“Tanrı’yı Gören Köpek” Dino Buzzati – BuMesele

“Tanrı’yı Gören Köpek” Dino Buzzati

Kitabın Yazarı: Dino Buzzati

Yayınevi: Can Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2018

Sayfa Sayısı: 192

Arka Kapak Bilgisi

Romancı, öykü ve oyun yazarı Dino Buzzati, kendine özgü taşlama ve mizah anlayışıyla çağdaş İtalyan edebiyatının en saygın yazarlarından biri. Edebiyat çizgisinin kökleri genellikle Edgar Allan Poe ve Franz Kafka’ya bağlanan ama özellikle kısa öykülerinde tümüyle özgün bir fantastik dünya yaratmış olan Buzzati, sanayi toplumunun, günümüz insanı üstüne bir karabasan gibi çöreklenen baskılarını kimi zaman gerçeküstücü, yer yer olağandışı boyutlarda işliyor. Tatar Çölü adlı romanı ve Klinik Bir Vaka adlı oyunuyla büyük üne erişen Buzzati, en güzel öykülerini bir araya getiren Tanrı’yı Gören Köpek’te, çağdaş insanı sarmalayan gizemi aralamaya yöneliyor. İnsanoğlunu tüm zayıflıkları, tüm çelişkileriyle ele alan bu öyküler günümüzün yalnız insanını psikolojik derinliğiyle irdelemekle kalmıyor, tükenmeyen umutlarımızı da dile getiriyor.Tanrı’yı Gören Köpek

İtalyan yazar, ressam, şair ve gazeteci Dino Buzzati’nin okuduğum ilk kitabı. En çok bilinen eseri ‘Tatar Çölü’ olsa da yazarın kalemi ile ilgili bir fikrim olması için bir öykü kitabı olan ‘Tanrı’yı Gören Köpek’ ile başlamak istedim.

Yirmi iki hikayeden oluşan kitap, ismini öykülerin birinden almış. Akıcı ve anlaşılır bir dile sahip. Kitap okuyucuyu sıkmıyor. Bunda çevirmen Rekin Teksoy’un da katkısı büyük. Yedi Kat, Pelerin, Dünyanın Sonu, Tanrı’yı Gören Köpek ve Fareler kitaptaki en sevdiğim öykülerden.

Kısa kısa hikayelerden oluştuğu için parça parça okunabilen bir eser. Zaman ve mekan kavramlarının ön plana çıkmadığı öykülerinde, hem fantastik öğeleri hem mizahı bir araya getiren bir anlatımı olan kitabı severek okudum. Hikayeleri sadece okumayacak hissedeceksiniz. Yazarı daha önce bilmeyenler için doğru bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Eninde sonunda kendi kendime ihanet etmeyecek miyim?”

“İnsan ne kadar çok elde ederse o kadar çok istiyor”

“İşin içine Tanrı karıştı mı her şey mümkündür…”

“Sonra kötülük , pişmanlık, gözyaşı olmadıktan sonra yaşamanın ne anlamı kalır?”

“Yüce Tanrı, bazı şeylerin olmamasını ister ama engellemez bunları, çünkü kendisi kararlaştırmıştır. ”

“İkindi vaktiydi daha, oldukça güneşliydi hava. Sokakta biriyle karşılaştım. “Günaydın” dedim. Baktı bana ve “İyi akşamlar” cevabını verdi.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.