İsveç Aklını Kaçırmış Olmalı – Eurovision 2020 – The Mamas – Ben & Tan – BuMesele

İsveç Aklını Kaçırmış Olmalı – Eurovision 2020 – The Mamas – Ben & Tan

Eurovision Şarkı Yarışması tarihi boyunca bir çok unutulmaz performansa sahne oldu. Alexander Rybak’ın kemanıyla harikalar yaratması, Loreen’in sahnede tek kişilik dev bir kadroya dönüşmesi, Secret Garden’ın büyülü şarkısı, ABBA, Celine Dion ve daha niceleri… Ama maalesef Eurovision tarihi Dotter’ı hiç görmeyecek ve bu muhteşem performans sadece Melodifestivalen tarihinde tatlı bir anı olarak kalacak.

Kazanan “The Mamas” grubuna haksızlık etmek istemiyoruz, çünkü gerek sesleri, gerek sahne performanslarıyla teknik olarak harika bir performans sundular. Fakat tek bir eksikleri vardı: Dotter değildiler!

“Move” Eurovision’da her sene karşınıza çıkabilecek tarzda bir şarkı. Daha geçen sene John Lundvik’e sahnede eşlik eden grup, gidişata bakılırsa her sene birbirine benzeyen bu şarkılardan bir tane yapabilecek durumda. Bulletproof ise, kazansın ya da kazanmasın, videonun başında saydığımız isimler kadar unutulmaz olabilecek ve Eurovision tarihinde uzun yıllar konuşulabilecek bir şarkıydı.

Dotter’ın sadece 1 puan farkla Eurovision biletini kaptırması sadece kendisi ve İsveç için değil, Eurovision ve bizler için de çok büyük bir kayıp. Eleni’nin dansı, Sergey Lazarev’in sanal merdivenleri kadar, Dotter’ın saçları ile söylediği şarkı da yarışmada olmalıydı.

Diğer favorimiz Anna Bergendahl’a da değinmeden geçemeyeceğiz. Şarkıcının seslendirdiği “Kingdom Come” tam anlamıyla bir Eurovision şarkısıydı. Sadece final performanslarını baz alırsak Anna Bergendahl, hem “The Mamas”tan, hem Dotter’dan daha iyiydi.

Sonuç olarak İsveç 2020 Eurovision’u kazanma potansiyeline sahip 2 şarkıyı da pas geçip, yarışmaya en fazla Top 10 potansiyeli olan bir şarkı gönderdi. Çok büyük bir jüri kıyağı ile Eurovision’u kazanacak olsalar bile İsveç’in yanlış şarkıyı seçtiği konusundaki görüşümüz değişmeyecek.

İsveç’i bu kadar konuşup Finlandiya’yı ve Erika Vikman’ı es geçmek olmaz. “Cicciolina” Eurovision’da Bulletproof kadar iddialı olmayacaktı ama Finlandiya özelinde en iyi sonucu elde edebilecek şarkıydı. Seçilen şarkı kötü değil ama yapılan bu tercihler Eurovision’u bir vasatlar yarışına çeviriyor.

Aynı gece Eurovision şarkısını seçen bir diğer ülke de Danimarka’ydı. Burada bizim favorimiz “Human”dı, ancak seçilen şarkıya da en ufak bir itirazımız yok. Human şarkı olarak daha iyi olsa da, Ben & Tan bizce gecenin en iyi performansını sergiledi.

Sözlerini anlamasak da Portekiz’in şarkısı kulağa hoş geliyor. Onlar da nispeten daha zayıf gibi görünen 2. yarı finalde sahneye çıkmanın avantajını kullanmaya çalışacaklar.

Bulgaristan’da Victoria’nın şarkısı büyülü bir masal gibi. Canlı performansı bizim görüşümüzün netleşmesinde büyük rol oynayacak.

San Marino bizim beklediğimizden çok daha iyi bir şarkı ile karşımıza çıktı. Biri geçen sene Serhat’la olmak üzere sadece 2 kez Eurovision finalinde yer almayı başaran ülkenin bu sene de bir şansı olabilir.

Kıbrıs ve Kuzey Makedonya bu yıl bize göre geçen senenin bir hayli altında kalacak şarkılarla yarışmada olacaklar. Büyük bir sürpriz olmazsa her iki ülkenin de ilk yarı finalden çıkmaları çok zor.

Biz bu videoyu hazırlarken açıklanan şarkılarla ilgili görüşlerimiz, gerektiği takdirde sonraki videolarda yerini alacaktır.

Kesinleşen son şarkıların ardından güncel sıralamamız şu şekilde oluştu.

39- Ermenistan / Athena Manoukian / Chains On You

38- İrlanda / Lesley Roy / Story of My Life

37- Estonya / Uku Suviste / What Love Is

36- Belarus / Val / Da vidna

35- Kıbrıs / Sandro Nicolas / Running

34- Finlandiya / Aksel Kankaanranta / Looking Back

33- Kuzey Makedonya / Vasil / You

32- Portekiz / Elisa / Medo de sentir

31- Hırvatistan / Damir Kedžo / Divlji Vjetre

30- Slovenya / Ana Soklič / Voda

29- San Marino / Senhit / Freaky!

28- Ukrayna / Go_A / Solovey

27- Letonya / Samanta Tīna / Still Breathing

26- Çek Cumhuriyeti / Benny Cristo / Kemama

25- Gürcistan / Tornike Kipiani / Take Me As I Am

24- Fransa / Tom Leeb / The Best in Me

23- İspanya / Blas Cantó / Universo

22- Hollanda / Jeangu Macrooy / Grow

21- Yunanistan / Stefania / Superg!rl

20- Avustralya / Montaigne / Don’t Break Me

19- İtalya / Diodato / Fai rumore

18- Moldova / Natalia Gordienko / Prison

17- Belçika / Hooverphonic / Release Me

16- Malta / Destiny / All Of My Love

15- Birleşik Krallık / James Newman / My Last Breath

14- Avusturya / Vincent Bueno / Alive

13- İzlanda / Daði & Gagnamagnið / Think About Things

12- Arnavutluk / Arilena Ara / Shaj

11- İsveç / The Mamas / Move

10- Polonya / Alicja Szemplińska / Empires

9- Bulgaristan / Victoria / Tears Getting Sober

8- Danimarka / Ben & Tan / Yes

7- Romanya / Roxen / Alcohol You

6- İsviçre / Gjon’s Tears / Répondez-moi

5- İsrail / Eden Alene / Feker Libi

4- Sırbistan / Hurricane / Hasta la vista

3- Litvanya / The Roop / On Fire

2- Almanya / Ben Dolic / Violent Thing

1- Norveç / Ulrikke Brandstorp / Attention

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.