Türkiye’nin Karışık Tepkiler Alan Eurovision Şarkıları – BuMesele

Türkiye’nin Karışık Tepkiler Alan Eurovision Şarkıları

Ülkemizi temsil eden bütün şarkı ve şarkıcılara saygımız sonsuz. Ama Türkiye’nin Eurovision’a katıldığı yıllar içerisinde hayal kırıklığı yaratan şarkılar da elbette ki oldu. Öncelikle belirtmek isteriz ki yarışmaya yollanan bir şarkının başarısız bir derece almasının sorumluluğu sadece şarkıyı yazanlarda ve icra edenlerde değildir. Sonuçta ülkenin temsilcileri ve şarkılar kolektif bir akıl ile belirleniyor.

Bu videoya konu olan yıllarda bu kolektif aklın, belki de yarışmayı çok önemsemediğinden olsa gerek, pek iyi tercihler yapamadığını düşünüyoruz.

Siz de bu konudaki düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın.

İyi seyirler!

Burak Aydos, Öztürk Baybora & Serter – Esmer Yarim
Bu listedeki en sempatik şarkı Burak Aydos’un seslendirdiği Esmer Yarim. Ayna grubundan Erhan Güleryüz’ü anımsatan görüntüsü ve Grup Vitamin esintileri taşıyan şarkısıyla Burak Aydos’un bu şarkısına 90’lar nostaljisi olarak bakıyoruz. 1993 yılında yarışmaya katılan şarkı, 10 puan alarak 21. olmuştu.

Çetin Alp – Opera
1983 yılında ülkemizi temsil eden Çetin Alp ve Kısa Dalga grubu Türkiye’nin yarışmadaki ilk sıfır puanını almıştır. Çetin Alp çeşitli vesilelerle şarkının kötü olduğunu söylemiş, ancak TRT’nin verdiği görevi yerine getirerek şarkıyı seslendirdiği için alınan sonucun sadece kendisine mal edilmesine çok üzüldüğünü dile getirmiştir. Bizce buradaki asıl hayret verici olay opera ile hiç alakası olmayan bir ülkenin bu isimde bir şarkıyla yarışmaya katılmış olmasıdır.

Beş Yıl Önce, On Yıl Sonra – Halay
Bu şarkıyla ilgili eleştirimiz, şarkının kendisinden çok sunumuyla alakalı. Bizce grubun hem kostümleri hem de dansların koreografisi daha iyi olabilirdi. Şaşırtıcı olan bu şarkının yarışmaya iki kez katılan MFÖ grubundan daha iyi bir sonuç almış olmasıdır. 1984 yılında yarışmaya katılan grup, 37 puan ile 12. olmuştu.

Gülseren – Rim Rimi Ley
Rimi Rimi Ley de bizce şarkıdan çok, sunumu ve kötü planlanmış koreografisi ile eleştirilebilecek bir şarkı. Eurovisiondaki koreografiye kim karar verdi bilmiyoruz ama yarışmaya da daha sade bir performans ile katılmış olsaydık daha iyi bir sonuç elde edilebilirdi. Belki de şarkının asıl talihsizliği, 2003 ve 2004’teki büyük başarılar sonrası yükselen beklentiydi. Şarkı Türkiye’de çokça eleştirilse de 92 puan alarak 13. olmuştu.

Sibel Tüzün – Superstar
90’larda Beni Bağlamaz, Anca Beraber, Kaçın Kurası gibi hitleri seslendiren Sibel Tüzün, 2006 yılında ülkemizi temsil etti. Türkçe sözlerin arasında ingilizce telaffuzla söylenen Süperstar kelimesi sizce de eğreti durmuyor mu? Yine de aşırı iddialı kostümü, saçındaki yıldızı ve sahne şovuyla hatırladığımız Sibel Tüzün 91 puan ile 11. olarak hiç de fena olmayan bir derece elde etmişti.

Sizler de bu konudaki düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın. İzlediğiniz için teşekkürler, yeni videolarda görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.