B17 vitamini nedir, hangi gıdalarda bulunur? – BuMesele

B17 vitamini nedir, hangi gıdalarda bulunur?

Vitaminler yağda ve suda çözünen vitaminler olmak üzere 2’ye ayrılır. A, D, E, K vitaminleri yağda çözünürken, B ve C grubu vitaminleri suda çözünür. Bu tür suda çözünen vitaminler vücutta uzun süre depolanamazlar. Hızla kullanılan ve fazlası atılan bu vitaminlerin sürekli olarak takviye edilmesi gerekir.

B17 vitamini de bunlardan biri.

Her dönem yeni yeni sağlık bilgileri ile karşılaşıyoruz. Bir dönem çok sağlıklı denene bir zaman sonra çok zararlı da denebiliyor. Hal böyle olunca, tüketilecek besinler ile ilgili olarak araştırma yapılması çok önemli bir hal alıyor.

Örneğin, Amerikan FDA kurumu, kanser tedavisinde B17 vitamininin olumlu etkisini onaylarken, Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalar B17 vitamininin kanser tedavisinde bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Hakkında birçok araştırma yapılan, ancak bilimsel araştırma sonucu somut pozitif olmayan B17 vitamini halk arasında, ‘Bilinen tüm tehlikeli tümörleri yok eden, kanserden koruyan vitamin’ olarak biliniyor.Yapılan bazı araştırmalar B17 vitaminin, A, C, E, B15 vitaminleri ile birlikte ya da bünyesinde magnezyum, çinko, selenyum gibi mineraller barındıran besinlerle birlikte tüketilmesinin, vücuttaki emilimini artırdığı ve daha etkili olduğunu ortaya çıkarıyor. Bazı karşılaştığım bilgiler de aslında B17 vitamininin anlatıldığı kadar önemli olmadığını ve ticari bir strateji olduğu yönünde.

Tüm bu bilgi karmaşasının içinde, B17 vitamini tartışmasız, vücudun savunmasını güçlendiren bir antioksidan. Tabi faydalı olmasının yanı sıra aşırı miktarda alınmasının da her şeyde olduğu yararı değil zararı oluyor. Bazı çalışmalarda, aşırı miktarda alınan B17 vitamininin, siyanid birikimi nedeniyle siyanür zehirlenmesine neden olabileceği ortaya çıkarıldı.

‘Amigdalin’ ve ‘Laetrile’ olarak da bilinen B17 vitamini hangi gıdalarda bulunur?

Çekirdekli meyveler, B17 vitamini bakımından zengindir. Kiraz çekirdeği, vişne çekirdeği, şeftali çekirdeği, üzüm çekirdeği, erik çekirdeği, elma çekirdeği, kayısı çekirdeği, armut çekirdeği, kabak çekirdeği,

Meyveler; üzüm, çilek, dut, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kiraz, ayva, elma, armut, ayva, kayısı, keten tohumu, şeftali, nektarin, erik, kabak,

Baklagiller; bezelye, nohut, bakla, börülce, taze fasulye, kuru fasulye, barbunya, mercimek, karabuğday, arpa

Kuru yemişler; badem, kaju, işlenmemiş fındık,

Diğer gıdalar; okaliptüs yaprağı, ıspanak, tere, pancar, tatlı patates.

Sonuç olarak, fazlasının tüketilmediği durumlarda oldukça yararı olan B17 vitaminini gerektiği kadar almaya özen göstermeliyiz. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.