Taurin Hakkında Bilmeniz Gerekenler! – BuMesele

Taurin Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Taurin Nedir?

Beyinde, retinada ve kalpte bulunan bir tür amino asit olarak bilinir ve vücut tarafından üretilir. İskelet kası dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde yüksek yoğunlukta bulunur. Yaşamsal faaliyetlerin devam edebilmesi için alınması gerekir.

Fazla efor harcanan durumlarda vücut tarafından salgılanır. Stres ve baskı hisseden kişilerde az miktarda da olsa taurin salgılandığı araştırmalarda tespit edilmiştir.

Taurin Ne İşe Yarar?

Taurin, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi insan vücuduna faydalı olan minerallerin hücrelere taşınmasını sağlar. Spor,egzersiz yapanlarda önce veya sonra kullanımı vücuda zindelik verir.Aynı zamanda eklem ağrılarını da dindiren bu amino asit kas yorgunluklarını azaltır.

Hücre içindeki minerallerin düzenlenmesini sağlar. Antioksidan etkisi sayesinde vücudu arındırır, hücre içindeki elektrolit dengesini kurar. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde rol oynar.

Ayrıca kalp sağlığını koruma görevi olan taurin, tansiyonu da dengelemektedir.

Taurin içeren takviye edici gıda hakkında bilgi almak için tıklayın!

Taurin Nerelerde Kullanılır?

Taurin, besin desteği ve ilaç olarak konjestif kalp yetmezliği, yüksek kolesterol ve kistik fibrozis, viral hepatit tedavisinde kullanılır. Ayrıca dikkat eksikliği, epilepsi, şeker hastalığı, otizm ve hiperkativite bozukluğu, retina sorunları ve alkolizm tedavisinde besin takviyesi olarak alınır.

Temel amino asitlerden biri olan taurin piyasada yer alan tüm enerji içeceklerinin içinde bulunur. Ayrıca bebek mamalarında da kullanılan bir amino asittir.

Vücutta bir antioksidan olarak çalışır. Enerji veren mucize bir amino asittir. Spor yapan kişilerin beslenme düzeninde yer alır ve kas, kemik gelişimi için önemlidir. Vücuttaki tuz ve su dengesini sağlar ve bu nedenle böbrek sağlığına da iyi gelir. Aşırı terlemeyi engellediği için su kaybı yaşanmaz ve cilde faydası vardır.

Anksiyete bozukluğu ve panik atak teşhisi konmuş kişiler, taurin içeren takviyeler kullanmamalıdır. Ayrıca bebeklerin ve hamilelerin de taurin kullanması uzmanlarca sakıncalı bulunmuştur.

Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Faydaları; Kasları güçlendirir, kemik sağlığını korur, kolesterolü dengeler, vücuda enerji verir, beyin fonksiyonlarına destek olur, uyku bozukluğuna, dikkat dağınıklığına iyi gelir.

Zararları; tek başına zararlı olmayan taurin içecekler içine girdiğinde zararlı hale gelir. Bu nedenle enerji içeceklerinde uzak durmak gerekir. Taurin içeren enerji içecekleri aynı zamanda fazla kalorili olduğu için kan şekerini hızla yükseltir. Fazla tüketimi kilo alımına neden olur.

Kullanımında günlük olarak alınması gereken miktardan fazla alınması başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok soruna neden olabilir. Bunu dışında, uykusuzluk, çarpıntı, mide bulantısı, görme bozuklukları ve yoğun halsizlik gibi yan etkiler de fazla kullanımda karşımıza çıkabilir.

Eksikliği ve Fazlalığında

Eksikliğinde kalp hastalıkları üzerindeki etkisi tam olarak netleşmemiş olmakla birlikte göz hastalıklarında retina dejenerasyonu ve görme kaybına yol açabilir. Kas hasarı ve güç bozukluğu da eksikliğinde görülebilecek sonuçlardır.

Fazla kullanımında ise böbreklerde tahribat oluşabilir. Taurinin enerji içecekleri ile alınması son derece sakıncalıdır.  Özellikle kafein hassasiyeti olanlar,  kaygı ve bipolar bozukluk tedavisi görenler, depresyon, karaciğer ve böbrek hastalığı olanlar, kalp hastalığı olanlar enerji içeceği tüketmemelidir. Sürekli enerji içeceği içenlerde çarpıntı, kas seğirmesi, halüsinasyonlar görme ve halsizlik ortaya çıkar.

Taurin Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Taurin gün içinde herhangi bir zamanda 3 grama kadar kullanılabilir. Kırmızı et, balık, deniz ürünleri (kalamar, istiridye), yumurta, süt ve süt ürünleri taurin içeren besinlerdendir. Besinler dışında gıda takviyesi olarak da temin edilebilmektedir.

Taurin içeren takviye gıda için tıklayın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.