“Sen Benim Hayatımsın” Ferzan Özpetek – BuMesele

“Sen Benim Hayatımsın” Ferzan Özpetek

Kitabın Yazarı: Ferzan Özpetek

Yayınevi: Can Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 240

Arka Kapak Bilgisi

Hayatın tüm renklerine tutkuyla bağlı, hepsi bir diğerinin öyküsüyle beslenen ilginç karakterler: aktör olmak isteyen bir santral operatörü, narsist bir trans, yıldızların ihanetine uğramış bir kasiyer, kleptoman bir prens… Aşkı ve dostluğu tüm benlikleriyle olumlayan bu kahramanların sevgisiyle sarmalanmış ünlü bir yönetmen… Her engelle daha büyüyen, çılgınca bir aşk… ve Roma…

Ferzan Özpetek’ten gerçek sevginin gücüne dair, sahici bir kadere başkaldırı romanı.

Çünkü sadece çılgıncasına âşık olanlar, bir insanı sevmenin ne demek olduğunu bilir.Sen Benim Hayatımsın / Ferzan Özpetek

17 yaşında İtalya’ya giden, işindeki başarısıyla ödüller alan Ferzan Özpetek’in uzunca bir zaman önce, “İstanbul Kırmızısı” adlı ilk kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Yazdığı ikinci kitabı da daha adı ile bende büyük bir merak uyandırdı ve kısa sürede okuyup bitirdim.

Kitap çok içten ve cesurca yazılmış. Okurken, yazarı ve anlattığı karakterleri tanıyor gibi hissediyorsunuz. Kendisi gibi tercihleri nedeniyle ailesinden, çevresinden tepkiler alan arkadaşlarının ve kendi hislerini okuyucuya hissettiren okunulası bir kitap olmuş.

Bazen bu tarz konularda açık fikirli olmak herkes için kolay olamasa da, okudukça anlamaya, yer yer hak vermeye başlıyorsunuz. Bazı zamanlar geliyor elde olmadan yadırgıyor, kızıyor, anlam veremiyorsunuz. Böyle duygu karmaşaları hissettirdi bana.

Tabi sadece cinsel tercihleri anlatan bir kitap değil kesinlikle. Gerçek arkadaşlıkları, dostlukları, sevgiyi, aşkı, hayatın getirdiği zorlukları, şansı, şansızlığı, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, çalışmanın ve uğraş vermenin ne kadar önemli olduğunu anlatan sıcak bir dille anlatılmış, başarılı bir kitap.

Yazarı tanıyan, tanımak isteyen, merak eden herkese tavsiye ediyorum.

Eserde geçen satırlardan;

“Sen, o gece bana büyük aşkların yeşerdiği ve alev aldığı umudu yeniden verdin. Bizi artık hiçbir engelin, hiçbir önemsiz yanlış anlamanın ayıramayacağını anlamamı sağladın. Çünkü benim hayatım, senin hayatındı.”

“O zamanlar, alttan alta hissettiğim ama bugün tamamen emin olduğum şey: Sadece bir yere kök salmayı başardığında gerçekten uzaklara gidersin. Çünkü nereden geldiğini bilmek, nerede olursan ol, kim olduğunu aklında tutmana yardımcı olur.”

“Birbiri için yaratılmış iki insanın karşılaşması o kadar güç ki! Dünya yanlış kişiye âşık olan, yalnız kalan, acı çeken, buruk gözyaşı döken mutsuz insanlarla dolu.”

“Gerçekten layık olmadığını düşündüğün zaman, aşkın mazoşist yanı ortaya çıkar.”

“Başarının tuhaf yasaları vardır: Ona asla kesin gözüyle bakılmamalıdır. Tam kazanacağını sandığın anda kaybedebilirsin.”

“Her film, bir hikayenin içindeki hikayenin hikayesidir. Herkes onda istediğini bulur ama kimse asla benim gördüğüm şeyi görmez.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.