Bir Zamanlar Türkiye’yi Sallamış Unutulmaz Aksiyon Dizileri – BuMesele

Bir Zamanlar Türkiye’yi Sallamış Unutulmaz Aksiyon Dizileri

Sitcomlardan pembe dizilere kanalımızda eski dizilerle ilgili bir çok video yayınladık. Bu videomuzdaysa sizlerle birlikte nostaljik bir aksiyon turuna çıkmak ve unutulmaz macera dizilerini hatırlamak istiyoruz. Listemizdeki dizilerin her biri başlı başına birer efsane oldukları için bu kez bir sıralama yapmayı tercih etmedik. Bu kısa açıklamanın ardından sizleri 80’li ve 90’lı yılların unutulmaz aksiyon dizileri ile baş başa bırakıyoruz. Eğer en sevdiğiniz aksiyon dizisini videoda göremediyseniz yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. İyi seyirler!

Kara Şimşek / Knight Rider (1982–1986)
“Kara Şimşek” Türkiye’de yayınlandığı yıllarda sokakları boşaltacak kadar popüler bir diziydi. Süper araba “KITT” ve Michael Knight’ın aksiyon dolu hikayesini anlatan dizi David Hasselhoff’un bütün dünyada tanınmasını sağlamıştı. Kara Şimşek gerçek bir 80’ler sembolü.

Zorlu İkili / Dempsey & Makepeace (1985–1986)
Listemizdeki tek Britanya dizisi olan olan “Dempsey & Makepeace” TRT’de “Zorlu İkili” adıyla gösterilmişti. Bize göre 80’lerin en iyi polisiye aksiyonlarından biri olan dizide Dempsey’i Amerikalı aktör Michael Brandon, Makepeace’i ise Güney Afrikalı aktris Glynis Barber canlandırmıştı. Dizinin çekimlerinde tanışan ve ekrandaki uyumları ile dikkat çeken iki oyuncu 1989’da evlenmişlerdi.

Magnum / Magnum P.I. (1980–1988)
Bazı izleyicilerimizin Friends’teki Richard rolünden de hatırlayacağı Tom Selleck bu dizide canlandırdığı özel dedektif Thomas Sullivan Magnum karakteri ile dünya çapında şöhrete kavuşmuştu. Listedeki bütün diziler gibi “Magnum P.I.” da 80’li yılların olmazsa olmazlarından.

Kanun Namına / Miami Vice (1984–1989)
Başrollerinde Don Johnson ve Philip Michael Thomas’ın olduğu “Miami Vice” atmosferi ve müziğiyle hafızalarımıza kazınmış bir dizi. 80’lerin ünlü filmi “Scarface”ten etkilenmiş gibi duran bu dizinin, GTA serisinin en popüler oyunlarından biri olan “GTA Vice City”ye ilham verdiği fazlasıyla belli oluyor.

A Takımı / The A-Team (1983–1987)
80’lerin gerçek anlamda efsane dizilerinden biri de A Takımı. Vietnam’da savaşmış 4 eski asker bir yandan işlemedikleri bir suçtan dolayı peşlerinde olan ordudan kaçarken, diğer yandan da karşılarına çıkan masum insanlara yardım ederlerdi. Her bölümü ayrı bir aksiyon bombası olan dizide, Mr. T’nin canlandırdığı B.A. karakterinin uçak korkusu ve arkadaşlarının onu bin bir numara ile bayıltıp uçağa bindirmeleri dizinin en eğlenceli anlarındandı.

MacGyver (1985–1992)
Bu dizinin bir eşi benzeri daha yok. Gizli ajan MacGyver üstün problem çözme becerilerine ve sınırsız bir pratik zekaya sahiptir. Dönemin diğer dizi kahramanlarının aksine MacGyver yaşadığı problemleri kaba kuvvet ile değil, beyin gücüyle çözerdi. Sigara ve alkol kullanmayan, asla sinirlenmeyen ve silahlardan nefret eden tavırlarıyla MacGyver çocuklar için de örnek gösterilebilecek bir aksiyon karakteriydi.

Mavi Ay / Moonlighting (1985–1989)
Başrollerinde Bruce Willis ve Cybill Shepherd’ın olduğu Mavi Ay, 80’lerin en eğlenceli dizilerinden biriydi. Dizi Mavi Ay adlı bir özel dedektiflik şirketinin iş ortakları olan David ve Maddie’nin başından geçen olayları konu ediyordu. Gizem ve aksiyonu romantik komediyle birleştirerek listedeki diğer dizilerden ayrılan Mavi Ay, o güne kadar kimsenin adını bile duymadığı Bruce Willis’i süperstar konumuna yükselten dizi olmuştu.

Sahil Güvenlik / Baywatch (1989–2001)
Kara Şimşek ile tüm dünyada tanınan David Hasselhoff, Sahil Güvenlik ile yükselişini sürdürmüştü. Yayınlandığı dönemde dünyanın en popüler yapımlarından biri olan dizi 10 yılı aşkın bir süre ekranlarda kalmıştı. Dizide düzgün fizikli erkek ve kadın cankurtaranlar, bir Los Angeles plajında bir yandan hayat kurtarırken, diğer yandan suçla mücadele de dahil olmak üzere bir çok macera yaşarlardı.

Hava Kurdu / Airwolf (1984–1986)
80’ler üstün özellikli süper araçların dizi dünyasında fink attığı bir dönemdi. Süper araba, süper motosikletin olduğu yerde süper bir helikopterin olmaması düşünülemezdi. Kara Şimşek yerde neyse, Hava Kurdu göklerde oydu.  Yüksek teknolojili bir savaş helikopterinin pilotu olarak izlediğimiz  Jan-Michael Vincent 2019’da hayatını kaybetmişti.

Görevimiz Tehlike / Mission: Impossible (1988–1990)
“Görevimiz Tehlike” efsanesi aslında ilk olarak 1966 yapımı bir dizi ile başlamıştı. Bu videoya konu ettiğimiz 1988 yapımı dizi ise işlediği konulara kadar orijinaline sadık kalan bir yeniden çevrimdi. Böyle söylendiğinde dizinin kötü olmasını bekleyebilirsiniz ancak 1988 yapımı “Görevimiz Tehlike” dizisi bizce 80’lerin en iyilerinden biriydi. Ünlü aktör Peter Graves’in yıllar sonra gelen bu yeniden çevrimde de aynı rolü üstlenmesi diziyle ilgili güzel bir detaydı. Dizinin efsanevi jenerik müziği de en az dizinin kendisi kadar unutulmaz.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.