Yabancı Dizilerden Uyarlanan Türk Dizileri – BuMesele

Yabancı Dizilerden Uyarlanan Türk Dizileri

Birçoğu unutulmayan hala tekrarları izlenen, yabancı dizilerden uyarlanan Türk dizilerinden on tanesi sizlerle. Sizler de orijinalinden uyarlanan bu dizilerden hangilerini en çok sevdiğinizi bizlerle paylaşın. Bizim listeye eklemediğimiz ve sizin bildiğiniz başka diziler varsa da yorum kısmında yazmayı unutmayın.

10 numara, Bir Aşk Hikayesi (I’m Sorry, I Love You); Başrollerini Seçkin Özdemir ve Damla Sönmez’in paylaştığı dizi, 2013-2014 yıllarında Fox TV ekranlarında 36 bölüm yayınlanmıştır. Bulgaristan’da da gösterilen dizinin orijinali, 2004 yılında 16 bölüm yayınlanan I’m Sorry, I Love You olarak da bilinen Güney Kore dizisidir.9 numara, İntikam, (Revenge); 2013-2014 yıllarında 2 sezon 44 bölüm Kanal D ekranlarında yayınlanan dizi, ‘Revenge’ adlı ABD’de dizisinin uyarlamasıdır. Dizide, Beren Saat, Mert Fırat, Nejat İşler (bir süre sonra aynı rol için Yiğit Özşener), Engin Hepileri ve Zafer Algöz gibi başarılı isimler yer aldı.

Dizide komşuları tarafından iftiraya uğrayan babasının intikamını almak için kimliğini değiştiren Derin Çelik, Yağmur Özden adıyla Arsoyların arasına karışır.8 numara, Galip Derviş, (The Monk); Polisiye, komedi türündeki ABD Yapımı, ‘Monk’ dizisinin uyarlamasıdır. Engin Günaydın, Algı Eke, Ersin Korkut ve Orhan Güner dizinin oyuncu kadrosunda. Barakuda tarafından yapılan dizi 2013-2014 sezonunda Kanal D’de yayınlandı.

Dizi, ilk başladığında izlenmez, Engin Günaydın bu rolde başarılı olamaz, kadın başrol oyuncusu zayıf gibi ağır eleştiriler alsa da, yayınlandığı geç saate rağmen 56 bölüm ekranlarda kaldı ve çok sevildi. Yıllar önce karısını kaybeden, obsesif kompulsif kişiliğe sahip Galip Derviş, her türlü olayda farklı bakış açısıyla cinayet büroya danışmanlık yapıyor ve olayları çözüyor. Engin Günaydın, senelerce canlandırdığı ve adıyla anılır hale geldiği Burhan Altıntop’tan sonra Galip olarak da çok başarılıydı. Galip Derviş’in asistanı ve hemşiresi Hülya’yı Algı Eke canlandırdı ve başlarda aldığı ağır eleştirilere cevap olarak oyunculuğuyla adından söz ettirdi. Sadece 56 bölümü olan Galip Derviş dizisinin bir çok kez tekrarları da yayınlandı.7 numara, Dadı, (The Nanny); 1993-1999 yıllarında ABD’de 6 sezon yayınlanan The Nanny’nin uyarlamasıdır. 2001-2002 yıllarında Show ve Star televizyonlarında 61 bölüm yayınlanan dizide, Gülben Ergen, Kenan Işık, Haldun Dormen ve Seray Sever başrollerde. Sinem Kobal’ı da Dilara rolünde bu diziyle tanımıştık.

Sevgilisinin gelinlik satan dükkanında tezgahtar olarak çalışan Melek, terk edilince işten ayrılır ve hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen, eşini kaybetmiş, zengin bir adam olan, Kenan Işık’ın canlandırdığı Ömer Giritli’nin evinde 3 çocuğuna bakmak üzere dadılığa başlar. Dizide Haldun Dormen, iğneleyici konuşmaları ile uşak Pertev rolünde.

