2 Aylık Bebek Davranışları ve Gelişimsel Dönüm Noktaları – BuMesele

2 Aylık Bebek Davranışları ve Gelişimsel Dönüm Noktaları

Uyanık kalma süreleri artan 2 aylık bebeğiniz artık hayatta uyumak, beslenmek ve ağlamaktan farklı şeyler olduğunu da biliyor. Çevresinde olup bitenin her geçen gün daha da farkında olmaya başladığı bu günlerde artık sosyalleşmeye de vakti var. Hem gündelik işlerinizi halletmek hem de uyanık olduğu zamanlarda bebeğinize istediği ilgiyi göstermek ve onu eğlendirmeye çalışmak sizin için biraz zorlayıcı bir deneyim olabilir. Bu yazımızda 2 aylık bebeğinizden görmeyi umabileceğiniz davranışları ve ulaşması muhtemel gelişimsel dönüm noktalarını derlemeye çalıştık.

<< 1 Aylık Bebek

3 Aylık Bebek >>

2 Aylık Bebek, Gelişim Aşamaları ve Dönüm Noktaları

  • Bebeğiniz karnının üzerine yüzüstü yatarken veya dik tuttuğunuzda artık kafasını daha sağlam bir şekilde tutabilir.
  • Günlük uyku süresi 15-16 saat civarında olsa da henüz gece boyunca uyumaya hazır olmayabilir. Bu özellikle 3 saatte bir uyanıp emen bebekler için geçerlidir.
  • Bebeğinizin emme refleksi bu ayda da güçlü. Parmaklarını veya yumruğunu ağzına sokup emmesi onun kendini rahatlatma yollarından biri.
  • Şimdilik henüz oyuncaklarla oynayamasa da yatağında asılı renkli oyuncaklara vurabilir ve eline verdiğiniz oyuncakları anlık olarak tutup bırakabilir.
  • Yüksek tonlarda sesler onu cezbediyor. Sizin konuştuğunuzu duymak ve dudak hareketlerinizi izlemek onun için büyük bir keyif.
  • Artık 45 cm mesafeye kadar görebilen bebeğiniz sizin sesinizi ve yüzünüzü tanıyabiliyor.
  • Halihazırda görmediyseniz bebeğinizin ilk tatlı gülüşlerini görebilirsiniz. Bu aşamada bebeğinizle iletişime devam etmeniz ve onunla konuşmanız çok önemli. Size konuşarak karşılık veremese de agulayarak, gülerek veya kendince bazı sesler çıkararak karşılık vermeye başlayacaktır.
  • Bebeğin yaşamının ilk aylarında onu tutmanız, kucağınızda sallamanız ve dokunarak ilişki kurmanız çok önemlidir.
  • Bebeğiniz ağladığında onu rahatlatmak için yumuşak tonlarda müzikler dinletebilir, ona ninniler söyleyebilir veya “beyaz gürültü” olarak bilinen seslerin yardımına başvurabilirsiniz. Emzik kullanmak da bebeğin ağlamasını durdurma konusunda çok yardımcı olabilir.
Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.