Diş Sağlığı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler – BuMesele

Diş Sağlığı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bazı insanların daha çok bazılarının daha az dikkat ettiği diş sağlığı, sanırım benim için biraz fazla önemli bir konu 🙂 Sağlıklı dişlere sahip olmak herkesin isteğidir sanırım. Ancak bunu için sadece fırçalamanın yettiği düşünülür ve çoğunlukla dişlere gereken önem verilmez.

Gülümse

Dişlerin sağlıklı olabilmesi için;
– Doğru beslenmek,
– Dişleri fırçalamak ve
– Düzenli kontroller
büyük önem taşıyor.

Doğru Beslenmek
Diş dostu olarak bilinen gıdaların başında proteinler ve kalsiyum içeren gıdalar gelir. Bunlar, süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerdir. Özellikle peynirin tatlı, şekerli besinler tüketildikten sonra yenmesi dişlere oldukça faydalıdır.

Portakal, kavun gibi pek çok meyve, brokoli ve ıspanak gibi yeşil sebzeler de C vitamini açısından önemli kaynaklardır. Bunların dışında, yer fıstığı içerdiği fosfat, kepekli ekmek de rafine edilmemiş olması nedeniyle diş dostu olarak nitelendirilen besinlerdendir.

Asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanın hem diş sağlığımız hem de vücut sağlımız için daha iyi olacağını da unutmayalım!

Dişleri fırçalamak
Günde 2-3 kez yemeklerden sonra dişlerin 2 dakikadan az olmayacak şekilde fırçalanması oldukça önemlidir. Fırçalama sırasında çok bastırmadan ve yuvarlaklar şekilde dişler temizlenmelidir.
Burada diş fırçasının seçimi önemlidir. Fırçanın ne çok yumuşak ne de çok sert olması doğrudur. Orta sertlikte bir dış fırçasını kullanmak her zaman için daha uygundur. Diş fırçasının en fazla 3 ay süre kullanmaya da özen göstermek gerek tabi.

Bir de diş macunu ile ilgili yanlış bilinen bir bilgi. Ne kadar daha fazla diş macunu ile fırçalarsak o kadar daha iyi olur mantığı yanlış bir mantıktır. Diş fırçasının ortasına az miktarda koyacağınız diş macunu yeterli olacaktır. En faydalı diş macunlarının uzun korumalı floridli diş macunları olması gerektiğini unutmayın.

Diş Fırçası-Macunu
Fazla diş macunu kullanmak doğru değildir.

Ağız ve diş temizliğini tamamlayıcı olarak ağız bakım suları ve diş ipleri de kullanılmalıdır. Sağlıklı bir temizleme için en az günde 1 defa diş ipi kullanılması gerekir.

Düzenli kontroller
Diş hekiminize gidip 6 ayda bir yapacağınız diş muayeneleri, problemlerin erken tespit edilmesini sağlar.

Not 1: Sağlıklı dişleri sadece beyaz diş olarak düşünenlerin yaptığı bir yanlış, beyazlatıcı özelliği olan diş macunlarını sürekli kullanmak. Bu oldukça yanlış bir uygulama çünkü beyazlatıcı oranı yüksek olan diş macunlarının aynı zamanda dişleri aşındırmaları da daha fazla oluyor.
Bu nedenle diş macununuzu arada sırada değiştirilmeli ve sürekli beyazlatma özellikli macunlardan kaçınmalısınız.

Not 2: Dişlerinizi sağlıklı bir şekilde beyazlaması için size ufak bir önerim var. Haftada bir kez, akşam fırçaladıktan sonra dişlerinizi diş fırçanıza alacağınız bir miktar karbonat ve tuz karışımı ile dişlerinizi sağlıklı şekilde hem beyazlatırsınız hem de diş etlerinizi güçlendirmiş olursunuz.

Beyaz dişler sağlıklı gülüşler 🙂

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.