Rekorlara Doymuyor – BuMesele

Rekorlara Doymuyor

Milli sporcu, serbest dalışta Türkiye ve dünya rekortmeni Şahika Ercümen, adı Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Burdur’daki Salda Gölü’nde yeni bir rekora imza attı. Türkiye’nin en derin üçüncü gölünde, 65 metreye tek nefeste, paletsiz ve tüpsüz olarak dalarak 1 dakika 58 saniyede dalışı tamamlayan Şahika Ercümen, “Tatlı Suda Dünya Kadınlar Serbest Dalış Rekoru” nun sahibi oldu. Daha önce bu rekor 55 metreydi.16 Ocak 1985 Çanakkale doğumlu Şahika Ercümen, Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi’nin ardından Ankara Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü bitirmiştir. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.2017 yılında Survivor Ünlüler takımında yarışan Şahika Ercümen’in kırdığı rekorlar ve aldığı dereceler şöyle;

2006, İspanya’da düzenlenen Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’na katıldı ve elde ettiği derece ile Türkiye rekorunu,

2007, Ankara ODTÜ kapalı yüzme havuzunda yapılan Türkiye Şampiyonası’nda tek nefesle, havuzda 145 metre 35 cm ile Türkiye rekorunu kırdı.

2008, Türkiye Sualtı Hokeyi Millî Takımı ile birlikte Avrupa üçüncüsü, Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası’nda sakatlık geçirmesine rağmen Avrupa dördüncüsü oldu.

2009, Serbest Dalış alanında Türkiye şampiyonluğunu kazandı.

2010, Türkiye rekorunu kırdı. Dünya rekoruna 65 metre yaklaşarak en yakın derecenin sahibi oldu.

2011, Önceki rekorları kadınlarda 70 metre, erkeklerde 108 metre olan ‘Buzaltı Yatay Dalış’ rekorunu, 11 Şubat’ta Avusturya’nın Weissensee bölgesinde, buz altında yapılan denemede, tek nefeste 110 metre giderek dünya rekorlarını hem kadınlarda hem de erkeklerde kırdı.

Aynı yıl 10 Kasım’da iki rekor daha kırdı. Bunlardan biri, Mısır’ın Dahab şehrinde, sabit ağırlıkla dikey dalış kategorisinde 70 metre dalış yapmış ve bu daldaki dünya rekorunun sahibi olmuştur. Diğeri ise paletsiz olarak 60 metreye dalarak elde ettiği rekordur.

2014, 22 Temmuz’da Antalya Kaş’ta ‘Paletsiz değişken ağırlıkla’ yaptığı dalışta 91 metreyi kat ederek dünya rekorunun sahibi oldu. Rekorlara doymayan Ercümen, ertesi gün ‘Paletsiz ip destekli serbest dalış’ kategorisinde de 72 metrelik derece yaptı ve yeni bir dünya rekorunun daha sahibi oldu.

2015, rekor üstüne rekor kıran Şahika Ercümen, Ocak ayında, Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen “61. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri” nde 2014 yılının sporcusu ödülünün sahibi oldu.

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı olması nedeniyle, şehitleri anmak için 24 metre derinlikteki İngiliz savaş gemisi Majestic’e daldı ve şehitlerin anısına çelenk bıraktı.  Anzak gününde, Çanakkale boğazında, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı sporcularla birlikte dalış yaptı, su altından barış mesajları verdi. Değerlerine önem veren ve tarihine sahip çıkan Ercümen, Haziran ayında 1890 yılında Japonya’nın Kushimoto kenti yakınlarında batan Osmanlı gemisi Ertuğrul’a saygı dalışı gerçekleştirdi.

Antalya Kaş’ta düzenlenen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası’nda ‘Paletli Sabit Ağırlık İp Destekli Dalış’ kategorisinde daha önceki 70 metre rekorunu geliştirdi ve 72 metre ile yeni bir rekor kırdı.

2016, Yine Kaş’ta ‘Değişken Ağırlıklı Paletli Dalış’ta 110 metre ile CMAS onaylı yeni bir dünya rekoru kırdı. Kırdığı bu rekoru ‘Şehitler İçin Tek Nefes Tek Yürek’ pankartı açarak şehitlerimize adamış, şehit çocuklarına destek projesi “Turkuazın Çocukları Projesi”ne desteğini açıklamıştır.

Şahika Ercümen, kırdığı bu rekorla; “Su Altında En Derine İnen İnsan” unvanını da aldı. 24 Ekim’de, Kaş’ta, Hidayet Koyu’nda, “Değişken Ağırlıklı Paletsiz” alanında 93 metre dalış gerçekleştirdi ve iki gün arayla ikinci bir rekoruna ima attı. Bu rekorunu da, Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. yılına ithaf etti.

Neredeyse sadece futbolun bilindiği ülkemizde böyle başarıların da hakkını vermek gerek. Hiç değilse daha çok bahsederek. Kırdığı rekorlar, elde ettiği başarılar saymakla bitmeyen Şahika Ercümen’in başarılarının devamını dileriz. Umarım adını ve başarılarını hak ettiği gibi hem ülkemizde hem de dünyada daha çok duyarız.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.