“Zamanı Durdurmanın Yolları” Matt Haig – BuMesele

“Zamanı Durdurmanın Yolları” Matt Haig

Kitabın Yazarı: Matt Haig

Yayınevi: Domingo Yayınevi

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2018

Sayfa Sayısı: 328

Arka Kapak Bilgisi

KAÇ ÖMÜR GEREK, YAŞAMAYI ÖĞRENMEK İÇİN?

Tom Hazard’ın tehlikeli bir sırrı var. 41 yaşında sıradan bir tarih öğretmeni gibi görünse de nadir rastlanan bir hastalık yüzünden aslında yüzyıllardır hayatta. Shakespeare’le aynı sahnede yer almış, Kaptan Cook’la açık denizleri fethetmiş, Fitzgerald’larla içki içmiş. Ama şimdi, tek istediği normal bir hayat sürmek. Kimliğini değiştirmeye devam ettiği sürece geçmişini geride bırakabilir ve hayatta kalabilir.
Yapmaması gereken tek bir şey var, âşık olmak.
İngiltere’nin en önemli yazarlarından Matt Haig’in büyük övgü toplayan, 37 dile çevrilen ve yakında Benedict Cumberbatch tarafından sinemaya aktarılacak kitabı Zamanı Durdurmanın Yolları, insanın kendini kaybedip tekrar bulmasına dair güzel bir roman.

“Matt Haig insan doğasının aydınlık ve karanlık tarafına aynı ölçüde hâkim. Ve bu yetisini harika öyküler yaratmak için kullanıyor.”
NEIL GAIMAN

“Matt Haig yüreğimizi dokuyor. Bu kitabın gücüne karşı koymak zor.”
GUARDIAN

“Olağanüstü bir kitap.”
STEPHEN FRY

“Bu yılın ve nice yılların en iyi kitabı. Baş döndüren bir okuma. Zaman durdu…”
DANNY WALLACE

“Tarihe ve insan doğasına saplantı derecesinde tutkun bir yazardan yaratıcı ve iddialı bir roman.”
SUNDAY EXPRESSZamanı Durdurmanın Yolları / Matt Haig

Kaç yaşına kadar yaşamak istersiniz?

80, 100, 200, 300…

Bazen uzun yaşamak isteriz özellikle mutluyken. Ama hayatta her zaman mutlu olmak mümkün olmuyor. Bu nedenle içimizden geçirdiklerimize dikkat edelim 🙂

Kitabın baş kahramanı, 40’lı yaşlarda görünen bir Tarih öğretmeni olan Tom Hazard. Gerçek yaşı ise 400’ün üzerinde. Kurgu ve sıra dışı bir hikaye. Zaman zaman çeviri olmasından kaynaklı bazı kopukluklar yaşasam da anlatım dilini, düşündürdüklerini ve hissettirdiklerini sevdim.

Arka kapakta yazdığı gibi; Shakespeare ile aynı sahnede yer almış, Kaptan Cook’la denizlere açılmış, Fitzgerald’larla içki içmiş Tom Hazard’ın yüzyıllar arasında gidip gelen hayatı bence sizin de hoşunuza gidecek.

Kitabın filminin de çekilmesi bekleniyor belki siz de filmi izlemeden önce kitabını okumayı sevenlerdensinizdir. İyi okumalar dilerim

Eserde Geçen Satırlardan;

“Herkes kendi görüş mesafesini dünyanın sonu zanneder.”

“Hiçbir şey hissetmemeye başladığımda acıya dair adeta özlem duymaya başladım; acı çektiğinizde, en azından yaşadığınızı anlıyorsunuz.”

“Ne kadar uzun yaşarsanız hiçbir şeyin sabit olmadığını o kadar anlıyorsunuz. Yeterince uzun yaşayan herkes bir gün sığınmacı olacak. Milliyetlerinin uzun vadede pek bir şey ifade etmediğini herkes anlayacak. Dünya görüşlerinin sarsıldığını ve çürütüldüğünü görecek. İnsan olmayı tanımlayan şeyin insan olmak olduğunu bir gün herkes anlayacak.”

“İnsanlar yalnızca görmeye karar verdikleri şeyleri görürler. Bunu daha sonra yüzlerce kere öğrendim ama o sırada benim için yeni bir bilgiydi.”

“Dünyada derdi tasası olan tek insan sen değilsin. Acılarını birer hazineymiş gibi içinde saklama. Etraftaki herkesin tonla acısı var.”

“… senin vereceğin yanlış kararlar da gelecekte yakanı bırakmaz. Yani şu anda yaşadığımız her anın bedelini gelecekte öderiz. Tek bir yanlış dönemeçte kendini kaybolmuş bulabilirsin. Şu anda yaptığın hiçbir şey buhar olup uçmaz. Gelip seni bulur. Hiçbir şey yanına kâr kalmaz.”

“Dedikodu canlıydı. Yalnızca ağızdan ağıza dolaşan bir şey değildi. Canlıydı.”

“Biz o kadar uzak olduğunu zannederken, geçmişin bu kadar yakın olması ne tuhaf. Bir cümleden fırlayıp sizi çağırıvermesi tuhaf. Her bir nesne ve sözcüğün, içinde bir hayalet barındırabilmesi tuhaf.”

“Tarihin bize verdiği ders, cehaletin ve boş inançların hemen herkeste her an ortaya çıkabileceğidir.”
Öğretmenlik yapmak zaman bekçilik ettiğiniz, şekillendireceğiniz zihinler yoluyla gelecekteki mutluluğu garanti altına aldığınız hissini veriyor.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.