve “Bulletproof” gibi şarkıların Eurovision’da yer almayacak olması tabi ki bir avantaj. Yarışmada çok sayıda slow şarkı olması da, daha az sayıdaki hareketli şarkılar için bir diğer muhtemel avantaj olabilir. Ayrıca iyi bir sahne performansının Avrupa’nın dört bir yanındaki Türkleri Samira’ya oy vermek için harekete geçireceğinden şüphemiz yok.

Bakalım Mayıs ayı gelip heyecan zirve yaptığında Azerbaycan nasıl bir sonuç elde edecek? Merakla bekliyoruz. Sizler de düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın!

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.