6 numara, Medcezir, (The O.C.); 2003-2007 yıllarında yayınlanan The O.C., 50’den fazla ülkede gösterilmiştir. 2009 yılında CNBC-e kanalında Türkiye’de de yayınlanan dizi, Ece Yörenç’in senaristliğinde Medcezir adı ile uyarlanmış ve Star TV’nin en çok izlenen yapımlarından biri olmuştur. Başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy’un yer aldığı dizi, 2013-2015 yıllarında, 2 sezon 77 bölüm yayınlanmıştır. Yayınlandığı dönemde reyting rekorları kıran dizi Altın Kelebek ödüllerinde birçok dalda ödüller de almıştır.5 numara, Doktorlar, (Grey’s Anatomy); Emmy ve Altın Küre ödülleri almış ABD yapımı Grey’s Anatomy dizisinden uyarlanan dizi, 2006 tarihinde Show Tv’de yayın hayatına başladı. Amerika’da 14 sezon ve toplam 317 bölüm yayınlanan Grey’s Anatomi, Türkiye’de Doktorlar adıyla sadece 97 bölüm çekildi. Neden sadece 97 diyorum çünkü dizi sanki 97 değil binlerce bölüm çekilmiş gibi. Birden çok kanalda yayınlanan, tekrar konusunda Türk yapımı Arka Sokaklarla yarışan ‘Doktorlar’ dizisi, Kutsi, Yasemin Ergene, Bekir Aksoy, Melike Güner, Yağmur Atacak, Yeşim Ceren Bozoğlu, Aysun Kayacı ve Mehmet Aslan gibi çok sayıda ünlüyü bir araya getirmişti.4 numara, Tatlı Hayat, (The Jefferson); ABD Yapımı The Jeffersons’ın uyarlamasıdır. Dizi, Amerika Birleşik Devletlerinde 1975-1985 yıllarında 20-25 dakikalık 253 bölüm olarak tam 11 sezon yayınlamıştır. Türk uyarlamasında Haluk Bilginer, Türkan Şoray, Neco ve Çolpan İlhan’ın başrollerinde yer aldığı dizi, 2001-2004 yıllarında Show Tv’de 106 bölüm olarak yayınlanmıştır. Orijinal dizinin oyuncu kadrosunun büyük bir çoğunluğunu siyahi oyuncularda oluşmakta ve dizide siyahlar ile beyazlar üzerine kurulu olan espriler Türkçe versiyonunda Türk-Yunan çatışması şeklinde uyarlanmış. Haluk Bilginer, unutulmaz bir karakter haline getirdiği, Yıldırım Kuru temizlemenin sahibi İhsan Yıldırım olarak karşımıza çıkıyor. Yeşilçam’ın sultanı Türkan Şoray da 1998-2001 yıllarında büyük bir beğeni ile izlenen ‘İkinci Bahar’ dizisinin ardından, Tatlı Hayat dizisinde Sevinç olarak ekranlardaydı. Yorgo karakterini oldukça başarılı canlandıran Neco ve dizinin Ferayesi Çolpan İlhan da çok sevilmişti. Dizide yer alan, adını anmadan geçilemeyecek iki karakter, evin yardımcısı Menekşe rolünde Asuman Dabak ve baş belası komşu İrfan karakteri ile Celal Kadri Kınoğlu.3 numara, Umutsuz Ev Kadınları, (Desperate Housewife); 2004-2012 yıllarında tam 8 sezon 180 bölüm olarak yayınlanan ABD dizisi Desperate Housewives’ın uyarlamasıdır. Dizinin başrollerinde Bennu Yıldırımlar, Ceyda Düvenci, Songül Öden ve Özge Özder yer aldı.

2011 yılında Kanal D için Med yapım tarafından hazırlanan dizi, kısa sürede geniş bir izleyici kitlesine sahip olmayı başardı. Ancak, yayınlandığı gün ve saatin değiştirilmesi gibi yanlış kararlar neticesinde 55. Bölümden sonra Kanal D’de reyting kaybedince Fox Tv’ye transfer oldu. Oyuncu kadrosu, yayın günü ve saati, bölüm süre değişiklikleri derken dizi orijinali gibi sekiz sezon ekranlarda kalamasa da 154 bölüm toplam 3 sezon ekranlarda kalmayı başardı.2 numara, Kavak Yelleri, (Dawson’s Creek); ABD yapımı gençlik dizisi, 1998-2003 yılları arasında 6 sezon boyunca 128 bölüm yayınlanmıştır. Bir grup gencin, çocukluk yıllarından üniversite dönemlerine kadar yaşadıklarını konu alan dizi Türkiye’de ilk kez 1998 yılında CNBC-e kanalında gösterilmiştir. Dizinin Türkiye uyarlaması olan Kavak Yelleri, 2007-2011 yıllarında Kanal D ekranlarında 5 sezon 170 bölüm yayınlandı. Pinhani’nin jenerik müziği ‘Hele Bi Gel’, konusu ve oyuncuları ile çok sevilen dizi Aslı Enver, Dağhan Külegeç, Pelin Karahan ve İbrahim Kendirci gibi bir çok ismin adını duyurmasında büyük rol oynamıştır.1 numara, 1 Kadın 1 Erkek, (Un Gars Une Fille); 90’ların sonunda Kanada’da Fransızca yayınlanan dizi 5 sezon toplam 485 bölüm yayınlamıştır. 5-8 dakikalık bölümler halinde yayınlanan dizi, Alexandra ve Jean çiftinin gündelik yaşamlarını konu alıyordu. Türkçe uyarlaması 1 Kadın 1 Erkek, 2008-2015 yıllarında, 8 sezon 465 bölüm Zeynep ve Ozan’ın hayatını ekranlara taşıdı. Tabi uyarlama da olsa Türk dizisi halinde süre 45 dakikaya çıkmıştır. Türkmax (2008-2012) – Star Tv (2012-2013)- Fox Tv (2014-2015) kanallarında yayınlanmıştır. Orijinalinden süre dışında olan farkı bir de çiftin evlenip 2 çocuklu olmaları.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.