Sabah Açken Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar – BuMesele

Sabah Açken Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Sağlıklı beslenmeye çalışanlar, diyet yapanlar herkesi için önemli bir bilgi geliyor. Yiyeceklerimizi ne zaman tükettiğimiz de vücudumuza olan etkileri için önemli bir detay.

Önce tüketilmesi gereken gıdalarla başlayalım. Aç karnına yemek için en faydalı yiyeceklerden birkaçı şöyle; yumurta, peynir, yulaf, tam tahıllı ekmek, kuru yemişler, karpuz, yaban mersini, yeşil elma, hurma. Kahvaltı yaparken mümkün olduğunca bu tarz yiyecekler yemeye özen göstermek gün içinde daha enerjik olmamıza ve tokluk hissimizin daha uzun sürmesine yardımcı olacaktır.

Tüketilmemesi Gereken Gıdalara Gelirsek;

Hamur işi ürünler; açken ilk olarak hamur işi gıdalar tüketmek karaciğer yağlanmasına neden olduğu gibi kan şekerinizi hızlı yükseltip hızlı düşmesine neden olur.

Meyveler; meyvelerden portakal, mandalina, muz, armut. Portakal ve mandalina asit oranı yüksek meyvelerdendir. Aç karnına yendiğinde gastrit gibi mide rahatsızlıklarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Muz, açken yenen ilk gıda olduğunda magnezyum seviyesini birden arttırır ve kalp için zararlı olabilir. Armut ise lif oranı en yüksek meyvelerden biridir. Açken yendiğinde ise bu lifler midedeki mukozaya zarar verir.

Şerbetli tatlılar; kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu yüksek şeker diyabet hastalıklarına neden olabilir.

Asitli içecekler; genel olarak içilmemesi tavsiye edilen asitli içecekler aç karnına alındığında daha fazla zarar veriyor. Mukus dokularına zarar veren asitli içecekler, mideye giden kan akışını azaltır ve sindirim sistemini yavaşlatır.

Baharatlar; açken tüketildiğinde sindirim sisteminde birçok soruna yol açar.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.